• 2013-10-23

Janusz Kaniewski: Design

18 października 2013 roku | Wydawnictwo BOSZ

Janusz Kaniewski, jeden z najważniejszych polskich projektantów, wydał album Design, przybliżający warsztat projektanta, ewolucję stylu, historię najważniejszych realizacji. W swojej opowieści autor kreśli również wizję przyszłości designu. Książka zawiera wiele anegdot odsłaniających kulisy branży. Jak bardzo świat ten jest owiany tajemnicą i ukryty przed ciekawskimi świadczy fakt, że uzyskanie zezwoleń na publikację wszystkich ilustracji, szkiców czy zdjęć zajęło więcej miesięcy niż samo pisanie.

Janusz Kaniewski Design, Zły (źródło: materiały prasowe)

Janusz Kaniewski Design, Zły (źródło: materiały prasowe)

Codziennie używamy setek przedmiotów, mijamy tysiące samochodów, patrzymy na przestrzeń urządzoną wokół nas. To wszystko zostało kiedyś przez kogoś zaprojektowane. Jak wyglądał proces tworzenia?

Dobry design powinien służyć producentowi i konsumentowi, być ładny, ale przede wszystkim pożyteczny i ponadczasowy. Każdy projekt ma swoje cele, na końcu jest ten najważniejszy – dawanie przyjemności

– mówi Janusz Kaniewski.

Od szklanki dopełniającej smak piwa po sieć stacji benzynowych na Ukrainie, którą może kiedyś przyjdzie Wam odwiedzić – przedmioty też mają swoją barwną opowieść. O tym jest ta książka.

Janusz Kaniewski, ur. 1974, projektant form przemysłowych, absolwent Transportation Design w Istituto Europeo di Design w Turynie; prowadzi autorską pracownię designu, architektury, wizerunku i projektowania strategicznego dla firm i osób prywatnych; doradca samorządów miast; wykładowca uczelni krajowych i zagranicznych. Kurator i współorganizator festiwalu Gdynia Design Days 2012, w czołówce rankingów najbardziej kreatywnych (Brief) i innowacyjnych (Forbes) osób w Polsce. Pierwszy i jedyny nie-architekt w SARP oraz doradca prezydenta Gdyni ds. estetyki miasta, projektowania i urbanistyki. Swoją wiedzą dzieli się jako wykładowca w Instituto Europeo diDesign w Turynie i Royal College w Londynie. 18 października odbyła się premiera książki Janusza Kaniewskiego Design, a na 2014 rok planowana jest duża retrospektywna wystawa z okazji dwudziestopięciolecia pracy twórczej.

Janusz Kaniewski, fot. Magdalena Rodziewicz (źródło: materiały prasowe)

Janusz Kaniewski, fot. Magdalena Rodziewicz (źródło: materiały prasowe)

Od 1999 projektuje dla Ferrari i Pininfariny, współautor wielu współczesnych europejskich i azjatyckich samochodów, autor m.in. butów narciarskich mistrza świata Hermanna Maiera, Stacji Roku 2012 Orlen w Gdańsku, szklanki piwa Żywiec, wystroju salonów Fiata, logotypu Ceramiki Paradyż, elektroniki Elzab, ciężarówek ekspozycyjnych firmy Koło, plakatu festiwalu Camerimage 2013, współtworzył wizerunek Marlboro, wspiera designersko polskie firmy technologiczne, angażuje się w promocję Made in Poland. Jest także twórcą kampanii społecznej dla ONZ przeciw wykorzystywaniu pracy dzieci.

Janusz Kaniewski Design, Orlen (źródło: materiały prasowe)

Janusz Kaniewski Design, Orlen (źródło: materiały prasowe)

Zespół składa się z młodych specjalistów i pasjonatów: projektantów, grafików, architektów, konstruktorów i ilustratorów oraz doświadczonego działu sprzedaży, design management i PR. Każdy projekt jest nowym wyzwaniem i doświadczeniem. Bezcennym zapleczem firmy jest współpraca z wypróbowanymi producentami, rzemieślnikami, technologami, inżynierami w całej Polsce. Dopływ świeżej krwi zapewnia żywy kontakt z uczelniami projektowymi i artystycznymi, rotacja stażystów, współpraca z festiwalami designerskimi. Studio działa w obszarze wzornictwa przemysłowego, przedmiotów sztuki użytkowej, identyfikacji wizualnej, kampanii wizerunkowych, wyposażenia wnętrz i packaging-u. Oferta zawiera pełną gamę usług: od wstępnych koncepcji przez stworzenie prototypu i wykonywanie testów, aż do całkowitego wdrożenia produktu na rynek. Strategiczne doradztwo studia polega na stałej i profesjonalnej opiece nad projektem na każdym etapie realizacji.

Janusz Kaniewski Design, Ddrome (źródło: materiały prasowe)

Janusz Kaniewski Design, Ddrome (źródło: materiały prasowe)

Nowe biuro i studio  mieszczą się w zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy, projektant tworzy samotnie w pracowni na warszawskiej Saskiej Kępie. DNA marki to Strategic Design Consultancy – design zadaniowy, ponadczasowy, funkcjonalny, zorientowany na zysk inwestora i korzyść użytkownika. Know-how to pochodna doświadczenia z najlepszej pracowni projektowej na świecie – Pininfariny i dogłębna znajomość polskiego rynku mająca swe korzenie w datującej się od 1995 r. współpracy z agencją reklamową Leo Burnett. Unikalna, futurystyczna perspektywa to owoc stałego kontaktu z Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College of Art w Londynie. Projekty pracowni charakteryzuje dojrzałość, fascynacja technologią i materiałem, dystans do sezonowych tendencji. Prywatnie projektant interesuje się grafiką, historią i muzyką, jeździ zabytkowym niebieskim mercedesem, unika lansu.

Janusz Kaniewski, „Design”, okładka albumu (źródło: materiały prasowe)

Janusz Kaniewski, „Design”, okładka albumu (źródło: materiały prasowe)

Janusz Kaniewski, Design
Wydawnictwo BOSZ
Premiera: 18 października 2013 r.

1 komentarz do artykułu “Janusz Kaniewski: Design”

  1. Mateusz

    “…jeden z najważniejszych polskich projektantów” hahahahahaha

Dodaj komentarz