• 2013-10-28

9th Mózg Festival

Od 7 do 9 listopada 2013 roku | Stowarzyszenie Artystyczne Mózg w Bydgoszczy

7 listopada 2013 roku rozpocznie się kolejna, 9 już edycja Mózg Festivalu w Bydgoszczy, który jak co roku zarekomenduje różnorodne postacie sztuk wizualnych, performance’u oraz koncerty najciekawszych postaci współczesnej, krajowej i nie tylko, sceny muzycznej. W czasie 3 dni festiwalowych w Mózgu pojawi się 17 różnych formacji i projektów muzycznych.

Kwartludium (źródło: mat. prasowe)

Kwartludium (źródło: mat. prasowe)

Organizator festiwalu, Sławek Janicki, wyjaśnia jego idee:

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się wszystkie formy muzyki współczesnej, sztuk wizualnych oraz performance. Mówiąc o muzyce współczesnej w odniesieniu do naszego festiwalu mamy na myśli formy muzyczne, które wywodzą się zarówno z muzyki klasycznej, jak i te, które mają odniesienie do takich gatunków muzycznych jak jazz, muzyka etniczna, czy muzyka rockowa. Interesują nas więc muzyczne formy otwarte, zawierające w sobie elementy eksperymentu, improwizacji (jako najwyższej formy kompozycji), również formy współtworzone z wizualnymi dyscyplinami sztuki.

Mówiąc o sztukach wizualnych obecnych na festiwalu, mamy na myśli zarówno performance art, video art, instalacje wizualne i audiowizualne, jak również malarstwo, fotografię czy film. Także w tym wypadku możnaby użyć określenia ‘współczesne sztuki wizualne’, czyli pozostające w związku z tradycją, ale tworzone teraz, w odniesieniu do obecnej rzeczywistości zarówno w świecie sztuki (współczesne techniki czy środki wyrazu), jak i współczesnych zagadnień społecznych.

Budując ten festiwal staramy się również zacierać niepotrzebnie wyznaczaną granicę pomiędzy muzyką i sztukami wizualnymi. Od lat wszystkie dziedziny sztuki przenikają się i należy wspierać ten naturalny proces.

Mając w pamięci słowa profesora Bogusława Schaeffera, jednego z największych współczesnych kompozytorów polskich, iż tradycję należy szanować, ale pamiętać trzeba, iż tradycję tworzymy także tu i teraz, jako cel stawiamy sobie dobierać artystów w taki sposób aby prezentować sztukę autorską i nowatorską, z poszanowaniem najważniejszych osiągnięć czasu, który minął.

Zenial (Łukasz Szałankiewicz) – sound artist, historyk, kurator muzyki elektronicznej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Szałankiewicz w swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Jest współtwórcą wydawnictwa Audiotong. W 2013 roku promuje swoją nową płytę winylową Chimera.

Derubare (Radosław Deruba) – autor teledysków, autorskich wizualizacji, wykonawca wizualizacji na żywo, projektant wizualny, reżyser. W swojej pracy głównie posługuje się eksperymentalnymi metodami przecedzania sztuki filmowej przez sito filtrów łączonych z animacją często nawiązujących do estetyki cyberpunku. Od 2008 roku członek Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki animującego życie kulturalne oraz podejmującego działania rewitalizacyjne w Trójmieście. Finalista konkursu Vj-skiego Tauron Videozone 2012 oraz IN OUT Festival 2012.

Kwartludium/Walczak – partytury graficzne – tworzą go absolwenci warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej Akademii Muzycznych. W listopadzie 2012 roku zespół Kwartludium nagrał płytę z muzyką graficzną polskich i duńskich kompozytorów XXI wieku. Jeszcze w tym roku w planach grupy zaplanowane jest wydanie płyty Kwartludium Jacaszek z muzyką Olivier’a Messiaen’a.

Aleksandra Lelek – jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego. Pracowała pod kierunkiem m.in. takich profesorów, jak: Arto Noras, Krzysztof Penderecki, Jeroen Reuling, Ivan Monighetti, John Kadz, Na Mu La. Dokonała nagrań dla Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dla ORF Radia Kulturhaus w Wiedniu, a także z zespołem wiolonczel pod kierownictwem prof. Juliusa Bergera Cello Passionato na płytę 4 for peace.

Maciej Zimka – akordeonista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu ad Janusza Patera. Kompozycje Macieja Zimki zostały opublikowane w polskich wydawnictwach nutowych, m.in. w wydawnictwie Absonic oraz Edition Astra. Jego kompozycje zostały nagrodzone na licznych międzynarodowych konkursach, m.in. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku oraz na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku.

Zenial/ Derubare (źródło: mat. prasowe)

Zenial/ Derubare (źródło: mat. prasowe)

A Gambler’s Hand – to muzyczne i teatralne przedstawienie na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn. Film został nakręcony do muzyki skomponowanej przez Sean’a Noonan’a i trwa 30 minut. Po pokazie koncert rozwija się w muzyczną improwizację.

Michał Osowski – artysta interdyscyplinarny działający w Rotterdamie. Studiował kompozycję w konserwatorium, oraz muzykę elektroakustyczną w Institute of Sonology w Holandii oraz techniki interaktywne w IRCAM w Paryżu. Specjalizuje się w tworzeniu interaktywnych systemów integrujących akcję fizyczną z cyfrowo generowanymi dźwiękiem i video, w których ważną rolę odgrywa spontaniczne uczestnictwo odbiorcy.

Grzegorz Pleszyński – artysta i pedagog, zajmuje się między innymi takimi dziedzinami sztuki, jak performance, instalacja, video art. Pracuje z ludźmi skazanymi w więzieniach, za swoją dziesięcioletnią pracę otrzymał srebrny medal zasługi Ministra Spraw Wewnętrznych. Wraz z Henrykiem Narewskim działa około 20 lat w Bydgoskim Areszcie Śledczym i innych placówkach penitencjarnych. Jest autorem wielu projektów artystycznych z ludźmi niepełnosprawnymi, między innymi w bydgoskiej szkole dla osób niedowidzących. Autor projektu edukacyjno-artystycznego Antydepresyjna Szkoła.

Gorzycki/Pater Therapy – to najnowszy projekt Kamila Patera i Rafała Gorzyckiego, twórców i współzałożycieli Sing Sing Penelope, A-kineton, Ecstasy Project, Contemporary Noise Sextet. Duet Gorzycki/Pater to eksperyment łączący wpływy muzyki improwizowanej, etnicznej i elektronicznej z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących na żywo. Album Therapy jest nagraniem, które zarejestrowano podczas bydgoskiego festiwalu Drums Fuzje w listopadzie 2012 roku.

Ich Bin N!ntendo – to norweskie trio, które gra improwizowany noize punk. W kwietniu 2012 roku zespół Ich Bin N!ntendo zagrał koncert z legendarnym saksofonistą Mats’em Gustafsson’em w słynnej sali Chateau Neuf w Oslo. Koncert okazał się wielkim sukcesem młodych muzyków i był szeroko komentowany w Skandynawii. Ich Bin N!intendo jest czysto improwizującym zespołem, który można porównać to takich grup jak The Ex i Zu.

Sean Noonan & String Quartet (źródło: mat. prasowe)

Sean Noonan & String Quartet (źródło: mat. prasowe)

Medeski/Martin/Wood – to jeden z najbardziej znanych zespołów minionych dekad. Zespół powstał w 1991 roku na Brooklyn’ie. MMW odróżniali się od innych improwizujących składów tym, że bezustannie koncertowali, swobodnie badali różne gatunki muzyki, co zaowocowało eklektyzmem inspiracji. Skutecznie uniknęli zaszufladkowania dzięki współpracy z różnymi artystami, poczynając od Iggy Pop’a kończąc na John’ie Scofield’zie. Ponadto, wydali płytę z muzyką dla dzieci, album z interpretacjami wybranych fragmentów twórczości John’a Zorn’a. Nowa płyta trio Medeski, Martin & Wood FREE MAGIC – MMW Go Unplugged zostanie wydana w ich własnym wydawnictwie Indirecto Records.

Robert Curgenven – jest australijskim kompozytorem i muzykiem, mieszkającym w Kornwalii. Jego praca obraca się wokół rezonansu produkowanego przez gramofony i własnoręcznie nagrywane płyty, włączając w to również nagrania terenowe z odległych rejonów świata, w których mieszkał. Interesuje go fizyczność dźwięku. Współpracuje z muzykami i artystami wizualnymi grając na najważniejszych festiwalach na świecie.

Jae Ho Youn – pochodzi z Korei Południowej. Aktualnie mieszka w Warszawie. Jest autorem oprogramowania, które generuje i moduluje ciężkie dźwięki pokryte warstwami breakbeat’u, noise’u i drone’ów o niskich częstotliwościach oraz cyfrowych glitch’y. cokolwiek. Sposób w jaki tworzy muzykę opiera się na różnorodnych eksperymentach polegających na podziale/reorganizacji czasu w muzyce na małą skalę, nie tylko ze względu na struktury rytmiczne, ale także dla osiągnięcia ogólnego efektu struktury dźwięku.

Michał Dobrzyński – został wyłoniony przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Góreckiego do prestiżowego programu Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi. We wrześniu 2012 roku wydał płytę Expression, która zawiera jego kompozycję Iluminacje-concerto-notturno. W 2013 roku wydał kolejną płytę zawierającą II kwartet smyczkowy Orestes. Pełni funkcję kierownika Międzywydziałowego Studium Muzyki Współczesnej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Tworzy również muzykę teatralną we współpracy z Pawłem Łysakiem i filmową we współpracy z Mistrzowską Szkołą Reżyserską Andrzeja Wajdy.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz