• 2013-09-21

V Różewicz Open Festiwal

Od 6 do 13 października 2013 roku | Radomsko

Piąta odsłona Różewicz Open Festiwal to przede wszystkim znakomite postacie i znane nazwiska: Wojciech Malajkat, Przemysław Bluszcz, Jolanta Lothe, Jarosław Boberek, Wojciech Pszoniak, Jerzy Trela czy Adam Ferency. W programie dziewięć spektakli (w tym wydarzeń parateatralnych) m.in. spektakl Kartoteka Teatru Lalki i Aktora w Łomży, projekt teatralny Untitled (10) Magdaleny Biegańskiej, Mirosława Kaczmarka i Jarosława Tumidajskiego, spektakl Ja im jeszcze pokażę. Hommage à Różewicz Viedeoteatru Poza, monodram Belfer czy głośne czytanie pt. Próba rekonstrukcji Marii Dębicz.

Różewicz Open Festiwal (źródło: materiały prasowe)

Różewicz Open Festiwal (źródło: materiały prasowe)

Rozmowa na dobry początek z Wojciechem Malajkatem rozpoczyna tegoroczną październikową edycję Różewicz Open Festiwal. Jednak przedsmak festiwalu będzie można poczuć już 26 września podczas seminarium dla nauczycieli pt. Odkrywanie Różewicza.

Muzyczny akcent zapewni koncert zespołu DagaDana pt. List do Ciebie z tekstami Janusza Różewicza (w repertuarze m.in. Tęsknie, Sen, Kino, List, Tango, Szumiała leszczyna) oraz salon poezji i muzyki, czyli wieczór z poezją Tadeusza Różewicza pt. Rozrzucone… w wykonaniu Wiesława Komasy.

Panel dyskusyjny pt. Różewicz i teatr to rozważania m.in. o niewygodnych dramatach Tadeusza Różewicza i o tym, jakiego aktora potrzebuje różewiczowski teatr. W programie nie zabraknie stałych punktów festiwalu: rozstrzygnięcia V OKP im. Janusza Różewicza i spotkania z jurorami –Bohdanem Zadurą, Dorotą Koman, Ireneuszem Kaczmarczykiem, rozstrzygnięcia II Konkursu na Etiudę Filmową ph. Piekło i niebo, warsztatów teatralnych i filmowych, projekcji filmowych i wystaw.

Program Różewicz Open Festiwal 2013

26 września, godz. 10.00 – Seminarium dla nauczycieli pt. Odkrywanie Różewicza, prowadzenie: Maria Dębicz i Joanna Lisiewicz (sala kameralna)

Dwie znawczynie twórczości Tadeusza Różewicza podejmą próbę twórczego odczytania tekstów Tadeusza Różewicza, znajdujących się w kanonie lektur szkolnych.

6 października, godz. 17.00 – Rozmowa na (dobry) początek – Wojciech Malajkat (sala kameralna)

Spotkanie o bezpośredniej, otwartej formule z wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, pedagogiem, prof. AT, dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie – Wojciechem Malajkatem. Aktor opowie o swoich fascynacjach twórczością Różewicza i o doświadczeniach aktorskich.

7 października, godz. 17.00 – Projekcja filmu Idąc spotykając, reż. Antoni Krauze, 47 min., 1999 r., (sala kameralna)

Film przybliża postać i twórczość polskiego reżysera – Stanisława Różewicza, jego relacje ze starszymi braćmi Januszem i Tadeuszem. To podróż w przeszłość do kina Kinema, łódzkiej szkoły filmowej…

9 października, godz. 10.00 – Spektakl Kartoteka, reż. Andrzej Rozhin, Teatr Lalki i Aktora w Łomży (sala widowiskowa)

Obsada: Beata Antoniuk, Marcin Dąbrowski, Marzanna Gawrych, Marek Janik, Eliza Mieleszkiewicz, Tomasz Bogdan Rynkowski, Bogumiła Wierzchowska-Gosk, Krzysztof Zemło

Spektakl Różewicza odczytany na nowo. Rozhin po wielu latach ponownie zmierzył się z Kartoteką, uwypuklając jej nadal aktualne aspekty w niezwykle dynamicznym ujęciu. Taneczne sceny zbiorowe, partie śpiewane oraz rapowane podkreślane są przez muzykę stworzoną przez znanego kompozytora i twórcę muzyki elektronicznej, Roberta Kanaana z Gdańska. Duże wrażenie robi też oryginalna, monumentalna scenografia, zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Jarosława Perszko z Hajnówki. Wszystkie te elementy sprawiają, że efekt końcowy zachwyci nawet najbardziej wymagającego widza. Spektakl ma zachęcić młodzież do poznawania innych utworów Różewicza.

9 października, godz. 19.00 – Koncert zespołu DagaDana pt. List do Ciebie (sala widowiskowa)

Skład zespołu: Daga Gregorowicz – głos, elektronika; Dana Vynnytska – głos, instrumenty klawiszowe; Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, gitara basowa; Frank Parker – perkusja

Koncert z tekstami Janusza Różewicza, nieznanego dotąd poety, brata Tadeusza i Stanisława. Zespół stara się, by muzyka podkreśliła piękno poezji. W repertuarze m.in. Tęsknię, Sen, Kino, List, Tango, Szumiała Leszczyna, Sargofaj, A na ostatek, Smak Twój.

Różewicz Open Festiwal (źródło: materiały prasowe)

Różewicz Open Festiwal (źródło: materiały prasowe)

10 października, godz. 17.00 – Spektakl Wyszedł z domu, reż. Michał Rzepka (sala kameralna)

Obsada: Michał Jarczyński, Hanna Kocik, Katarzyna Dąbrowska, Kamil Suszczyk, Marcin Firek. Spektakl w wykonaniu radomszczańskiej młodzieży.

Różewicz pokazuje nam świat, w którym przestajemy być ludźmi, a stajemy się atrapami, funkcjami, które mamy do wypełnienia: ja mam być synem, a ty będziesz ojcem; ty będziesz córką, a ja matką. Zupełne jak w dziecięcej wyliczance. Godzimy się na role, z którymi się nie zgadzamy, ale dzięki którym możemy grać dalej. Człowiek jest funkcją, normą, która wykonuje swój zawód.

(M. Rzepka)

10 października, godz. 19.00 – Spektakl Zezem, Teatr Prawie Lucki (sala kameralna)

Uczniowie, absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. J. III Sobieskiego z Wejherowa.

Spektakl Zezem powstał na podstawie fragmentów różnych utworów Tadeusza Różewicza (dramatów, prozy, wierszy) oraz tekstów własnych. Młodzi autorzy spektaklu, wykorzystując papkę medialną oraz ciągle aktualne teksty swego Mistrza, nazwanego przez Z. Majchrowskiego świadkiem koronnym XX wieku, zamierzają sprowokować swych rówieśników do popatrzenia na świat Okiem Poety. Patrzeć jak poeta, to znaczy jak?! Świadomie, wnikliwie obserwując rzeczywistość, dostrzegając zachodzące w nim zmiany, które niekoniecznie czynią świat lepszym (bo przecież zło bierze się z człowieka / zawsze z człowieka / i tylko z człowieka). Z kolejnych scen spektaklu wyłania się obraz współczesnego świata z jego komercją, automatyzacją życia, upadkiem tradycyjnych wartości, na którym zawisło wielkie pytanie Różewicza: unde malum?.

11 października, godz. 16.00–19.00 – Akademia Teatru (galeria)

Prowadzenie: Anna Zagórska, Przemysław Bluszcz – aktor, Aleksander Zelwerowicz

Dwudniowe warsztaty dla młodzieży, prowadzone przez Dziekana Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie dr Annę Zagórską oraz aktora teatralnego i filmowego Przemysława Bluszcza. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z językiem teatru, jego formą i środkami wyrazu oraz zasadą działania jako współzależności grupy ludzi. Praca oparta będzie na ćwiczeniach głosu, dykcji, ciała, pracy z tekstem, przestrzenią i rekwizytem, pracy indywidualnej z partnerem.

11 października,  godz. 16.00 – Akademia Filmu – rozstrzygnięcie II konkursu na Etiudę Filmową ph. Piekło i niebo (sala taneczna)

Jury: Paweł Woldan – reżyser, scenarzysta; Krzysztof Tchórzewski – aktor, reżyser; Jacek Piotr Bławut – scenarzysta, operator

11 października, godz. 17.00–19.00 – Akademia Filmu – warsztaty

Prowadzenie: Jacek Bławut – aktor, operator, reżyser filmów dokumentalnych, m.in. Wojownik, Szczur w koronie, Born dead, Nienormalni; Jacek Piotr Bławut – operator, reżyser, współautor scenariuszy Jeszcze nie wieczór

Warsztaty przeznaczone dla młodzieży. Podczas zajęć uczestnicy poznają zagadnienia dotyczące filmu dokumentalnego i fabularnego, różnic i podobieństw, roli bohatera w filmie dokumentalnym, technik filmowych, postprodukcji. Drugi dzień zajęć poświęcony będzie zajęciom i ćwiczeniom praktycznym.

Różewicz Open Festiwal (źródło: materiały prasowe)

Różewicz Open Festiwal (źródło: materiały prasowe)

11 października

  • godz. 17.00 – Panel dyskusyjny Różewicz i teatr (kawiarnia)

Moderator: dr Maria Napiontkowa

Paneliści: prof. dr. hab UAM Ewa Guderian-Czaplińska, Jan Maciejowski (reżyser, pedagog), Agnieszka Koecher-Hensel (ISPAN Warszawa), Anna Chodakowska (aktorka teatralna i filmowa)

Tematyka rozważań obejmuje:

  1. Podstawowe pytanie, na które należałoby sobie odpowiedzieć, brzmi: dlaczego Tadeusz Różewicz, niewątpliwie najważniejszy i najwybitniejszy polski dramaturg XX wieku, stoi w cieniu Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza.
  2. Dramaturgia Różewicza wobec tradycji dramatu i teatru modernistycznego (i polskiego, i europejskiego).
  3. Teatralny dyskurs zapisany w dramatach Różewicza a realizacje sceniczne tych dramatów.
  4. Dramaty niewygodne Różewicza (m.in. Do piachu i Białe małżeństwo) – dlaczego nadal budzą oburzenie odbiorców.
  5. Wpływ dramaturgii Różewicza na rodzimą współczesną scenografię i teatr lalek (myślenie o przestrzeni scenicznej).
  6. Jakiego aktora potrzebuje Różewiczowski dramat.
  • godz. 18.30 – Wernisaż wystawy Różewicz ReAkcje (galeria)

Kurator wystawy: Jakub Lesiński

Strony: 1 2

Dodaj komentarz