• 2013-09-12

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent

Od 20 do 29 września 2013 roku | Katowice

Ars Independent przyciąga do Katowic kino młode, odważne, drapieżne. Kino, które poszukuje własnego języka, łamie konwencje i style, sięga po tematy niezauważane przez innych. Prezentuje najciekawsze dokonania niezależnych twórców, a w dwóch konkursach wyłania Czarne Konie kinematografii.

Podczas dziesięciu dni festiwalowych odbędzie się ponad sto projekcji w czterech salach kinowych oraz szereg wydarzeń towarzyszących. Najważniejszą częścią programu są dwa konkursy dla debiutantów i autorów filmów drugich: Konkurs Czarny Koń oraz Konkurs Czarny Koń Animacji.

Sekcja Głośniej: „Yangoon Calling – Punk in Myanmar”, reż. Alexander Dluzak i Carsten Piefke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekcja Głośniej: „Yangoon Calling – Punk in Myanmar”, reż. Alexander Dluzak i Carsten Piefke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy Świat w reżyserii Alexa Pitstry ze zdjęciami Thijsa Glogera, bohatera retrospektywy podczas 2. Ars Independent. To słodko-gorzka opowieść o młodym Tunezyjczyku pracującym w wypożyczalni filmów, marzącym o emigracji i tytułowym wielkim świecie.

Uroczystość zamknięcia festiwalu uświetni z kolei Likwidacja, nowy film Sébastiena Pilote’a, laureata zeszłorocznego Konkursu Czarny Koń (Sprzedawca). Likwidacja to kino pełne emocji opowiadające o zwykłych ludziach, ich troskach i trudach codzienności. Pilote wkłada w ramy szekspirowskiego dramatu opowieść o poświęceniu w imię własnych wartości. Film zdobył nagrodę za scenariusz w sekcji Tydzień Krytyki na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Konkursy. W Konkursie Czarny Koń o nagrodę w wysokości 10 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Olafa Brzeskiego walczą debiutanci i autorzy filmów drugich. W konkursie zaprezentowane zostanie osiem premier z całego świata.

Amerykańskie Oczekiwanie (The Wait) M Blasha to oniryczny hołd dla rosyjskiego kina egzystencjalnego. Reżyserowi udało się zaangażować do swojego projektu gwiazdy kina niezależnego – Chloë Sevigny oraz Jenę Malone.

Gwiazdorską obsadę skompletował także Yann Gonzalez. W jego Spotkaniach po północy (You and the Night) grają m.in. Eric Cantona, Niels Schneider i Béatrice Dalle. Oryginalną ścieżkę dźwiękową do tej podszytej erotyzmem opowieści wykonał zespół M83, którego reżyser niegdyś był członkiem.

Konkurs główny: Niels Schneider, Kate Moran i Nicolas Maury w filmie „Spotkania po północy”, reż. Yann Gonzalez (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs główny: Niels Schneider, Kate Moran i Nicolas Maury w filmie „Spotkania po północy”, reż. Yann Gonzalez (źródło: materiały prasowe organizatora)

W konkursie znalazła się także krwawa wizja współczesności prosto z Japonii. Uzumasa Jacopetti Moriro Miyamoto to hołd dla włoskiego nurtu filmów mondo oraz ich pioniera Gualtiero Jacopettiego. W indyjskim I.D. Kamala K.M. widz obserwuje z kolei zmagania młodej, wykształconej dziewczyny z bezwzględnym systemem. Filmowi klimatem bliżej do Procesu Franza Kafki niż bollywoodzkich superprodukcji.

Przegląd konkursu Czarny Koń Animacji odbędzie się w dniach od 21 do 23 września w sprawdzonej podczas zeszłorocznego festiwalu przestrzeni Galerii Ateneum. W jury konkursu zasiądą m.in. Piotr Dumała oraz Wiktoria Pelzer.

Wiktoria Pelzer, związana z wieloma międzynarodowymi festiwalami filmowymi organizowanymi w Niemczech i Austrii, jest kuratorką sekcji animacji na festiwalu Vienna Independent Shorts oraz koordynatorką programu festiwalu Crossing Europe w Linzu. Piotr Dumała będzie także bohaterem retrospektywnego przeglądu w ramach katowickiego festiwalu.

Retrospektywa Laili Pakalniny: „Pizzas” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Retrospektywa Laili Pakalniny: „Pizzas” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Retrospektywy. Jednym z głównych punktów programu 3. edycji Ars Independent będzie retrospektywa łotewskiej reżyserki Laili Pakalniny. Stała bywalczyni największych festiwali filmowych (m.in. Cannes, Berlinale, Locarno) zagości w Katowicach jako jurorka Konkursu Głównego. Laila Pakalnina ma na swoim koncie ponad dwadzieścia krótko- i pełnometrażowych dokumentów oraz fabuł. Jej nowelka It’ll Be Fine znalazła się w zbiorowym filmie Wizje Europy obok etiud takich twórców jak Béla Tarr, Peter Greenaway czy Aki Kaurismäki. Polską premierę w trakcie 3. MFF Ars Independent będzie miał najnowszy film Pakalniny Pizzas. To surrealistyczna historia dwóch osiemnastoletnich sprzedawców pizzy, Oskarsa i Matissa, którzy pewnego dnia postanawiają ukraść samochód swojej szefowej i wyruszyć w podróż pełną dziwacznych spotkań i wydarzeń.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz