8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

4 i 5 października 2013 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Co pływa w morzu? Czy i jak powinniśmy dbać o morskie zasoby? Dlaczego morskie otchłanie są tak fascynujące? I jak morski świat inspiruje artystów? Jak popularyzować wiedzę w książkach dla dzieci? Tegoroczne Spotkania odbywają się na styku nauki, ekologii i sztuki pod hasłem Co w morzu pływa? – Morskie opowieści.

Autorka pracy: Anu Kalm (źródło: materiały prasowe)

Autorka pracy: Anu Kalm (źródło: materiały prasowe)

Już od kwietnia młodzież i dzieci ze szkół pomorskich brały udział w warsztatach naukowo-artystycznych i filmowych, których celem było poznanie środowiska morskiego. 4 i 5 października odbędzie się druga odsłona projektu – prezentacja efektów zrealizowanych warsztatów – wystawa prac dzieci i pokaz filmu, a także otwarcie wystawy ilustracji z krajów nadbałtyckich Morskie Opowieści, warsztaty i spotkania z ilustratorami z Polski, Estonii, Litwy, Finlandii i Niemiec, debaty o książkach dla dzieci z udziałem historyków sztuki, pedagogów, wydawców i kiermasz książek.

Warsztaty naukowo-artystyczne i filmowe

Od kwietnia do lipca grupa uczniów z pomorskich szkół uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie, a zwłaszcza mało znanej części środowiska morskiego – małych zwierzątek (meiofauny) i ich roli w przyrodzie. Zajęcia badawcze z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego odbyły się w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie oraz Akwarium Gdyńskim. Zdobyta wiedza oraz oglądane pod mikroskopem bajecznie kolorowe formy życia o urozmaiconych kształtach i fakturach stały się inspiracją do tworzenia własnych wizji nieodkrytych jeszcze gatunków. Efekty warsztatów prowadzonych przez pracowników IOPAN – prof. Jana Marcina Węsławskiego, dra Lecha Kotwickiego i trójmiejskie artystki – Agnieszkę Żelewską, Grażynę Rigall i animatorkę Maugo Domańską będzie można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim w dniach 4 i 5 października podczas trwania Spotkań. Obaj panowie z IOPAN są także autorami opowiadania z życia morskich stworzeń, które zostanie wydane w formie książki dla dzieci w ramach projektu.

Morze i jego mieszkańcy stały się także źródłem natchnienia dla młodych filmowców – uczniów z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, którzy pod kierunkiem Aleksandry i Kamili Chomicz zrealizowali współczesną wersję legendy o foce, która porzuca morze i pragnie żyć na lądzie… Premiera filmu odbędzie się podczas spotkania z dziećmi biorącymi udział w projekcie – 4 października o godz. 11.00

Morskie opowieści – wystawa Bałtyckich Spotkań Ilustratorów
Ratusz Staromiejski, od 4 października do 3 listopada

Wystawa Morskie opowieści prezentowana podczas 8. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów w galerii NCK przygotowana została przez partnerów z Estonii: Bibliotekę Narodową Estonii, Estońskie Stowarzyszenie Grafików oraz Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w 2011 roku, kiedy to stolica Estonii – Tallinn – przyjęła miano Europejskiej Stolicy Kultury. Organizatorzy wystawy pozostawili artystom z dziesięciu państw nadbałtyckich wiele swobody – tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnej baśni lub dzieła literackiego. Wielu artystów, a jest ich razem 79, stworzyło ilustracje do swoich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń związanych z morzem. W Gdańsku będziemy gościć siedmiu artystów biorących udział w wystawie.

Otwarcie wystawy w piątek 4 października poprzedzi prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny – krytyka sztuki z wrocławskiej ASP: Artyści na fali. Morskie inspiracje w polskiej ilustracji książkowej oraz rozmowa z artystami: Aljoschą Blau z Niemiec, Piret Raud i Anu Kalm z Estonii, Rasą Joni i Liną Dudaite z Litwy, Anne Vasko z Finlandii i Agnieszką Żelewską z Polski.

Autorka pracy: Rasa Joni (źródło: materiały prasowe)

Autorka pracy: Rasa Joni (źródło: materiały prasowe)

Tematem debaty, która odbędzie się w sobotę 5 października będzie ilustracja w książkach edukacyjnych. Najciekawsze ilustracje popularyzujące naukę w polskich książkach dla dzieci zaprezentują historyk sztuki – dr Jacek Friedrich i pedagog – dr Małgorzata Cackowska, o roli ilustracji w krajach reprezentowanych przez gości spotkań, w tym w Estonii, opowie bardzo popularna autorka książek dla dzieci – Piret Raud.

Z kolei wydawnictwo Dwie siostry zdradzi sekret Jak przygotować projekt graficzny, by z sukcesem go wydać.

Podczas Spotkań Ilustratorów zaproszeni artyści będą nie tylko dyskutować o baśniach, sztuce dla dzieci i własnych inspiracjach, ale także poprowadzą warsztaty dla dzieci.

Goście wystawy Morskie Opowieści na 8. Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów:

 • Aljoscha Blau, Niemcy

Niemiecko-rosyjski artysta grafik i ilustrator książek dla dzieci, laureat licznych nagród.

 • Rasa Joni, Litwa

Pisarka, ilustratorka, reżyserka, producentka. Wypowiada się w wielu dziedzinach sztuki, korzystając z różnych sposobów artystycznego wyrazu. Prowadzi warsztaty animacji.

 • Anu Kalm, Estonia

Projektantka książek. Zajmuje się grafiką, drukiem, scenografią i ilustracją. Wykłada na ASP w Tallinnie, piastuje urząd prezesa Związku Artystów Estońskich.

 • Piret Raud-Kalda, Estonia

Ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały przetłumaczone na kilka języków: niemiecki, angielski, japoński, hiszpański, rosyjski, łotewski i francuski.

 • Lina Dudaite, Litwa

Ilustruje książki i wykonuje projekty graficzne. Chętnie ilustruje baśnie i prowadzi warsztaty.

 • Anne Vasko, Finlandia

Ilustratorka i projektantka książek przepełnionych intensywnymi, przyciągającymi uwagę kolorami i urzekają pogodną historią. Jej książki zostały wydane także we Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

 • Agnieszka Żelewska, Polska

Ilustratorka książek i podręczników, współpracuje z czasopismami dla dzieci. Szyje zabawki (Żelkoty) i prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Mieszka nad morzem i bardzo by chciała, żeby wody i plaże Bałtyku zawsze były czyste i piękne.

Autorka pracy: Anne Vasco (źródło: materiały prasowe)

Autorka pracy: Anne Vasco (źródło: materiały prasowe)

Ponadto:

 • dr Małgorzata Cackowska – pedagog (UG),
 • dr Jacek Friedrich – historyk sztuki (UG),
 • dr Anita Wincencjusz-Patyna – historyk sztuki (Uniwersytet Wrocławski),
 • Joanna Rzyska, Ewa Stiasny (wydawnictwo Dwie siostry),
 • Maugo Domańska – animatorka kultury, nauczycielka plastyki,
 • prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza w IOPAN),
 • dr Lech Kotwicki (adiunkt w IOPAN)
 • oraz artystki – Aleksandra Chomicz, Kamila Chomicz, Agata Królak, Grażyna Rigall
Strony: 1 2

Dodaj komentarz