• 2013-10-19

Miejsca. Laureaci Nagrody im. K. Malewicza

Od 27 września do 15 listopada 2013 roku | Galeria Arsenał w Białymstoku

Do Galerii Arsenał w Białymstoku zaproszono Nagrodę im. Kazimierza Malewicza jako zjawisko, które jest prezentowane na wspólnej wystawie jej trzech dotychczasowym laureatów: Alevtiny Kakhidze, Stasia Wolyazlovskiego i Zhanny Kadyrovej. Nie jest to typowa wystawa zbiorowa czyli tematyczna, lecz połączenie trzech indywidualnych prezentacji i obszarów, którymi obecnie zajmują się Ci znakomici artyści.

Prezentacja pracy Stasa Volyzazlovskiego, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentacja pracy Stasa Volyzazlovskiego, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

To także połączenie trzech równoległych narracji, w których istotnym motywem jest miejsce. W przypadku Stasia i Alevtiny to miejsce prywatne: przeniesione bezpośrednio w przestrzeń galerii lub oswojone przez inscenizację. W twórczości Zhanny – interwencja w przestrzeń jest raczej rodzajem komentarza niż atawistycznego zaznaczania.

Inicjatywa ufundowania nagrody dla młodego artysty ukraińskiego przez Instytut Polski w Kijowie wydaje się być momentem, jeśli nie przełomowym, to bardzo ważnym dla kształtowania się ukraińskiej sceny artystycznej . Była to pierwsza nagroda artystyczna (po niej pojawiła się Pinchuk Art Centre Prize). Nagroda, która dzięki staranności Instytutu trafiała w ręce wspaniałych artystów, dając jednocześnie sygnał , że przyszedł czas na sztukę inną niż proponowana przez akademię.

W konkursie nominowano młodych, progresywnych artystów. Śledząc kolejne edycje, dowiadywaliśmy się coraz więcej o sztuce na Ukrainie. Coraz trudniej było zdecydować, kto ma tę nagrodę otrzymać.

W konkursie nominowano progresywnych młodych artystów. Śledząc kolejne edycje, dowiadywaliśmy się coraz więcej o sztuce w Ukrainie. Coraz trudniej było zdecydować, kto ma tę nagrodę otrzymać. Nagroda jest mocnym narzędziem w rękach Instytutu, który od początku towarzyszy i wspiera młodą sztukę wizualną Ukrainy. Narzędziem motywującym artystów, wartościującym, ale też promującym młodą sztukę, zarówno w Polsce jak i w samej Ukrainie.

Wszyscy artyści prezentowali już swoje prace w Galerii Arsenał. Są także obecni – poprzez swoje reprezentacyjne dzieła – w tworzonej przez Galerię Arsenał i Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych Kolekcji II.

Monika Szewczyk, kurator wystawy

Prezentacja pracy Zhanny Kadyrovej, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentacja pracy Zhanny Kadyrovej, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

To wspaniałe uczucie, kiedy widzisz, jak inicjatywa pomyślana jako przedsięwzięcie o zasięgu krajowym rozrasta się i przybiera charakter międzynarodowy. Kiedy widzisz, jak daje ona impuls do tworzenia innych podobnych jej projektów, których teraz na Ukrainie jest już kilka. To miłe uczucie mówić o Nagrodzie im. Kazimierza Malewicza jako o nagrodzie zainicjowanej przez Instytut Polski w Kijowie i wspieranej przez najważniejsze polskie i ukraińskie instytucje zajmujące się sztuką współczesną. Nagroda im. Kazimierza Malewicza dla młodych artystów ukraińskich do 40 roku życia, ustanowiona w 2008 roku, wydawała się czymś oczywistym, bo była nowa, nieznana i pierwsza… Na dzisiejszej Ukrainie takich nagród jest już kilka.

Nagroda Artystyczna im. Kazimierza Malewicza została zainicjowana w roku 2008 przez Instytut Polski w Kijowie i ukraińską Fundację Centrum Sztuki Współczesnej z wielu różnych powodów. Jednym z nich jest chęć zwrócenia uwagi na artystów ukraińskich, którzy posługują się oryginalnym językiem i umożliwienie im pobytu i działań w Polsce. Pierwszą formalną zachętą jest rezydencja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dzięki niej artyści nawiązują kontakty towarzyskie i profesjonalne. To nie tyle sposób na utrwalanie kanonu, co raczej tworzenie nowych punktów dialogu między środowiskami artystycznymi Polski i Ukrainy.

Prezentacja pracy Alevtiny Kakhidze, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentacja pracy Alevtiny Kakhidze, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alevtina Kakhidze, Stas Volyazlovsky i Zhanna Kadyrova – zdobywcy Nagrody im. Kazimierza Malewicza – przedstawiają swoje ostatnie realizacje w Galerii Arsenał w Białymstoku, która jest kluczowym partnerem tej inicjatywy i najaktywniej działającą na Wschodzie galerią sztuki w Polsce. Artyści ci operują oryginalnym językiem, każdy z nich prezentuje istotne stanowisko w sferze artystycznej i publicznej. Alevtina Kakhidze – pierwsza laureatka Nagrody im. Malewicza w 2008 roku – nie tylko brała udział w projektach polsko-ukraińskich, ale także inicjowała obecność artystów polskich na Ukrainie. Stas Volyazlovsky – zwycięzca z roku 2010 – podczas rezydencji zrealizował film dotyczący jego polskich korzeni, brał udział w wystawach sztuki ukraińskiej w Polsce i polskiej na Ukrainie.

Prezentacja pracy Alevtiny Kakhidze, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentacja pracy Alevtiny Kakhidze, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podobnie Zhanna Kadyrova – uhonorowana w roku 2012 oryginalna rzeźbiarka i członkini grupy Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna (R.E.P) – także zrealizuje swój projekt podczas pobytu rezydencyjnego. Prace wszystkich laureatów znajdują się w kolekcjach polskich instytucji publicznych i są wprowadzane w kontekst międzynarodowy głównie dzięki Galerii Arsenał w Białymstoku, ale także Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Prezentacja Miejsca w Galerii Arsenał to pierwsza zbiorowa wystawa laureatów Nagrody im. Kazimierza Malewicza i zarazem nowy etap tej nagrody. Zostanie ona pokazana w przyszłym roku w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, będąc kolejnym mostem łączącym artystów, kraje i instytucje…

Jarosław Godun, Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie

Miejsca. Laureaci Nagrody im. K. Malewicza. Alevtina Kakhidze, Stas Wolyazlovski, Zhanna Kadyrova
W ramach Wschód Kultury – Inny Wymiar
Wernisaż: 27 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 15 listopada 2013 roku
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej
Białystok

Dodaj komentarz