• 2013-10-02

Do Damaszku

Od 5 października 2013 roku | Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Do Damaszku to droga, którą podążał Święty Paweł Apostoł. To także kierunek przerwanego w 1975 roku lotu, w którym zginął polski reżyser teatralny i inscenizator Konrad Swinarski. To biblijna przypowieść o nawróceniu w 35 roku Świętego Pawła Apostoła. Do Damaszku jest również niezrealizowanym przez Konrada Swinarskiego tematem i próbą opowieści o naszej współczesnej religijności i miejscu religii w życiu dzisiejszego człowieka oraz o potrzebie wspólnoty, wiary i bycia w Kościele. Spektakl stanowi kierunek poszukiwań twórczych w obecnym sezonie artystycznym Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

„Do Damaszku", proj. Joanna Howańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Do Damaszku", proj. Joanna Howańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

5 października 2013 roku odbędzie się pierwsza premiera tegorocznego sezonu artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Spektakl Do Damaszku, w reżyserii Jana Klaty jest adaptacją tekstu szwedzkiego dramaturga – Augusta Strindberga, z roku 1898 pod tym samym tytułem.

Jan Klata – Urodził się w 1973 r. w Warszawie. W wieku 12 lat napisał pierwszą sztukę Słoń zielony, która została opublikowana w miesięczniku Dialog i wystawiona przez Teatr im. St.I. Witkiewicza w Zakopanem. Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a następnie na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Był m.in. copywriterem, dziennikarzem muzycznym, reżyserem talk-show, felietonistę, niedoszłym grabarzem. Zadebiutował jako reżyser w 2003 r. Rewizorem Mikołaja Gogola w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Od tego czasu zrobił 30 spektakli na deskach teatrów we Wrocławiu, w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie oraz Grazu, Dusseldorfie, Bochum i Berlinie. W 2005 r., w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych, odbył się Klata Fest – przegląd spektakli Jana Klaty. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Paszportu Polityki i Nagrody im. Konrada Swinarskiego. Od 1 stycznia 2013 r. – Dyrektor Narodowego Starego Teatru.

Sezon Świniarski w Starym Teatrze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sezon Świniarski w Starym Teatrze (źródło: materiały prasowe organizatora)

August Strindberg Do Damaszku

Reżyseria: Jan Klata
Opracowanie tekstu, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jan Klata
Opracowanie tekstu, dramaturgia: Sebastian Majewski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Ruchy: Maćko Prusak

Obsada: Aldona Grochal, Katarzyna Krzanowska, Beata Paluch, Dorota Segda, Justyna Wasilewska, Marcin Czarnik, Krzysztof Globisz, Adam Nawojczyk, Krzysztof Zarzecki

Premiera: 5 października 2013 r., godz. 19.15
ul. Jagiellońska 1, Duża Scena Helena
Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz