• 2013-10-16

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun

Od 22 do 27 października 2013 roku | Kino Kosmos w Katowicach

Od ponad 100 lat światło przepływające przez celuloidową taśmę rozświetla serca widzów. Ale na konferencji prasowej zapowiadającej 4. edycję Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun gorąco było nie tylko organizatorom, ale i dziennikarzom, gdy usłyszeli, kto zagości na festiwalu i jakie filmy zostaną pokazane. 97 pokazów filmowych, w tym 59 premier – to tegoroczny Regiofun w liczbach.

Kadr z filmu „Me and you” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Me and you” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Regiofun w datach to 6 dni, bowiem festiwal rozpocznie się 22, a skończy 27 października, przy czym już 14 października startuje Klaps – specjalne pasmo, które zostało dedykowane dzieciom i potrwa do soboty 19 października.

Najgorętsze tytuły festiwalu to Wenus w futrze Polańskiego – film, który pokazany zostanie na zamknięcie 26 października oraz Papusza Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, która otworzy Regiofun 22 października. Oba pokazy są pokazami przedpremierowymi.

Dekalog filmowy tegorocznej edycji, czyli filmy, których przegapić nie wolno to 10 tytułów:

  • Kid – dramat psychologiczny. Portret życia małego Kida, którego życie po cichu rozsypuje się. Ucieczka ojca z domu, depresja matki… kolejne wydarzenia wstrząsają wrażliwego chłopca.
  • Me and you – pierwszy po dziewięciu latach film mistrza kina – Bernardo Bertolucciego. Nieśmiały nastolatek Lorenzo chcąc uciec od życia zamyka się w piwnicy. Przypadkiem znajduje go tam przyrodnia siostra. Między dwojgiem zaczyna rodzić się głęboka relacja.
  • Great – krótkometrażowa opowieść o Nicoli – młodym partyzancie, który w środku wojennej zawieruchy szmugluje rolki filmu. Wzruszająca historia o uniwersalnej magii kina.
  • Ryan’s Renaissance – kronika życia Ryana Larkina – genialnego twórcy animacji, którego ze szczytu popularności na dno pociągnął alkoholowo – narkotyczny nałóg. Fragmenty filmów Larkina, archiwalne zdjęcia tworzą spójną całość oddającą fenomen i tragizm życia artysty.
  • The Liabillity – film w klimacie najlepszych produkcji Guya Ritchiego. Gangsterskie kino drogi doprawione sporą dawką czarnego humoru. W jednej z głównych ról Tim Roth.
  • Borrowed time – w odrażającym otoczeniu Stradford nastolatek Kevin stacza się w odmęty drobnej przestępczości. Niespodziewanie ofiara pierwszego włamu, stanie się… jego przyjacielem.
  • Imaginaerum by Nightwish – fabuła będąca owocem bogatej wyobraźni wokalisty fińskiego zespolu Nightwish – gigantow metalu symfonicznego. Historia relacji ojca i córki przedstawiona w wizualnej formie, której nie powstydziłby się sam Tim Burton.
  • Tomorrow I Could Be Dead – dokument o fascynującym i przerażającym świecie kaskaderów, często niedocenianych bohaterów drugiego planu. Opowiadane jedna po drugiej anegdoty wciągaja widza, straszą, rozśmieszają.
  • Tygrysy i tatuaże – duńska animacja. Zabawna historia przyjaźni małej Mai i jej brodatego wujka, tatuażysty z zawodu. Pewnego dnia oboje wsiadają na motocykl by spotkać po drodze gadające owady, tygrysa, cyrkowców…
  • Papusza – biografia romskiej poetki Bronisławy Wajs, zwanej Papuszą. Poruszający obraz kobiety artystki oraz przepiękna wizualnie podróż do nieistniejącego już świata polskich Cyganów. Film nagrodzony Wyróżnieniem Specjalnych na festiwalu w Karlowych Warach.
Kadr z filmu „Kid” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Kid” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najgorętsze nazwiska gości tegorocznej edycji to: Juliusz Machulski, Angela Bosch i Bruno Chatelin oraz Joanna Kos-Krauze, Laurence Boyce i Tomasz Wasilewski; to oni zadecydują, który z producentów otrzyma w tym roku nagrodę (10 000 euro za pełny metraż i 10 000 euro za krótki/średni metraż); kolejnymi gorącymi nazwiskami są… widzowie, bo to oni zadecydują o laureacie nagrody publiczności i 5 000 euro.

4. edycja Festiwalu organizatorzy dedykują pamięci Braci Lumière, którzy 118 lat temu, w 1895 roku oferując światu pierwszy publiczny pokaz filmu, kazali widzom zapłacić za niego 1 franka. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną odrestaurowane i poddane cyfrowej rekonstrukcji 93 filmy braci Lumière, specjalnie wyselekcjonowane sponad tysiąca tytułów… I – co chyba najważniejsze – komentarz na żywo wygłosi do nich Thierry Frémaux, dyrektor Instytutu Lumière i dyrektor artystyczny Festiwalu w Cannes. Pokaz specjalny będzie miał miejsce 23 października o godzinie 20.30 w Kinie Kosmos.

Kadr z filmu „Kongres” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Kongres” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenia branżowe.

Najważniejszym wydarzeniem skierowanym bezpośrednio do producentów jest rokrocznie organizowana konferencja branżowa. W tym roku jej program wydaje się szczególnie interesujący, koncentruje się bowiem na zagadnieniach ściśle związanych z relacją widz-nowe technologie. Relacje, które w sposób wyjątkowy zmieniły współczesne myślenie o rozmaitych aspektach produkcji – od development poprzez rejestrację, aż do dystrybucji filmów. W czterech blokach tematycznych poruszane będą tematy oscylujące wokół zagadnień: crowdfundingu, opowiadania transmedialnego, trendów w dystrybucji, dzisiejszej publiczności filmowej oraz specyfiki filmów dla dzieci. W dyskusji udział wezmą producenci, filmowcy, dziennikarze oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz kinematografii.

O swoich doświadczeniach w finansowaniu społecznościowym opowiedzą pionierzy na polskim rynku: Aneta Kopacz i Artur Wyrzykowski. Robert Pratten z Transmedia Storyteller jako specjalista w tej dziedzinie opowiadania podzieli się wiedzą
i zaprezentuje zupełnie nowatorski model pracy nad scenariuszem. W dyskusji Widz w sieci. Fight Club czy ekosystem? Diagnozy i prognozy grono wybitnych twórców filmowych i nie tylko podzieli się spostrzeżeniami o zmieniającej się publiczności filmowej. O trendach w dystrybucji oraz zagrożeniach i szansach odpowiedzą przedstawiciele operatorów pól eksploatacji. Na koniec blok o filmach dla dzieci. Celem dyskusji jest odpowiedź na pytanie Czy (i dlaczego) producenci boja się produkcji filmów dla dzieci?, a odpowiedzi szukać będą Andrzej Jasiewicz (SFP), Adam Ptak (SE-MA-FOR), Dominika Osak (Badi Badi), Marc Boothe (B3 Media) oraz Viola Gabrieli (KidsRegio).

Kadr z filmu „La pasión de Michelangelo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „La pasión de Michelangelo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponadto, w ramach festiwalu odbędzie się warsztat Młody producent. Obok spotkań z producentami i szkoleń z zakresu przygotowywania wniosków organizatorzy chcą zaproponować studentom szkół filmowych praktyczną pomoc w realizowaniu pierwszych samodzielnych filmów. W zamkniętej części warsztatów młodzi producenci będą mogli spotkać się z ekspertami, którzy doradzą im, w jaki sposób rozwijać projekt, jakich źródeł finansowania szukać, gdzie skierować swoje kroki, aby dostać pieniądze na realizację scenariusza. W małych grupach analizowane będą szanse projektu, ale też możliwości koprodukcyjne i potencjał rozwoju na rynku międzynarodowym. Uczestnicy będą dyskutowali o strategii sprzedaży i promocji oraz przyglądali się, jak podobne projekty rozwijane są zagranicą. Studenci będą mogli porozmawiać o swoich problemach z budżetowaniem projektów i zbudować realistyczną strukturę ich finansowania Całość zakończy pitching, w którym wezmą udział przedstawiciele funduszy z całej Europy, producenci i goście festiwalu. Do udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają studentów produkcji i absolwentów szkół filmowych z niewielkim doświadczeniem, którzy myślą o rozwijaniu własnych projektów i mają już gotowy – lub prawie gotowy – scenariusz.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun
22-27 października 2013 r.
Kino Kosmos
Katowice

Dodaj komentarz