• 2013-10-02

Do Damaszku

Od 5 października 2013 roku | Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Do Damaszku to droga, którą podążał Święty Paweł Apostoł. To także kierunek przerwanego w 1975 roku lotu, w którym zginął polski reżyser teatralny i inscenizator Konrad Swinarski. To biblijna przypowieść o nawróceniu w 35 roku Świętego Pawła Apostoła. Do Damaszku jest również niezrealizowanym przez Konrada Swinarskiego tematem i próbą opowieści o naszej współczesnej religijności i miejscu religii w życiu dzisiejszego człowieka oraz o potrzebie wspólnoty, wiary i bycia w Kościele. Spektakl stanowi kierunek poszukiwań twórczych w obecnym sezonie artystycznym Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

„Do Damaszku", proj. Joanna Howańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Do Damaszku", proj. Joanna Howańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

5 października 2013 roku odbędzie się pierwsza premiera tegorocznego sezonu artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Spektakl Do Damaszku, w reżyserii Jana Klaty jest adaptacją tekstu szwedzkiego dramaturga – Augusta Strindberga, z roku 1898 pod tym samym tytułem.

Jan Klata – Urodził się w 1973 r. w Warszawie. W wieku 12 lat napisał pierwszą sztukę Słoń zielony, która została opublikowana w miesięczniku Dialog i wystawiona przez Teatr im. St.I. Witkiewicza w Zakopanem. Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a następnie na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Był m.in. copywriterem, dziennikarzem muzycznym, reżyserem talk-show, felietonistę, niedoszłym grabarzem. Zadebiutował jako reżyser w 2003 r. Rewizorem Mikołaja Gogola w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Od tego czasu zrobił 30 spektakli na deskach teatrów we Wrocławiu, w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie oraz Grazu, Dusseldorfie, Bochum i Berlinie. W 2005 r., w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych, odbył się Klata Fest – przegląd spektakli Jana Klaty. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Paszportu Polityki i Nagrody im. Konrada Swinarskiego. Od 1 stycznia 2013 r. – Dyrektor Narodowego Starego Teatru.

Sezon Świniarski w Starym Teatrze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sezon Świniarski w Starym Teatrze (źródło: materiały prasowe organizatora)

August Strindberg Do Damaszku

Reżyseria: Jan Klata
Opracowanie tekstu, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jan Klata
Opracowanie tekstu, dramaturgia: Sebastian Majewski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Ruchy: Maćko Prusak

Obsada: Aldona Grochal, Katarzyna Krzanowska, Beata Paluch, Dorota Segda, Justyna Wasilewska, Marcin Czarnik, Krzysztof Globisz, Adam Nawojczyk, Krzysztof Zarzecki

Premiera: 5 października 2013 r., godz. 19.15
ul. Jagiellońska 1, Duża Scena Helena
Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Obrazy użytkowe

Magdalena Sołtys

Widok wystawy „Sławomir Marzec. Obrazy użytkowe”, Galeria Fibak, Warszawa 2016 (źródło: dzięki uprzejmości artysty)

Cichy heroizm

Sebastian Pytel

„Niewinne”, reż. Anne Fontaine, 2016, fot. Anna Włoch (źródło: materiały dystrybutora – Kino Świat)

Obrazy przebudowane. Frank Stella

Natalia Cieślak

„Frank Stella i synagogi dawnej Polski”, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 2016, fot. Magda Starowieyska (źródło: dzięki uprzejmości Muzeum)

Wolna Akademia

Małgorzata Jankowska

Wystawa prac uczestników Ogólnopolskiej Płaszczyzny Współpracy Akademickiej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, fot. J. Gaworski (źródło: materiały Kwartalnika Rzeźby Orońsko)

O pochodzeniu łajdaków, czyli...

Klaudia Dąbrowska

Tomasz Wiśniewski, „O pochodzeniu łajdaków”, Wyd. Lokator, Kraków 2015 (źródło: dzięki uprzejmości wydawnictwa)

Szepty spod ziemi

Zuzanna Sokołowska

Muzeum Śląskie w Katowicach: „Carole Benzaken, Mi'ma'amakim... *Psalm 130”, kurator: Marek Zieliński, 06.02.-31.07.2016 r. (źródło: dzięki uprzejmości organizatora)

Edward Dwurnik. Ołówek, farba i miłość

Katarzyna Zahorska

Edward Dwurnik, „Miłość Light” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka w obronie świata

Ewa Wójtowicz

Samuele Ghilardi, Święty Prekariusz (San Precario), rok powstania nieznany, fot. Samuele Ghilardi (CC BY NC ND) (źródło: materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

Afront wobec druku

Marta Smolińska

Andrzej Szewczyk, „Biblioteka Mariany Alcoforado (Biblioteka Poznańska)”, 1994-2001, drewno, ołów, enkaustyka, sól (pięć elementów: 12,5 x 33 x 5 cm), Kolekcja Grażyny Kulczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aporie pisma

Wojciech Delikta

Michał Martychowiec, praca z cyklu „Vanitas” (detal), 2010, dzięki uprzejmości artysty, fot. Wojciech Delikta (źródło: archiwum autora)
więcej artykułów

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR