• 2013-10-03

2. p a t c h: audio_visual_lab

Od 10 do 12 października 2013 roku | Kraków

p a t c h : audio_visual_lab to międzynarodowy festiwal poświęcony współczesnym formom kreacji w sztuce cyfrowej. To wydarzenie, podczas którego świat nauki i sztuki współpracuje ze sobą skupiając się na kreacji audiowizualnej wykorzystującej nowe technologie, platformy typu open-source, maszyny i narzędzia, rozwijane oraz przetwarzane przez ich użytkowników.

Mauritius Seger, „Fast Forward” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mauritius Seger, „Fast Forward” (źródło: materiały prasowe organizatora)

p a t c h to przede wszystkim wystawa w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wyselekcjonowanych prac audiowizualnych artystów z Polski i z zagranicy wpisujących się m.in. w takie dziedziny kreacji jak mapping, sztuka generatywna, interaktywna, DIY, net-art, wideo-art, sound-art, eksperymentalne formy filmowe, projekcjonizm, VJing, często wykraczając poza granice znanych dyscyplin.

W tym roku wystąpią m.in.: Paulina Kraińska (Polska), Thomas Köner (Niemcy), Jeroen van Loon (Holandia), Martin Mayer (Niemcy), Jesper Norda (Szwecja), Patrycja Ochman-Traka (Polska), Mateusz Pęk (Polska), Magda Pińczyńska (Polska), Mauritius Seeger (Niemcy), Alida Sun (USA), Tlalit.SR (Izrael), Bordos Laszlo Zsolt (Węgry), Marika Wata (Polska).

W ramach wystawy pokazana zostanie również selekcja prac audiowizualnych wyłoniona ze zgłoszeń przyjmowanych na zasadzie open call.

Life Needs Internet (wideo instalacja), Jeroen van Loon (Holandia) to projekt oparty o ręcznie pisane listy dokumentujące kulturę cyfrową. Składa się z platformy online i instalacji wideo. Autor rozpoczął projekt w 2012 roku podróżując do miejsc prezentujących ekstremalne przeciwieństwo naszego dostępu do sieci internetowej.

Instalacja wideo przedstawia osiem ręcznie napisanych listów przez ludzi z całego świata – od dżungli w zachodniej Papui do miast takich jak Singapur czy Amsterdam. Każdy z listów opisuje jak internet wpłynął na życie autora. Tych 8 listów razem tworzy unikalny portret ewolucji naszej globalnej cyfryzacji i jej wpływu na różne kultury.

Jeroen Van Loon, „Life Needs Internet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeroen Van Loon, „Life Needs Internet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fast Forward (instalacja interaktywna), Mauritius Seeger (Niemcy). Instalacja wideo reagująca na obecność człowieka oparta o zjawisko zagięcia czasu. Ruch widza powoduje krótkie zmiany w sekwencjach poklatkowych, ale tylko w miejscach, w których jest on wykrywany.

Im Taborschatten (instalacja audiowizualna), Thomas Köner (Niemcy) to instalacja zawiera 5 projekcji wideo opartych na zeskanownych zdjęciach wybranych ikon z kolekcji Ikonenmuseum Recklinghausen. Twarze na oryginalnie nieruchomych obrazach ożywają i wodzą oczami za odwiedzającymi instalację.

Thomas Köner, „Im Taborsschatten” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thomas Köner, „Im Taborsschatten” (źródło: materiały prasowe organizatora)

p a t c h to także warsztaty prowadzone przez specjalistów – praktyków, podczas których można poznać narzędzia i techniki cyfrowych mediów, rozwijające się poza głównym obiegiem, a będące ważnym elementem w rękach współczesnych twórców. Podczas warsztatów znani artyści i akademicy z Polski i z zagranicy zapoznają uczestników z możliwościami, jakie dają nowe technologie i pokażą jak można z nich korzystać w procesie tworzenia. Wstęp na warsztaty wolny po uprzedniej rejestracji.

Thomas Köner, „Im Taborsschatten” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thomas Köner, „Im Taborsschatten” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku we współpracy z Wydziałem Architektury Wnętrz krakowskiej ASP odbędą się także specjalne kilkuetapowe warsztaty poświęcone technice mappingu, prowadzone przez uznanych artystów multimedialnych: Martina Boverhofa (Holandia), Zsolta Laszlo Bordosa (Węgry) i Petera Kirna (USA/Niemcy]). Efektem tej współpracy będzie interaktywna instalacja zaprezentowana podczas III Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz 2014 w Bunkrze Sztuki w Krakowie.

p a t c h to także noc audiowizualna z ambitną muzyką elektroniczną i nietuzinkowymi wizualizacjami.

W tym roku w krakowskim klubie FORUM Przestrzenie zaprezentują się: VJ Emiko (Polska), Peter Kirn (USA/Niemcy) + DR. MO (Niemcy), IM2 (Polska), Omnidrive + Carlotta Piccinini (Włochy), ,VJ illuminator (Holandia), Martin Mayer aka Shado (Niemcy) Kiritan Flux (Niemcy), Chrono Bross (Polska), Elektro Moon Vision (Polska), VJ JQM (Polska), Tomasz Gawroński (Polska).

2. p a t c h: audio_visual_lab
Wernisaż wystawy: 10 października 2013 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 12 października 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3A
Kraków

Warsztaty zostaną poprowadzone 11 i 12 października 2013 roku
Bunkier Sztuki, Sala Audiowizualna
Pl. Szczepański 3A
Kraków

Noc audiowizualna odbędzie się 11 października 2013 roku o godzinie 22.00
FORUM Przestrzenie
ul. M. Konopnickiej 28
Kraków

Dodaj komentarz