• 2013-09-07

I Festiwal małych Prapremier

Od 17 do 21 września 2013 roku | Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Tajemnica kina – Miejski Teatr Miniatura Gdańsk. Spektakl na podstawie książki Tajemnica kina Martina Widmarka i Heleny Willis z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tłumaczenie: Barbara Gawryluk, adaptacja i reżyseria: Ireneusz Maciejewski, scenografia i lalki: Dariusz Panas, muzyka: Old Time Radio, inspicjent: Zbigniew Okęcki, obsada: Jakub Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Iva Ross, Hanna Miśkiewicz, Magdalena Żulińska.

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Na miasteczko Valleby padł blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu Gwiżdżący Kowboj. Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego? W kolejnej odsłonie teatralnego serialu nie tylko zobaczymy akcję na wspaniałej makiecie Valleby projektu Dariusza Panasa, ale wreszcie zajrzymy do jednego z budynków. Na potrzeby tego spektaklu została misternie przygotowana makieta wnętrza kina Rio. Spostrzegawczy widzowie zauważą, że nie jest to zwykła makieta. W kinie wyświetlany jest film animowany autorstwa reżysera spektaklu Ireneusza Maciejewskiego i scenografa Dariusza Panasa, a na ścianach zawieszone są plakaty i zdjęcia, które regularnie będą zmieniane – jak w prawdziwym kinie.

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Nieznośka i Kmieć – Marta Guśniowska, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu – Lalkowa Scena Fraszka. Reżyseria: Petr Nosálek, scenografia i lalki: Eva Farkašová, muzyka: Piotr Klimek, korepetycje muzyczne: Jadwiga Stępkowska, obsada: Magdalena Pawelec, Magdalena Witczak, Alan Bochnak, Przemysław Bosek, Robert Mazurek.

Za górami, za lasami żyje sobie bardzo kapryśna Królewna, która przysparza wszystkim zmartwień, a swoim zachowaniem budzi powszechną niechęć. Każdy dzień rozpoczyna w złym humorze, nigdy się nie uśmiecha, niczego i nikogo nie lubi. Krótko mówiąc: jest nieznośna, bo nie znosi znosić. Tymczasem królestwo przeżywa kryzys, ponieważ z powodu dotkliwego braku baraniny (w której zdecydowanie ponad miarę gustuje Król) nienakarmiony pozostaje zamieszkujące te tereny Smok. W tej sytuacji – jak to zwykle w bajkach bywa – pojawia się myśl, by poszukać śmiałka, który zgładzi Smoka, a w nagrodę poślubi nieznośną Królewnę. Śmiałków jednak jak na lekarstwo. Na szczęście na ogłoszenie odpowiada pewien sprytny, odważny, pewny siebie młody Kmiotek, który – jak to zwykle w bajkach bywa – śpiewająco poradzi sobie i z groźnym Smokiem, i z uprzykrzoną Królewną. A przy okazji okaże się być nie do końca tym, za kogo się podaje…

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Balladyny i Romanse – Teatr Pinokio w Łodzi. Spektakl wg Ignacego Karpowicza, w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schulza. Reżyseria: Konrad Dworakowski, scenografia: Marika Wojciechowska, muzyka: Piotr Klimek, ruch sceniczny: Jacek Owczarek, światło: Bary, obsada: Monika Babula, Anna Makowska, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Aleksandra Wojtysiak, Ewa Wróblewska, Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Mariusz Olbiński.

Spektakl powstał z inspiracji i w oparciu o wątki nagrodzonej Paszportem Polityki w 2010 roku oraz nominowanej do nagrody NIKE 2011 książki Ignacego Karpowicza. Ze zderzenia świata bogów i ludzi wynikają asocjacje stanowiące punkt wyjścia do rozważań na temat kondycji człowieka i zależności między tym, co dotykalne, a tym, co niepojęte. Spektakl próbuje dotknąć istoty ludzkiego losu poprzez obnażenie konstrukcji świata, stwarzając obrazy tak subiektywne, jak subiektywna jest ontologia powieści Karpowicza.

Lenka – Katalin Szegedi. Przekład: Sebastian Stachowski, reżyseria: Kata Csato (Węgry), scenografia: Matravolgyi Akos (Węgry), muzyka: Bogdan Szczepański, asystent reżysera: Jacek Dojlidko, obsada: Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska.

Lenka to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników – radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza… Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni? Lenka to kameralny, uczący tolerancji oraz akceptacji spektakl dla widzów najmłodszych.

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu (źródło: mat. prasowe)

Księga Dżungli – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Spektakl wg powieści Rudyarda Kiplinga.

Historia chorego chłopca, któremu mama czyta w szpitalu magiczne przygody Mowgliego – dziecka wychowywanego przez wilki w wielkiej i pełnej niebezpieczeństw dżungli – posłużyła twórcom jako pretekst do podróży w świat teatru ruchu, obrazu i dźwięku. Przedstawienie ukazuje dżunglę jako zbiór praw, prawdziwą szkołę życia, w której człowiek i dzikie zwierzę uczą się wzajemnego szacunku. Porusza problemy wyizolowania jednostki oraz poszukiwania tożsamości i miejsca na świecie. Spektakl opowiedziany za pomocą tańca, pantomimy i ruchu odzwierciedla życie i zachowanie zwierząt w dżungli. Pulsująca dzikim rytmem natura daje się odczuć nie tylko poprzez ruch sceniczny czy muzykę, ale również projekcje, które przenoszą nas w tajemniczy i magiczny świat. A gdyby dżunglą stało się miasto? A tygrys Shir-Khan polujący na Mowgliego obrazował nasze lęki i słabości? Przekonajcie się sami, zanurzając się w niesamowitej opowieści, jak dwa odległe światy mogą się przenikać.

Program I Festiwalu małych Prapremier:

17 września

 • godz. 18.00 – Inauguracja Festiwalu małych Prapremier – Królestwo Koralowej Rafy – prapremiera Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

18 września

 • godz. 10.00 – Teatr Baj w Warszawie – Świat Garmanna
 • godz. 12.00 – Inauguracja wystawy lalek i elementów scenografii z dorobku artystycznego TLiA w Wałbrzychu – Atlanty
 • godz. 16.00 – Odkręć się, Marcelko Piotra Rowickiego – otwarte czytanie dramatu w wykonaniu aktorów TLiA w Wałbrzychu
 • godz. 18.00 – Teatr Maska w Rzeszowie – Bleee…

19 września

 • godz. 9.00 – Wrocławski Teatr Lalek – Wąż 
 • godz. 9.00 – LALE.Teatr – Podłogowo
 • godz. 11.00 – LALE.Teatr – Podłogowo
 • godz. 16.00 – Estetyka i perspektywy teatru dla dzieci i młodzieży – dyskusja panelowa z udziałem teoretyków i publiczności (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak)
 • godz. 18.00 – Teatr Miejski Miniatura w Gdańsku – Tajemnica kina

20 września

 • godz. 9.00 – Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu – lalkowa Scena Fraszka – Nieznośka i kmieć
 • godz. 12.00 – Dziób w dziób Maliny Prześlugi – otwarte czytanie dramatu w wykonaniu aktorów TLiA w Wałbrzychu
 • godz. 13.00 – Nowa dramaturgia w teatrze dla dzieci i młodzieży – dyskusja panelowa z udziałem teoretyków i publiczności (prowadzenie: Zbigniew Rudziński i Malina Prześluga)
 • godz. 17.00 – Teatr Pinokio w Łodzi – Balladyny i romanse

21 września

 • godz. 10.00 – Białostocki Teatr Lalek – Lenka
 • godz. 13.30 – LALKI DLA DOROSŁYCH. Perspektywa europejska – wykład Marka Waszkiela
 • godz. 18.00 – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu – Księga Dżungli

Zakończenie Festiwalu: ogłoszenie werdyktu Jury oraz wręczenie nagród.

I Festiwal małych Prapremier
od 17 do 21 września 2013 roku
ul. Buczka 16, Teatr Lalki i Aktora
Wałbrzych

Dodaj komentarz