SpaceFest! Warm-Up – White Hills

30 września 2013 roku | CSW Łaźnia w Gdańsku

Od dwóch lat, dzięki festiwalowi SpaceFest!, Gdańsk stawał się w pierwszy weekend grudnia centrum muzyki shoegaze i space rocka. Nie inaczej będzie w tym roku. Tym razem jednak gitarowe święto zacznie się już wczesną jesienią – 30 września w CSW Łaźnia wystąpi amerykański zespół White Hills. Będzie to rozgrzewka przed grudniowym festiwalem i jedyna okazja, aby zobaczyć zespół w Polsce podczas ich jesiennej trasy po Europie. Tym, którzy nie będą mieli okazji pojawić się na koncercie, pozostanie na pocieszenie obejrzenie występu White Hills w najnowszym filmie Jima Jarmuscha Only Lovers Left Alive.

White Hills (źródło: mat. organizatora)

White Hills (źródło: mat. organizatora)

Podstawowy skład zespołu White Hills tworzą gitarzysta Dave W. i basistka Ego Sensation. Większość ich piosenek to długie, rozbudowane formy muzyczne. Zespół ma w swoim dorobku bardzo wiele płyt wydanych w licznych wydawnictwach, często jedynie na winylu. Mają na koncie również wspólne nagrania z brytyjską grupą Gnod.

Podczas koncertów White Hills korzystają ze spektakularnych efektów świetlnych i maszyny do dymu. Dzielili scenę z takimi wykonawcami jak: MONO, The Flaming Lips, Sleepy Sun, Cloudland Canyon, Mudhoney, Akron/Family, Monster Magnet, Oneida i Pontiak.

Jednym z głównych projektów SpaceFest! będą czterodniowe warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy. W tym roku prowadzącym Pure Phase Ensemble 3 będzie Laetitia Sadier, wokalistka legendarnej francuskiej grupy Stereolab. Podobnie jak w latach poprzednich, program warsztatów będzie koordynowany i współtworzony przez słynnego saksofonistę Raya Dickaty (ex-Spiritualized) oraz trójmiejskiego muzyka Karola Schwarz, kierującego wydawnictwem Nasiono Records. Do udziału w warsztatach zaproszeni zostaną zarówno artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem. Założeniem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego kolektywu instrumentalnego i wspólne skomponowanie materiału muzycznego, który zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie w ramach festiwalu SpaceFest! Koncert zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD w 2014 roku.

Jako support nowojorskiej formacji wystąpi grupa The Esthetics czyli świeży, gdyński oddech na spoconym karku polskiej estrady. Dwie gitary, szorstki bas, energiczna perkusja i wpadające w ucho melodie w połączeniu z garażowym brudem, dające całkiem przyjemną namiastkę przebojowości w surf popowej konwencji.

White Hills SpacFest! Warm Up, plakat (źródło: mat. organizatora)

White Hills SpacFest! Warm Up, plakat (źródło: mat. organizatora)

SpaceFest! – to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, prowadzone w CSW Łaźnia warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów i wydawnictwa płytowe. Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z CSW Łaźnia (w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska) i przy wsparciu Miasta Gdańska.

Trzecia edycja festiwalu SpaceFest!:
od 6 do 7 grudnia 2013 roku

SpaceFest! Warm-Up – koncert White Hills:
30 września 2013 roku
ul. Jaskółcza 1, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Gdańsk

Dodaj komentarz