• 2013-09-07

I Festiwal małych Prapremier

Od 17 do 21 września 2013 roku | Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

W Wałbrzychu odbędzie się Festiwal małych Prapremier – pierwszy festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięcej i młodzieżowej. Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną najciekawsze, starannie wyselekcjonowane prapremiery polskich teatrów lalkowych. Wśród nich znajdą się: Świat Garmanna Teatru Baj w Warszawie, Wąż Wrocławskiego Teatru Lalek, Bleee… Teatru Maska w Rzeszowie, Tajemnica kina Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, Lenka Białostockiego Teatru Lalek, Nieznośka i kmieć lalkowej Sceny Fraszka Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Dla najmłodszych LALE.Teatr zagra wielokrotnie nagradzane Podłogowo. Nie zabraknie także propozycji dla starszej młodzieży, o której niezapomniane wrażenia zadba z pewnością Teatr Pinokio w Łodzi, prezentując doceniony już spektakl Balladyny i romanse.

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Spektakle konkursowe oceniać będzie Jury profesjonalne pod przewodnictwem dr. hab. Marka Waszkiela, które przyzna nagrody:

  • Grand Prix – za najlepsze przedstawienie,
  • Nagrodę Prezydenta Miasta Wałbrzycha,
  • za reżyserię,
  • za scenografię,
  • za muzykę,
  • za kreacje aktorskie,
  • oraz Jury dziecięce, które przyzna nagrodę w kategorii Najlepsze Przedstawienie. Dodatkową nagrodę przyznają Wnętrza Daniela za najlepszy design na scenie.

Ważnym elementem Festiwalu będą także czytania współczesnej dramaturgii: Odkręć się, Marcelko Piotra Rowickiego i Dziób w dziób Maliny Prześlugi, oraz wystawa lalek i elementów scenografii z dorobku artystycznego Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Festiwal nie obędzie się bez spotkań: wykładu Marka Waszkiela oraz dyskusji panelowych z udziałem twórców, teoretyków i publiczności, które mają przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami oraz pogłębić wiedzę odbiorców o współczesnych trendach w teatrze. Po wszystkich spektaklach konkursowych odbędą się spotkania z twórcami.

Królestwo Koralowej Rafy – Marta Guśniowska, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz, scenografia: Jan Polívka, kostiumy: Ilona Binarsch, muzyka: Łukasz Damrych, animacje i projekcje: Wojciech Świątkiewicz, obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Jakub Grzybek, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik.

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Królestwo to podwodny świat Rafy Koralowej, pełny krewetek, małży, ośmiornic, skorupiaków i wielu innych morskich stworzeń. Życie poddanych byłoby wspaniałe, gdyby nie rządy despotycznego króla Rafaela. Sprawiedliwości staje się zadość, gdy król zostaje skazany na wygnanie na Wyspę Tyranów. Piękna królewna Delfina pragnie uratować swojego ojca, ale nikt z poddanych nie zamierza jej pomóc, oprócz sepleniącej Rekiny żądnej przygód. To za jej sprawą Delfina trafia na okręt słynnego Piraniella, zwanego księciem piratów, który jako jedyny ośmielił się wyruszyć na Wyspę Tyranów. Dzięki podróży i napotkanym osobom Delfina uzmysławia sobie, że król Rafael naprawdę jest tyranem. Trudno jej uwierzyć w całe zło, którego dopuścił się jej ojciec. Czy odważnej Delfinie uda się uratować króla? Czy może zawróci z drogi, kiedy pozna całą prawdę o swoim ojcu? Czy odwzajemni ona miłość Piraniellowi?

Świat Garmanna – Ewa Piotrowska, Teatr Baj Warszawa. Spektakl na podstawie książek Stiana Holego Lato Garmanna, Ulica Garmanna i Garmanns hemmelighet (Sekret Garmanna). Reżyseria: Ewa Piotrowska, scenografia: Anna Chadaj, Sylwester Łuczak, muzyka: Filip Sande, choreografia: Kjersti Engebrigtsen, animacje komputerowe: Ewa Łuczak, obsada:, Kamil Król, Natalia Kiser, Magdalena Dąbrowska, Andrzej Bocian, Jan Plewako, obsada-animacje: Aneta Płuszka, Piotr Michalski, Elżbieta Bielińska, Hanna Kinder-Kiss, Henryka Korzycka.

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Spektakl powstał na podstawie utworów Stiana Holego – współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych. Poznajemy Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat-poza-domem. Garmannowe widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń. Możemy obserwować jego relacje z rówieśnikami, fascynujące w swej szczerości podejście Garmanna do Ciotek-Staruszek oraz śledzić rozwój jego przyjaźni z Panem Znaczkiem, w której życiowa mądrość, spokój i samotność starego człowieka spotyka się z ciekawością świata nieśmiałego chłopca. Dorastający bohater przeżywa swoje pierwsze zauroczenie. Już nie sam, ale wspólnie z Johanne stawiają pytania dotyczące istoty świata, szukając na nie własnych odpowiedzi. Mają też wspólną prawdziwie kosmiczną tajemnicę. Celem, jaki sobie postawili twórcy spektaklu, jest stworzenie płaszczyzny porozumienia poza i ponad słowami między sceną a widownią. Przyznają wyższość obrazowi nad słowem. Szukają wspólnoty doświadczeń między przeżyciami scenicznego bohatera a przeżyciami widzów – jego rówieśników. Spektakl jest próbą rozmowy z widzem, zachęcenia go do stawiania ważnych, trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dialog ze światem, oswajanie poprzez poznawanie, pomaga uwalniać się od lęków oraz barier, jakie w nas rosną w zetknięciu z rzeczywistością.

Bleee… – Malina Prześluga, Teatr Maska w Rzeszowie. Reżyseria: Laura Słabińska (ATB), scenografia: Marika Wojciechowska, muzyka: Piotr Nazaruk, choreografia: Marta Bury, opieka artystyczna: Jacek Malinowski, obsada:Monika Szela / Natalia Zduń, Kamila Korolko, Jadwiga Domka, Kamil Dobrowolski, Robert Luszowski, Piotr Pańczak.

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Jak wygląda królowa motyli? Tego nie wie nikt, bo tak się składa, że królowa jest akurat nieobecna. Nieobecna od tak długiego czasu, że nikt nie pamięta, kiedy ostatnio ją widziano. Pewien paź królowej drugiego i pół stopnia zaczyna się zastanawiać, czy służenie ciągle nieobecnej królowej ma sens. Może lepiej zająć się robieniem tego, o czym się marzy? Może królowej w ogóle nie ma? Jego przekonania oburzają innych obywateli motylego państwa i niepokorny paź królowej zostaje skazany na zamknięcie na pętli autobusowej przy ulicy Kaczej. Kiedy trafia do starego autobusu nr 64, przekonuje się, że stał się on domem dla sporej grupy bardzo oryginalnych mieszkańców… Spektakl uczy, że wierząc w siebie, możemy osiągnąć wszystko, o czym marzymy oraz, że każdy jest wyjątkowy. Udowadnia także, że warto bronić swoich przekonań, a zgrana grupa przyjaciół potrafi każde miejsce zamienić w prawdziwy dom. Sztuka otrzymała wyróżnienie w 21. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Wąż – Marta Guśniowska, Wrocławski Teatr Lalek. Reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký, kompozytor: Pavel Horák, dramaturgia: Elżbieta Chowaniec, obsada: Anna Bajer, Agata Kucińska, Paulina Skłodowska, Radosław Kasiukiewicz, Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń

Sympatyczny, choć odrobinę drażliwy Wąż jest nieszczęśliwy z powodu braku kończyn. W towarzystwie Chomika Chrupusia i pomysłowego Gekona wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu rąk i nóg. Niestety, ani Wróżka Zębuszka, ani Magik nie potrafią pomóc bohaterom. Dopiero napotkany Pająk podpowiada im, żeby udali się ze swoją prośbą do Boga… Wąż to opowiedziana współczesnym językiem, z ogromnym poczuciem humoru, historia przyjaźni, która połączyła trzech zupełnie różnych bohaterów. To również bezpretensjonalna, mądra i lekka pochwała inności, która wszystkie istoty czyni wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. Bo przecież każdy z nas jest na swój sposób idealny, piękny i dobry. Sztuka została nagrodzona w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Podłogowo – Janka Jankiewicz-Maśląkowska, Tomasz Maśląkowski LALE.Teatr Wrocław. Scenografia: Mateusz Mironowski.

Podłoga to miejsce szczególnie bliskie najmłodszym dzieciom. Jest to przestrzeń pierwszych kroków, pierwszych zabaw, pierwszych przejawów dziecięcej samodzielności, pierwszych kontaktów ze światem. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z tak ważnym, pierwotnym tematem i stworzyliśmy spektakl Podłogowo. Przedstawienie zabiera małego widza w abstrakcyjny świat plastyki i muzyki, odkrywając nowe przestrzenie dla wyobraźni i kreatywności.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz