• 2013-10-09

3. TIFF Festival

Od 18 do 27 października 2013 roku | Muzeum Współczesne Wrocław

Już po raz trzeci do Wrocławia w ramach TIFF Festival zawitają utalentowani polscy i zagraniczni fotografowie, aby pokazać swoje prace i spotkać się z festiwalową publicznością. Tematyką tegorocznego TIFF’u jest Real Fake Photography. Artyści zaprezentują dokumenty, które nie zawsze pokazują rzeczywistość, a widzowie będą musieli sami rozstrzygnąć co jest prawdą, a co fikcją.

Fot. Andreas Schmidt, „Edward Hopper” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Andreas Schmidt, „Edward Hopper” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Real Fake Photography to fotografia operująca konwencją dokumentalną, ale opowiadająca historie całkowicie lub częściowo fikcyjne. W kinematografii odpowiednik tej formy stanowi tak zwane mockumentary (lub fake documentary, mock-documentary). W tym roku odwiedzający wystawy w ramach TIFF Festival zmierzą się z projektami prezentującymi realną fikcję.

I nie chodzi tu jedynie o świadome wprowadzenie oglądającego w błąd. Za mock fotografiami kryć się będą historie bardziej lub mniej zakorzenione w rzeczywistości i tylko od widzów będzie zależało to, na jakim etapie odkrywania prawdy będą chcieli poprzestać. Można więc każdy z tych projektów traktować jako artystyczną manipulację lub dochodzić do prawdy, krok po kroku odkrywają fragmenty tego, co faktycznie miało miejsce.

Z tematyką Real Fake Photography zmierzą się artyści Programu Głównego, a mianowicie: Cristina De Middel, Paweł Fabjański, Andreas Schmidt oraz Michał Matejko, których projekty będzie można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław. Nowością tegorocznej edycji jest powiązanie Debiutów z zagadnieniem Programu Głównego. Pięciu młodych i utalentowanych laureatów tej sekcji również zaprezentuje swoje impresje na temat Real Fake Photography. Efekty ich pracy będzie można podziwiać od 19 października w trzech miejscach: Galerii U, Centrum Kultury Agora oraz Muzeum Współczesnym Wrocław.

Fot. Michał Matejko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michał Matejko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy warto poznać prawdę za wszelką cenę, demaskując artystyczną fikcję? Czy może lepiej pozostać w świecie, wykreowanym przez zainspirowanego rzeczywistością artystę? Odpowiedź na te pytania będzie można znaleźć już 18 października.

TIFF Festival powstał w 2011 roku jako Trochę Inny Festiwal Fotografii. Jego powołanie do życia było zarówno nawiązaniem do bogatej tradycji wrocławskiej twórczości fotograficznej, jak i dążeniem do stworzenia wydarzenia kulturalnego, wykraczającego poza utarte schematy prezentowania fotografii.

Fot. Michał Matejko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michał Matejko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczny TIFF to już jego trzecia edycja. Przez ten cały okres Festiwal ewoluował, zmieniając nie tylko swoją formułę, ale również modyfikując dotychczasową nazwę: z Trochę Innego Festiwalu Fotografii na TIFF Festival. Ta ostatnia zmiana wynika między innymi z tego, że nasze przedsięwzięcie angażuje obecnie nie tylko polskich, ale i zagranicznych artystów. Organizatorom towarzyszy idea ciągłego zgłębiania i przeżywania fotografii na nowo. Postrzegamy fotografię jako medium istniejące w różnorodnych kontekstach i biorące na siebie rozmaite funkcje – od prostego zapisu, upowszechnienia subiektywnego obrazu rzeczywistości, aż po artystyczną kreację nowych światów oraz symbolicznych przekazów.

Fot. Andreas Schmidt, „Chuck Close” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Andreas Schmidt, „Chuck Close” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mając świadomość ciągłej zmiany jaka zachodzi w formach aktywności i twórczości fotograficznej we współczesnym świecie, proponowany jest Festiwal wielowątkowy, podlegający ciągłym przemianom, bez ustandaryzowanej formuły. Kolejne edycje TIFF oscylują wokół wybranej przez nas tematyki, będącej nie tylko zagadnieniem aktualnym i pobudzającym artystyczną wyobraźnię, ale również inspiracją zarówno dla twórców jak i odbiorców fotografii. Zamierzeniem organizatorów jest, aby TIFF Festival stał się katalizatorem rozwoju fotografii nie tylko w obrębie Wrocławia, ale także promieniował swoim zasięgiem na całą Polskę oraz był rozpoznawalny w skali międzynarodowej.

3. TIFF Festival – Real Fake Photography
Inauguracja: 18 października 2013 roku, godz. 19.00
Festiwal potrwa do 27 października 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz