• 2013-09-30

8. Festiwal Muzyki Improwizowanej AD LIBITUM

Od 10 do 12 października 2013 roku | Fundacja Polskiej Rady Muzycznej

Jak sprawić by europejska muzyka współczesna, muzyka dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie, nie tracąc nic ze swojej autonomii? Od ośmiu lat warszawski festiwal Ad Libitum próbuje odpowiedzieć na te pytania, dając też sygnał, że jednej prawidłowej odpowiedzi nie ma. Zaproszeni w tym roku artyści od wielu lat, każdy na swój sposób, starają się odnaleźć swoje miejsce w muzycznej przestrzeni.

London Jazz Composers Orchestra, fot. Francesca Pfeffer (źródło: materiały prasowe)

London Jazz Composers Orchestra, fot. Francesca Pfeffer (źródło: materiały prasowe)

Na tegorocznej edycji Festiwalu wystapią twórcy z Polski, Europy i Ameryki Północnej. Słuchacze będą mieli okazje spotkać wielkie autorytety oraz artystów, którzy dopiero mają szansę nimi się stać. Od Evana Parkera, Barry’ego Guya, Trevora Wattsa czy Roberta Dicka i Thomasa Bucknera po Jerzego Mazzolla, Piotra Damasiewicza, Macieja Garbowskiego, Wojciecha Błażejczyka i Tadeusza Sudnika. Zabrzmi muzyka akustyczna oraz elektroniczna. Od Henricha Ignaza Franza Bibera przez György Kurtága, po własne kompozycje legendarnej formacji London Jazz Composers Orchestra, którą tworzą najwybitniejsi europejscy muzycy – improwizatorzy, wywodzący się zarówno ze sceny nowej muzyki, jak i jazzu. LJCO została założona przed 30 laty przez Barry’ego Guy’a jako pionierska formacja kolektywnej improwizacji wypełniającej przestrzeń pomiędzy kompozycją, swobodną improwizacją, a jazzem, a w składzie zespołu obok Guya, Wattsa, Parkera inni znakomici muzycy, jak Phil Wachsmann, Howard Riley, Paul Lytton.

Podsumowując, na tegorocznej edycji pojawi się Robert Dick, Thomas Buckner, Klaus Schopp, Marc Lingk, Wojciech Błażejczyk, Jerzy Mazzoll, Sławek Janicki, Kuba Janicki, India Czajkowska, Tadeusz Sudnik, David Kollár, Piotr Damasiewicz, Maciej Garbowski, William Alrson Axel Sovik, Trevor Watts, Veryan Weston, Evan Parker, Paul Lytton, Maya Homburger… oraz po raz pierwszy w Polsce:

Barry Guy & London Jazz Composers Orchestra. Na zaproszenie organizatorów do Warszawy przyjedzie legendarna London Jazz Composers Orchestra, którą tworzą najwybitniejsi europejscy muzycy wywodzący się zarówno ze sceny nowej muzyki, jak i jazzu, założona przed 30 laty przez Barry’ego Guy’a jako pionierska formacja kolektywnej improwizacji wypełniającej przestrzeń pomiędzy kompozycją, swobodną improwizacją, a jazzem. Na festiwal Ad Libitum przyjedzie w gwiazdorskim składzie, ze wszystkimi żyjącymi muzykami współtworzącymi ten wyjątkowy ansambl od samego początku jego istnienia. Usłyszymy więc m.in. saksofonistów Evana Parkera i Trevora Wattsa, legendę brytyjskiej pianistyki Howarda Rileya, jednego z najwspanialszych mistrzów kontrabasu Barrego Phillipsa oraz słynnych trębaczy Henry’ego Lowthera i Herba Robertsona. W tym roku będzie to jedyny jej występ nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a w programie znajdzie się monumentalna kompozycja Harmos.

Barry Guy, fot. Caroline Forbes (źródło: materiały prasowe)

London Jazz Composers Orchestra, fot. Francesca Pfeffer (źródło: materiały prasowe)

The LJCO in concert is as much about physical force of sound as it is about musical information – it’s a portrait of the future – Barry Guy.

Barry Guy – kompozytor, improwizator, kontrabasista, którego wszechstronne zainteresowania sięgają od improwizacji barokowej, przez nową muzykę, do jazzu i swobodnej improwizacji, założyciel i dyrektor artystyczny London Jazz Composers Orchestra i Barry Guy New Orchestra, daje solowe recitale, regularnie występuje w duetach i triach z Mayą Homburger, Evanem Parkerem, Marilyn Crispell i Paulem Lyttonem, Matsem Gustafssonem, a ostatnio także z Agusti Fernandezem i Ramonem Lopezem. W latach ‘70 i ‘80 występował z takimi orkiestrami, jak City of London Sinfonia, Monteverdi Orchestra, The Academy of Ancient Music, Kent Opera and The London Classical Players. Jego kompozycja Look Up! została nagrodzona przez Royal Philharmonic Society w kategorii muzyki kameralnej (1991–1992). W 2001 i 2002 albumy płytowe Barry Guy New Orchestra Inscape-Tableaux oraz Oort-Entropy otrzymały francuską nagrodę Choc de l’Année. W 2006 Barry Guy był kompozytorem-rezydentem Huddersfield Contemporary Music Festival.

Barry Guy, fot. Francesca Pfeffer (źródło: materiały prasowe)

Barry Guy, fot. Francesca Pfeffer (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty:

od 10 do 11 października, Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski
warsztaty muzyków London Jazz Composers Orchestra

Koncerty:

10 października, godz 19.00, Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski

- Klaus Schopp (flet kontrabasowy), Marc Lingk (puzon, elektronika), Wojciech Błażejczyk (gitara elektryczna)
- Jerzy Mazzoll (klarnet basowy, klarnet), Sławek Janicki (kontrabas), Kuba Janicki (perkusja, elektronika)
- Trevor Watts (saksofon), Veryan Weston (fortepian)

11 października, godz. 19.00, Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski

- India Czajkowska (głos, flet), Tadeusz Sudnik (elektronika), David Kollár (gitara)
- Piotr Damasiewicz (trąbka), Maciej Garbowski (kontrabas), William Alrson, Axel Sovik (perkusja)
- Evan Parker (saksofon), Barry Guy (kontrabas), Paul Lytton (perkusja)

12 października, godz. 19.00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

- Robert Dick (flety), Thomas Buckner (głos)

- Barry Guy (kontrabas), Maya Homburger (skrzypce):
Heinrich Ignaz Franz Biber (1644–1704) Annunciation z I Sonaty misteryjnej,
György Kurtág (ur. 1926) Hommage à J.S.B. (opr. Barry Guy),
Barry Guy Celebration
György Kurtág And thus it happened
Barry Guy Tales of Enchantment

- London Jazz Composers Orchestra: Harmos
Barry Guy – lider, kontrabas
Evan Parker, Michael Niesemann, Trevor Watts, Simon Picard, Pete McPhail – saksofony i inne instrumenty stroikowe
Henry Lowther, Herb Robertson, Rich Laughlin – trąbki
Conrad Bauer, Johannes Bauer, Alan Tomlinson – puzony
Marc Unternährer – tuba
Phil Wachsmann – skrzypce
Howard Riley – fortepian
Barre Phillips – kontrabas
Paul Lytton, Lucas Niggli – perkusja

Festiwal Ad Libitum 2013:
od 10 do 12 października 2013 roku
Laboratorium CSW – Zamek Ujazdowski
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Warszawa

Dodaj komentarz