8. Festiwal Kultur Świata

Od 23 października 2013 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

8. Festiwal Kultur Świata poświęcony jest Sztuce dla demokratycznej (R)ewolucji  w kontekście zachodzących obecnie na świecie zmian politycznych, kulturowych i społecznych a zwłaszcza w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Prezentuje zjawiska współczesnej kultury i pokazuje, w jaki sposób sztuka przyczynia się do społecznej ewolucji i promocji dialogu międzykulturowego. Program Festiwalu obejmuje wystawy, koncerty, debaty, warsztaty oraz pokazy filmowe.

Neue Vocalsolisten Stuttgart, fot. Martin Sigmund (źródło: mat. prasowe)

Neue Vocalsolisten Stuttgart, fot. Martin Sigmund (źródło: mat. prasowe)

W tegorocznym Festiwalu Kultur Świata wezmą udział eksperci, wybitni artyści i prelegenci oraz goście ze świata arabskiego.  Festiwal rozpocznie się 23 października w Centrum św. Jana o godz. 19.00 koncertem wybitnego libańskiego muzyka – Ibrahima Maaloufa, który w unikatowy sposób łączy w swojej twórczości muzykę Wschodu, jazz oraz muzykę klasyczną. 24 października, również w Centrum św. Jana, przedstawiony zostanie nowy projekt na gruncie współpracy bałtycko-arabskiej. Debiutująca, niezwykle utalentowana szwedzka wokalistka jazzowa Isabel Sörling zaprezentuje swój debiutancki album, którego producentem i aranżerem jest Ibrahim Maalouf.

30 października w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się spotkanie z Maciejem Moskwą –gdańskim fotografikiem, którego zdjęcia publikowane są na całym świecie. Na spotkaniu pt. Wiosna, która nie zakwitła opowie on o swojej fotograficznej wyprawie do Syrii. Będzie to okazja do rozmowy o codzienności tamtejszych ludzi, którzy uwięzieni we własnym kraju, żyją w obliczu groźby radykalizacji religijnej i rozpadu państwa.

5 listopada w Centrum św. Jana swoją światową premierę będzie miał występ pary syryjskich artystów – wybitnego klarnecisty – Kinana Azmeha i artysty wizualnego – Kevorka Mourada. Home within to performens łączący muzykę oraz sztukę wideo. Performens uroczyście zainauguruje konferencję Arabski Impuls (6-8 listopada), podczas której o problematyce związanej z przemianami w krajach arabskich, rozmawiać będą eksperci, naukowcy, dziennikarzy i aktywiści z Polski i zagranicy.

Performens stworzy jednocześnie artystyczną oprawę wernisażu multimedialnej wystawy Syria sz(t)uka wolności z udziałem ośmiu syryjskich twórców. Ich prace wideo stanowią emocjonalny komentarz do obecnej sytuacji w tym kraju. Osobistą refleksję na temat prac syryjskich gości przedstawi w swej instalacji gdańska artystka tworząca pod pseudonimem artystycznym Kate van Dallas. Kuratorem wystawy jest Charlotte Bank, duńska badaczka i krytyczka sztuki.

Ibrahim Maalouf, fot Denis Rouvre (źródło: mat. prasowe)

Ibrahim Maalouf, fot Denis Rouvre (źródło: mat. prasowe)

6 listopada podczas wystawy w CSW Łaźnia Bank wygłosi wykład o wideoarcie Wirtualne agory. Opowie m.in. o autorskim projekcie kuratorskim badającym zjawisko internetowego aktywizmu syryjskich twórców wideo. Projekt prezentowany był m.in. na siódmym Berlin Biennale. Po wykładzie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie Anahity Razmi i Magdy Mellin Ściana za którą coś/nic* się stało, zorganizowanej przez CSW Łaźnia.

6 listopada podczas wystawy w CSW Łaźnia Bank wygłosi wykład o wideoarcie Wirtualne agory. Opowie m.in. o autorskim projekcie kuratorskim badającym zjawisko internetowego aktywizmu syryjskich twórców wideo. Projekt prezentowany był m.in. na siódmym Berlin Biennale. Po wykładzie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie Anahity Razmi i Magdy Mellin Ściana za którą coś/nic* się stało, zorganizowanej przez CSW Łaźnia.

Z kolei 7 listopada kolektyw Foundland zaprezentuje w Galerii NCK wykład zatytułowany Internet – pole i dziedzina sztuki jako wprowadzenie do autorskiej wystawy Podglądając rewolucję//Watching revolution through a hole in the wall. Ta multimedialna instalacja porusza kwestię roli Internetu i mediów społecznościowych w przekazywaniu światu doniesień z ogarniętej rewolucją Syrii.

Festiwal Kultur Świata „Okno na Świat", plakat (źródło: mat. prasowe Nadbałtyckiego Centrum Kultury)

Festiwal Kultur Świata „Okno na Świat", plakat (źródło: mat. prasowe Nadbałtyckiego Centrum Kultury)

Kolejny gość Festiwalu - Eliane Raheb – reżyserka i producentka związana z niezależną wytwórnią filmową – Beirut DC również 7 listopada w Ratuszu Staromiejskim opowie o współczesnym kinie libańskim. Prelekcja poprzedzi pokaz filmu alternatywnego kina libańskiego.

8 listopada w Centrum św. Jana jako wydarzenie towarzyszące odbędzie się koncert najlepszego obecnie na świecie zespołu wokalnego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Neue Vocalsolisten Stuttgart. Zespół solistów zafascynowany muzyką basenu Morza Śródziemnego pragnie poświęcić rok 2013 i 2014 twórcom z tego właśnie regionu, stworzyć, jak sam określa współczesny dyskurs, zapraszając do stworzenia dzieł 14 wybitnych twórców z tego regionu. Czas, w którym będziemy pracować razem z śródziemnomorskimi kompozytorami ma wzmocnić poziom empatii i internalizacji – mówią muzycy.

Innym muzycznym akcentem Festiwalu będzie występ turecko-austriackiego zespołu Özlem Bulut Band w Centrum św. Jana (9 listopada) koncentrującego swe zainteresowania wokół muzyki ethno- jazz. Özlem jest artystką wszechstronną, spełniającą się zarówno na gruncie muzyki klasycznej, jak i jazzowej w połączeniu z innymi stylami.

Wśród propozycji adresowanych do najmłodszych odbiorców znajdzie się spotkanie z prawnikiem, historykiem i doktorem nauk politycznych, pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego – dr Marcinem Szydziszem (8 listopada), który wraz z dziećmi zastanowi się nad pytaniem Kto rządzi światem?.

Kolejny komponent festiwalu dotyczy kultury hip-hopowej. 10 listopada w Klubie Muzycznym Parlament wystąpi egipski raper El Deeb oraz dobrze znany w Polsce Hades. Artyści po solowych koncertach połączą swe siły i wspólnie zagrają specjalnie przygotowane utwory. Koncerty poprzedzą skierowane do młodzieży warsztaty rapowania i djingu prowadzone przez Mateusza Skajsdelimit Wilkonia i Konrada DJ Tabakkake Górskiego ( 9–10 listopada).Warsztaty zakończy wspólny występ młodzieży w dniu 10 listopada w Klubie Muzycznym Parlament. Również młodzież będzie odbiorcą warsztatów prowadzonych przez grupę Kapelusz Pomysłów. Podczas kilku spotkań (5.11 – 8.12.13) zatytułowanych Prawo do wolności, prawo do wiadomości poruszane będą kwestie dotyczące praw człowieka, szacunku i tolerancji.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji. Rozpocznie się on 10 listopada, a złożą się na niego warsztaty międzykulturowe i komiksowe, wydarzenia kulturalne, wystawy i publikacje internetowe stworzone przez uczestników w trakcie warsztatów. Celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi poprzez pryzmat sztuki na rolę kobiet w sferze publicznej, społecznej i obywatelskiej. Jego podstawą są pięciodniowe warsztaty komiksowe dla 30 uczestniczek z Polski i Egiptu, które poprowadzi trójka artystów z obu krajów.

16 listopada odbędzie się wernisaż prac uczestniczek, podczas którego wystąpi Funny Death aka DJad, uważany za najmłodszego producenta niezależnej muzyki w Libanie. Jego styl artystyczny nieustannie się rozwija, przechodząc od elektro-rocka do chiiloutu i od transu, hiphopu, drum’n bass do triphopu.

Festiwal Kultur Świata Okno na Świat
od 23 października do 16 listopada 2013 roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Gdańsk

Dodaj komentarz