• 2013-09-28

Armia, Podróż na Wschód

Od 3 do 20 października 2013 roku | Polska

Zespół Armia przygotowuje się do jesiennej edycji trasy koncertowej. Muzycy występują w siedmioosobowym składzie, a program koncertów oparty jest na utworach z płyty Podróż na Wschód, wydanej w listopadzie 2012 roku. Na koncertach nie zabraknie także innych utworów z obszernej dyskografii grupy.

Armia, fot. Weronika Derkowska (źródło: mat. prasowe)

Armia, fot. Weronika Derkowska (źródło: mat. prasowe)

Przekrojowy repertuar koncertowy zaaranżowany został na rozszerzony, siedmioosobowy skład. Oprócz rockowych klasyków, jak Aguirre, Niezwyciężony czy Jeszcze raz, jeszcze dziś, zawiera wybrane kompozycje z bogatej dyskografii zespołu, często w nowych odsłonach. Niektóre utwory wykonywane są w wersjach akustycznych, z wykorzystaniem m. in. akordeonu, perkusjonaliów, efektów dźwiękowych.

Płyta Podróż na Wschód jest wydawnictwem unikalnym. Jego nagrania odbywały się na wielkopolskich stacjach kolejowych w trakcie zdjęć do filmu pod tym samym tytułem, w którym wzięli udział muzycy i przyjaciele zespołu. Film jest swobodną adaptacją opowiadania Stefana Grabińskiego Maszynista Grot, a jego premiera odbyła się na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2011 roku.

Zespół Armia powstał w 1984 roku w wyniku twórczego spotkania trzech osobowości polskiej sceny niezależnej: Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego i Sławomira Gołaszewskiego. Muzyka zespołu to synergia energetycznego rocka, folku, free jazzu i awangardy, zawierająca cytaty z muzyki klasycznej i ludowej. Waltornia definiuje unikalne brzmienie zespołu, a rockową sekcję rytmiczną uzupełniają dźwięki fortepianu, fletu, instrumentów smyczkowych, perkusyjnych i etnicznych, jak didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Mistyczno-bajkowe teksty Tomasza Budzyńskiego skłaniają ku refleksji nad sensem życia i kondycją duchową współczesnego człowieka. Liczne są w nich odwołania do mistrzów literatury światowej, takich jak Dante, Beckett, Rimbaud czy Kafka, jak również do Starego i Nowego Testamentu. Połączenie poetyckich tekstów z szerokim instrumentarium i nieskrępowaną ramami stylistycznymi ekspresyjną muzyką sprawiło, że Armia stała się oryginalnym i niemożliwym do zaszufladkowania zespołem.

Armia, fot. Justyna Mazur (źródło: mat. prasowe)

Armia, fot. Justyna Mazur (źródło: mat. prasowe)

10 albumów studyjnych wydanych przez zespół zdobyło uznanie zarówno wśród słuchaczy, jak i recenzentów, niektóre z nich zaliczane są dziś do klasyki polskiej muzyki rockowej. Armia znana jest z energetycznych koncertów o niepowtarzalnej atmosferze, czego zapisem jest 6 wydawnictw live. W ciągu niemal trzydziestu lat nieprzerwanej działalności w zespole grało wielu znanych i zasłużonych dla rockowej sceny muzyków. Obecnie zespół tworzą: Tomasz Budzyński – głos, Rafał Giec – gitary, Jakub Bartoszewski – waltornia, klawisze, Przemek Pacan – perkusja, Paweł Piotrowski – bas, gościnnie: Gerard Nowak – gitara akustyczna, śpiew, Karol Nowacki – akordeon, klawisze.

Najbliższe koncerty trasy koncertowej Podróż na Wschód:

  • 3 października – 4. Koncert na Tekach  (+ Bethel + Maleo Reggae Rockers), Wrocław
  • 5 października – Bar Woor, Kielce
  • 18 października – Klub Rudeboy (+ Buenos Agres), Bielsko-Biała
  • 19 października – Klub Pod Palmą  (+ Buenos Agres), Rzeszów
  • 20 października – Galeria Teatr From Poland, Częstochowa

- 6 października – Klub B90 (gościnnie przed New Model Army), Gdańsk
- 12 października – Halle an der Saale, Niemcy

Armia, Trasa koncertowa Podróż na Wschód, edycja jesienna
Od 3 do 20 października 2013 roku
Cała Polska

Dodaj komentarz