• 2013-08-13

9. Triennale Małych Form Malarskich

Od 23 sierpnia do 29 września 2013 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Triennale Małych Form Malarskich jest cykliczną ogólnopolską imprezą Wozowni prezentującą poszukiwania i osiągnięcia w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej we wszystkich współczesnych kierunkach twórczych. Ograniczenie formatowe nie ma być jedynie alternatywą wielkoformatowych prac, lecz szansą na dzieło skondensowane, treściwe, poszukujące nowych rozwiązań malarskich, adekwatnych do naszych czasów.

Maciej Osmycki „Kompozycja tektoniczna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Osmycki „Kompozycja tektoniczna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akceptując wszelkie propozycje w ramach regulaminu, spodziewamy się prac niekonwencjonalnych, z pomysłem, wywołujących żywą reakcję, stawiających na antypodach naszych oczekiwań banał i komercję. Mały format, dający miejsce refleksji i metaforze, to także pole eksperymentu, gdzie powinno się rodzić coś odmiennego i ryzykownego.

– fragment tekstu z regulaminu 9 TMFM

Znak graficzny imprezy (projekt artysty Wiesława Szamockiego) to dwie dłonie ułożone w symbolicznym geście ograniczającym format obrazu, wskazującym jednocześnie na bardziej osobisty, prywatny charakter wypowiedzi malarskiej. Na takie też prace: spontaniczne, niekonwencjonalne, z inwencją, kreujące nowe wartości, eksperymentujące, a przy tym realizacje dojrzałe i przemyślane, oczekują organizatorzy dziewiątej edycji triennale.

Triennale Małych Form Malarskich ma charakter konkursowy i jest skierowane do profesjonalnych artystów plastyków, a także do dyplomantów wyższych uczelni plastycznych. Formuła imprezy jest otwarta, co daje okazję do szerokiej konfrontacji twórczości plastyków, którzy uprawiają ten rodzaj malarstwa. Organizatorzy pozostawiają artystom pełną swobodę w wyborze techniki, tematu, stylistyki. Jedyne ograniczenie stanowią wymiary prac i to właśnie decyduje o specyfice i atrakcyjności toruńskiego triennale – format pracy nie może przekraczać 600 cm2.

TMFM ma ustaloną pozycję w kalendarzu ogólnopolskich imprez artystycznych, o czym najlepiej świadczy duża liczba artystów biorących udział w jego kolejnych edycjach oraz ogromne zainteresowanie wystawami ze strony odbiorców, przyciąganych atrakcyjnością ekspozycji, różnorodnością postaw i tendencji twórczych. Sztuka kameralna wyzwala dodatkowe możliwości percepcji, pozwala na skupienie, kontemplację, osobistą refleksję, daje czystą przyjemność z bliskiego kontaktu z dziełem sztuki.

Impreza od samego początku (od 1988 roku) była pomyślana jako przegląd najlepszych i najciekawszych małych form malarskich obecnie tworzonych, aby na najlepszych przykładach, przynajmniej w jakimś stopniu, pokazać stan i kondycję współczesnego malarstwa, ujawnić nowe postawy i nowych interesujących twórców, a także potwierdzić nieskończone możliwości tkwiące w tej dziedzinie sztuki

Katarzyna Tretyn „Analiza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Tretyn „Analiza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dniach 13 i 14 maja 2013 roku w pomieszczeniach Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu obradowało jury 9. Triennale Małych Form Malarskich w składzie:

  • Teresa Dudzińska – kurator 9 TMFM, pracownik merytoryczny Galerii Sztuki Wozownia
  • dr Łukasz Kiepuszewski – historyk i krytyk sztuki, Instytut Historii Sztuki im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • prof. Piotr Klugowski – artysta malarz, Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu / przewodniczący
  • dr hab. Sławomir Toman – artysta malarz, Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie

Przedmiotem konkursu były dwuwymiarowe prace malarskie wykonane w dowolnej stylistyce i technice malarskiej o maks. powierzchni 600 cm2.

Spośród 790 prac 294 uczestników etapu konkursowego jury 9 TMFM zakwalifikowało do wystawy 214 prac 119 artystów oraz przyznało trzy nagrody regulaminowe i trzy nagrody fundowane.

Anna Kuc „Złomiarze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Kuc „Złomiarze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrody regulaminowe 9. Triennale Małych Form Malarskich:

  • I nagroda (ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego) – Maciej Osmycki (Szczecin) – Kompozycja tektoniczna, olej/płótno
  • II nagroda (ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia) – Martyna Wolna (Kęty) – 2, olej, akryl/deska
  • III nagroda – Joanna Zdzienicka (bytom) – Cug, collage

Nagrody fundowane 9. Triennale Małych Form Malarskich:

  • Nagroda specjalna Wojewody Kujawsko-Pomorskiego – Bartosz Kokosiński (Dąbrowa Górnicza) – Widok na Berlin, akryl/płótno
  • Nagroda Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu –  Paweł Lewandowski-Palle (Łazieniec) – Obraz 787. 20 stycznia 1963 – pięćdziesiąt lat bez ojca (pamięci Sylwestra Lewandowskiego), technika akrylowa, polimerowa, fluorescencyjna, olejno-żywiczna
  • Nagroda BLIK Zaopatrzenie Plastyków i Konserwatorów Dzieł Sztuki w Toruniu – Anna Kuc (Lublin) – Złomiarze 2, olej na miedzi

Rozdanie nagród laureatom 9 TMFM będzie miało miejsce podczas uroczystego wernisażu wystawy 23 sierpnia o godz. 16.00.

Bartosz Kokosiński „Widok na Berlin” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Kokosiński „Widok na Berlin” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawie będzie towarzyszył barwny katalog z reprodukcjami artystów nagrodzonych i wszystkich artystów zakwalifikowanych do wystawy przez jury 9 TMFM, a także plakat autorstwa Nikodema Pręgowskiego.

Na wystawie swoje prace malarskie w małym formacie zaprezentują także wszyscy jurorzy 9 TMFM.

Opracowała: Teresa Dudzińska, kurator 9. Triennale Małych Form Malarskich

Strony: 1 2

Dodaj komentarz