• 2013-10-25

Ambasadorowie Sztuki

Od 4 do 25 listopada 2013 roku | Okręg Warszawski ZPAP

Najnowszym przedsięwzięciem ZPAP jest wystawa Ambasadorowie Sztuki. To wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Udział w wystawie wezmą artyści z różnych państw Europy oraz artyści ze wszystkich Okręgów Związku Polskich Artystów Plastyków – jednej z najstarszej tego typu organizacji na świecie.

Krzysztof Pająk, wystawa „Ambasadorowie Sztuki” w warszawskim okręgu ZPAP (źródło: materiały prasowe ZPAP)

Krzysztof Pająk, wystawa „Ambasadorowie Sztuki” w warszawskim okręgu ZPAP (źródło: materiały prasowe ZPAP)

Prezentacja obejmuje wszelkie dyscypliny twórczości: od malarstwa, rzeźby, grafiki po nowe media sztuki, obejmuje ona 84 prace. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, którego szata graficzna będzie nawiązywać do charakteru prezentowanej wystawy. Inspiracją był obraz Holbeina Ambasadorowie, w którym symbolika jest złożona, a sama anamorfoza dużo mówi o naszych czasach, jak i o każdym z osobna.

Celem wystawy jest ukazanie prac wybitnych artystów, z dużym dorobkiem artystycznym z różnych części Europy oraz wykłady na temat funkcjonowania sztuki w poszczególnych krajach i mechanizmach współczesnego art world’u z udziałem zaproszonych gości. Wystawa jest bardzo prestiżowa, ukazująca dokonania artystów, którzy swoją twórczością artystyczną na trwale zapisali się w kulturze Europy.

Sztuka prezentowanych artystów na wystawie Ambasadorowie Sztuki ma przybliżyć warszawskim odbiorcom nie tylko przesłanie poszczególnego artysty, ale również ideę zaprezentowania sztuki wspólnie ze znakomitymi artystami z innych krajów, (tj. Austrii, Łotwy, Italii, Szwecji, Francji, Białorusi, Bułgarii, Rosji, Niemiec, Węgier) w celu podkreślenia, iż sztuka może tylko łączyć, nigdy dzielić. Ukazanie różnorodnej sztuki w różnych aspektach podkreśla, że nawet tak wielkie indywidualności, jakimi są artyści prezentujący swoje dzieła na wystawie mogą wspólnie przekazać ponadczasowe wartości, które są niezaprzeczalnym nośnikiem rozwoju ludzkości.

Leszek Żegalski, „Stop”, 1997, 90 cm, technika żywiczno-olejna, własność prywatna (źródło: materiały prasowe ZPAP)

Leszek Żegalski, „Stop”, 1997, 90 cm, technika żywiczno-olejna, własność prywatna (źródło: materiały prasowe ZPAP)

Jacek Kucaba, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków:

Sytuacja sztuki obecnie przypomina zaułek. We wszystkich dziedzinach życia obserwujemy zużycie pomysłów i materiału. Ogłoszono już śmierć autora i zmierzch formy. Nie chciałbym jednak w tym miejscu popadać w typowy dla naszych czasów pesymizm. Wprost przeciwnie – głęboko wierzę, że okres stagnacji nie może trwać wiecznie. Sztuka nieustannie się odradza. I nie sadzę, by trzeba było czekać na jakąś radykalną nowość. Nowe jest bowiem w sztuce tylko to, co własne, co wypływa z wewnętrznego przekonania i temperamentu artysty. Wierzę w triumf wyobraźni. A wystawa, którą mam zaszczyt zaprezentować, jest tego dobitnym przykładem.

Ambasadorowie sztuki to kolejny, tym razem międzynarodowy projekt Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, w którym bierze udział 84 twórców z 10 krajów. Są to zarówno artyści zrzeszeni w ZPAP, jak i twórcy, którzy zostali zaproszeni do projektu za pośrednictwem Ambasadorów różnych krajów, mających w Polsce swoje przedstawicielstwa.

Winfried Tilmann Alexander, „Wielki teatr”, 2009, 59x98 cm, rycina (źródło: materiały prasowe ZPAP)

Winfried Tilmann Alexander, „Wielki teatr”, 2009, 59x98 cm, rycina (źródło: materiały prasowe ZPAP)

Związek Polskich Artystów Plastyków jest największym w kraju stowarzyszeniem twórców, założonym w 1911 r. w Krakowie. Zrzesza ponad 7.000 artystów sztuk wizualnych o specjalnościach: malarstwo, grafika, rzeźba, medalierstwo, ceramika, szkło, witraż, tkanina, wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, mebel, scenografia, konserwacja dzieł sztuki, wystawiennictwo, itp. Do ZPAP przyjmowani są absolwenci akademii sztuk pięknych i innych szkół wyższych kształcących w kierunkach plastycznych. Raz na trzy lata odbywa się akcja przyjęć osób na podstawie dowodów twórczej działalności.

Wystawa Ambasadorowie Sztuki jest organizowana przez: Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków.
Kuratorami wystawy Ambasadorowie Sztuki będą: prezes ZPAP, prof. Jacek Kucaba oraz wiceprezes ZPAP Ryszard Kowalewski.

Małgorzata Dydio, Historyk i manager sztuki

Ambasadorowie Sztuki
Wystawę będzie można oglądać od 4 do 25 listopada 2013 roku
Okręg Warszawski ZPAP
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz