• 2013-09-05

Festiwal Muzyki Improwizowanej jaZZ i Okolice / jaZZ & Beyond

Od 29 września do 1 grudnia 2013 roku | Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Gliwice, Bytom

Celem Festiwalu Muzyki Improwizowanej jaZZ i Okolice / jaZZ & Beyond jest zaprezentowanie najnowszych obszarów muzycznych poszukiwań w dziedzinie improwizacji, tworzonych przez kreatywne artystycznie środowiska w Polsce i na świecie. Od 2012 roku Festiwal jaZZ i Okolice / jaZZ & Beyond realizowany jest jako wydarzenie odbywające się w kilku różnych miastach regionu.

Możdżer, Danielssion, Fresco, fot. Przemek Krzakiewicz (źródło: mat. prasowe)

Możdżer, Danielssion, Fresco, fot. Przemek Krzakiewicz (źródło: mat. prasowe)

JaZZ & Beyond w mniejszym stopniu przedstawia obszary muzyki związanej z tradycyjnym dziedzictwem jazzu, pojmowanym na sposób purystyczny i akademicki, natomiast w znacznie większym stopniu stawia akcent na aktualności muzyki improwizowanej. Prezentowana muzyka to wielowątkowa podróż po świecie różnorodnych kultur i tradycji – swoje inspiracje czerpie zarówno z historii jazzu, muzyki soul, rhythm and bluesa, szerokiego spektrum muzyki etno-folkowej, także pop, rock jak i rozmaitych nurtów muzyki elektronicznej oraz współczesnej kameralistyki.

Seria jesiennych koncertów pod wspólną nazwą: jaZZ i Okolice / jaZZ & Beyond we wrześniu rozpocznie się w Katowicach. Koncerty odbędą się również w kilku innych miastach śląsko-dąbrowskiej aglomeracji: Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach i Sosnowcu. Organizatorzy przedstawią publiczności najnowsze nurty współczesnej muzyki improwizowanej, jej charyzmatycznych liderów i zespoły, które powszechnie uznawane są za wiodące w swoim nurcie.

Han Bennink (źródło: mat. prasowe)

Han Bennink (źródło: mat. prasowe)

W czasie tegorocznej edycji Festiwal zagra: Uri Caine & Han Bennink, John Abercrombie Quartet, Maciej Obara International Quartet, Fonda / Stevens Band z gościnnym udziałem Irka Wojtczaka, Jim Black Trio, a także John Scofield Uberjam Band, oraz Możdżer / Danielsson / Fresco – obydwa zespoły zaprezentują swoje najnowsze płyty, których premiera odbędzie się właśnie jesienią 2013 roku. Ponadto koncertom towarzyszyć będą śląska premiera filmu o zespole Miłość oraz konferencja menadżerów kultury poświęcona problematyce promocji koncertów i festiwali jazzowych.

Uberjam, fot. Nick Suttle (źródło: mat. prasowe)

Uberjam, fot. Nick Suttle (źródło: mat. prasowe)

Festiwal Muzyki Improwizowanej jaZZ i Okolice / jaZZ & Beyond:
od 29 września do 1 grudnia 2013 roku
Katowice, Chorzów, Gliwice, Bytom, Sosnowiec

Dodaj komentarz