• 2013-10-02

Krakowskie Reminiscencje Teatralne 2013

Od 16 do 20 października 2013 roku | Stowarzyszenie Rotunda w Krakowie

Już w październiku najnowsza odsłona Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Organizowany od 1975 roku festiwal nieustannie ewoluuje. Podążając za przemianami w sztukach performatywnych i w społeczeństwie, zyskuje nową tożsamość. Pyta o współczesnego człowieka i kulturę, prowokuje do myślenia i udziału w dyskusji. Nowy teatr, nowy odbiorca.

„Dzoe" Harakiri Farmers, fot. Harakiri Farmers (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dzoe" Harakiri Farmers, fot. Harakiri Farmers (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas 38. edycji przez 5 dni Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w salach najlepszych teatrów i w przestrzeni miejskiej zaprezentowanych zostanie kilkanaście spektakli i wydarzeń – w tym projekty zrealizowane specjalnie dla Reminiscencji. RMNSC. to różne spojrzenia na sztukę, politykę i społeczeństwo oraz odważny komentarz do otaczającej rzeczywistości. W bogatym programie festiwalu znajdą się:

  • polskie oraz zagraniczne spektakle teatralne,
  • pokazy spektakli tańca współczesnego,
  • projekcje filmowe,
  • międzynarodowe warsztaty,
  • panele dyskusyjne i spotkania z artystami,
  • artystyczne spacery miejskie,
  • rezydencja taneczna Dance Moves Cities

Fakt istnienia społeczeństwa zależy od ludzkich działań, a struktury społeczne są ze swej natury zmienne. To, jaką formę przyjmują, wynika z ludzkich zachowań oraz konsekwencji tych wcześniejszych – mówi dyrektor festiwalu, Anna Lewanowicz. – Podczas tegorocznych Krakowskich Reminiscencji Teatralnych zarysujemy kilka obszarów, w których ujawniają się napięcia pomiędzy siłami organizującymi życie społeczne. Rekompozycja form współistnienia najlepiej widoczna jest w ekstremalnych sytuacjach wojen, rewolucji, katastrof, prowokując do zapytania o warunki konstytuowania się nowych porządków. Jaki wpływ ma na nie jednostkowe działanie? Kto – i co – inicjuje powstawanie grup albo doprowadza do ich rozkładu.

„3STALKER", fot. Irena Kalicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„3STALKER", fot. Irena Kalicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Światy równoległe to tegoroczny temat przewodni Krakowskich Reminiscjencji Teatralnych. Ujęte w programie festiwalu wydarzenia odnoszą się przede wszystkim do różnych poziomów rzeczywistości społecznej, eksplorując zarówno odległe obszary geograficzne, jak i najbliższą przestrzeń. Tak się stanie m.in. poprzez wiodący projekt RMNSC., 100% KRAKÓW, który na podstawie danych statystycznych odda oficjalny obraz społeczeństwa Krakowa, ale jednocześnie – dzięki zaangażowaniu jego reprezentantów – ukaże subiektywny wizerunek miasta.

„Insignificant orhers (learning to look sideways)", fot. Eva Wuerdinger (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Insignificant orhers (learning to look sideways)", fot. Eva Wuerdinger (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kluczowym projektem 38. RMNSC. jest 100% KRAKÓW realizowany przez kultowy kolektyw teatralny Rimini Protokoll. Podobne przedsięwzięcia odbyły się już m.in. w Berlinie, Londynie czy Melbourne – czas na Kraków. 100% KRAKÓW to artystyczny koncept angażujący lokalną społeczność. Projekt powstaje w oparciu o dotyczące Krakowa dane statystyczne pochodzące z oficjalnych badań. W spektaklu uczestniczy stu Krakowian, a każdy z nich jest reprezentantem konkretnej grupy mieszkańców miasta. Scenariusz spektaklu tworzony jest w dynamicznym procesie, dając w efekcie złożony obraz – Krakowa znanego i nieznanego zarazem. 140 dni poszukiwań, 100 opowieści, 3 spektakle, 1 miasto – 100% KRAKÓW.

Rabih Mroue, fot. Ernesto Donegana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rabih Mroue, fot. Ernesto Donegana (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie festiwalu znalazły się również, wymieniając jedynie kilka ze znakomitych postaci: An Kaler (kreśląca, bez moralizowania i bez anegdot, taneczny portret naszej współczesności w spektaklu Insignificant Others (looking sideways)), Milo Rau / Institute for Political Murder (z wielce aktualnym spektaklem Hate Radio obnażającym mechanizmy kreowania i zakłamywania rzeczywistości na podstawie historii i opowieści tych, którzy przetrwali ludobójczy konflikt Hutu i Tutsi w Rwandzie), Monika Strzępka i Paweł Demirski (RE//MIX Dario Fo przesłał instrukcje w prześmiewczej formie stawia pytania o fundamenty obecnej polskiej polityki kulturalnej), Philippe Blanchard (który jako pierwszy choreograf gościnny rezydencji Dance Moves Cities wraz z  jej uczestnikami zaprezentuje efekty przeprowadzonego w sierpniu laboratorium), Rabih Mroué (w wykładzie performatywnym The Pixelated Revolution, sięgając po autentyczne filmy i fotografie, nie koncentruje się wyłącznie na konflikcie syryjskich rebeliantów i cywilów z wojskiem, ale odsłania nowe strategie uwiecznienia przemocy i okrucieństwa wojny), Anka Herbut, która wraz z kilkunastoma artystami z Polski, Łotwy, Włoch i Niemiec poprowadzi artystyczne spacery (Artistic City Trips) po Krakowie i Nowym Sączu, tworząc alternatywne mapy tych miast czy Jan Fabre, w którego monodramie Drugs kept me alive bohater uosabia posuniętą do skrajności fascynacje życiem – niemal na śmierć.

38. Krakowskie Reminiscencje Teatralne
od 16 do 20 października 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz