• 2013-10-03

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+

Od 10 do 30 października 2013 roku | Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe

W ciągu piętnastu lat Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego brali w nim udział cenieni gitarzyści i muzycy z całego świata, między innymi: Paco de Lucía, John McLaughlin, Al di Meola, Jesse Cook, Marek Napiórkowski, Wojtek Pilichowski, Krzesimir Dębski i kilkuset innych muzyków. Gitara + to 10 dni koncertowych, podczas których występują artyści z Polski i zagranicy, prezentujący różne style muzyczne.

Krzysztof Kiljański, fot. Agnieszka Muralak (źródło: mat. prasowe)

Krzysztof Kiljański, fot. Agnieszka Muralak (źródło: mat. prasowe)

Festiwal nie skupia się tylko i wyłącznie na muzyce stricte gitarowej, przedstawia również inspirujące połączenia brzmienia gitary z innymi instrumentami, a także z innymi sztukami np. tańcem czy filmem (stąd nazwa GITARA+). Podczas 10 dni Festiwalu wystąpią artyści, prezentujący różnorodne style muzyczne (muzykę klasyczną, flamenco, jazz, muzykę dawną i współczesną). Wydarzeniami towarzyszącymi podczas festiwalu są lekcje mistrzowskie i warsztaty gitarowe, wykłady, spotkania z artystami, projekcje filmów, wystawy instrumentów czy prezentacje wydawnictw muzycznych.

W koncercie inauguracyjnym wezmą udział uczniowie dziewięciu szkół muzycznych. Wszystkie szkoły współpracują ze sobą od wielu lat, wymieniając się doświadczeniami, pomagając w rozwoju talentu swoich najzdolniejszych uczniów oraz promując muzykę gitarową w regionie pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Szkołę z Drezna (Heinrich Schütz Konservatorium Dresden) zaprezentują dwa zespoły – Trio-Duo Mandoline oraz Kwartet gitarowyQuartissimo, z kolei uczniowie czeskiej szkoły (Zakladni Umelecka Szkola ZUS Hostivar – Praha) wystąpią jako oktet Klimparáda. Polskę reprezentować będzie siedem dolnośląskich szkół i osiem zespołów kameralnych. Będą to: Duo Extra Klasa (PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej), Trio gitarowe SMS (PSM I st. w Kłodzku), Duo Nuevo i Duet fletowo-gitarowy (ZSM w Wałbrzychu), Trio Andaluzja (Społeczna Szkoła Muzyczna I st. we Wrocławiu), Trio gitarowe Pizzicato (SM I st. we Wrocławiu), Duet gitara-wibrafon (PSM II st. i SM I st. we Wrocławiu) oraz Kwartet Gitarowy OSM (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. we Wrocławiu).

Que Passa jest jednym z najdłużej działających na polskiej scenie muzycznej zespołów flamenco fusion. Powstał w 1997 roku z inicjatywy Jarosława Dzienia, gitarzysty i kompozytora większości utworów grupy. Składu zespołu dopełniają: Marcin Hilarowicz (gitara akustyczna), Kuba Mietła (akordeon), Łukasz Adamczyk (gitara basowa) i Mirek Hady (cajon, instrumenty perkusyjne). Dotychczas grupa wydała pięć płyt: Good Day, Malcolm, For You, Street Lights oraz Acoustic Guitar Kollektiv. Zespół wystąpił między innymi podczas Ethno Jazz Festival w Mołdawii, World Music Festival w Rudolstadt w Niemczech i Jazz Festival w niemieckim Ravensburgu. Supportował takie gwiazdy jak Fish (Marillion), Rafael Cortés czy grupa El Bicho.

Nazwisko Larry’ego Coryella znane jest zwłaszcza miłośnikom jazz fusion. Niezwykła energia, oryginalne frazowanie i wyjątkowa wrażliwość to charakterystyczne elementy jego stylu gry, który zapoczątkował wykształcenie się nowego muzycznego gatunku, określanego mianem jazz-rocka. Dla samego Coryella największe znaczenie miała muzyka Cheta Atkinsa, Chucka Barry’ego, Johna Coltrane’a i Wesa Montgomery’ego, dzięki której postanowił zostać profesjonalnym gitarzystą. Podczas studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Waszyngtońskim zainteresował się jazzem, grywał z lokalnymi zespołami jazzowymi, bluesowymi i rockowymi, wiedział jednak, że jeśli naprawdę chce grać jazz, to musi przeprowadzić się do Nowego Jorku, gdzie grali najlepsi. Coryell bardzo szybko dołączył do ich grona i współpracował ze znanymi postaciami nowojorskiej sceny muzycznej – Chico Hamiltonem czy Garym Burtonem, obecnym wykładowcą Berklee College of Music. Największy rozgłos przyniósł mu, wydany pod koniec 1969 roku, album Spaces. W 1979 roku Larry Coryell razem z Johnem McLaughlinem i Paco de Lucíą założył słynne The Guitar Trio, z którym odbył trasę koncertową po Europie. Dotychczas nagrał kilkadziesiąt płyt, z których ostatnia, zatytułowana The Lift ukazała się w tym roku. Podczas koncertu we Wrocławiu wystąpi z zespołem w składzie: Erik Gunnar Edlund, Karl Stefan Edfeldt i Fred Göran Backlund.

David Pavlovits (źródło: mat. prasowe)

David Pavlovits (źródło: mat. prasowe)

Dávid Pavlovits nazywany jest jednym z najbardziej kreatywnych gitarzystów klasycznych młodego pokolenia. Obdarzony jest niespotykanym talentem, o czym świadczy fakt, że naukę gry na gitarze rozpoczął dopiero w wieku 17 lat, a już trzy lata później wygrał międzynarodowy konkurs gitarowy w Żorach. Prasa muzyczna określiła wówczas jego grę jako bliską geniuszu. Zdobył pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Ostrzyhomiu, drugie nagrody Konkursu Muzycznego w Budapeszcie oraz Konkursu Gitarowego na Krecie. Został również wyróżniony w Konkursie Kompozytorów w Viareggio. Swój talent i umiejętności warsztatowe kształcił w Konserwatorium Muzycznym w Segedynie, na Akademii Muzycznej w Darmstadt, Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji oraz w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium.

Lazhar Cherouana to gitarzysta klasyczny o algierskich korzeniach. Studiował w Konserwatorium Muzycznym w Lyonie pod kierunkiem sławnego Jesusa Castro, po czym kontynuował studia w Konserwatorium Muzycznym w Madrycie. Obecnie jest asystentem profesora Javiera Garcíi, prowadzącego kurs improwizacji oraz studentem Eliota Fiska w prestiżowym Mozarteum w Salzburgu. Kształci się również w Konserwatorium Muzycznym w Klagenfurt w Austrii. Lazhar brał udział w licznych lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez najlepszych gitarzystów z całego świata, takich jak: Eduardo Fernández, Alirio Díaz, José Miguel Moreno, René Bartoli, Ricardo Gallén, Ignacio Rodes, Gerard Abiton, José Luís Rodrigo, Hubert Käppel czy Leo Brouwer. Otrzymał kilka najważniejszych gitarowych nagród o znaczeniu międzynarodowym, obecnie, jako solista, regularnie występuje głównie w Hiszpanii i Salzburgu. Wydał dwie solowe płyty Guitare i Soirée dans Grenade.

Peppino D’Agostino urodził się i dorastał we Włoszech, gdzie jego pierwszymi muzycznymi fascynacjami były utwory Paco de Lucíi, Carlosa Santany, Mike’a Oldfielda oraz zespołów Genesis i Emerson Lake & Palmer. Zaczął grać na gitarze w wieku 10 lat, początkowo pod kierunkiem swojego starszego kuzyna, później już jako samouk, z pasją odkrywający możliwości gitary i różnorodność muzyki gitarowej. W jego twórczości usłyszeć można wpływy muzyki etnicznej, klasycznej, popularnej, a także bluesa i ragtime’u, chociaż przede wszystkim Peppino D’Agostino znany jest jako doskonały gitarzysta fingerstyle. W 1987 roku wydał swój pierwszy amerykański album zatytułowany Acoustic Spirit. Przy nagrywaniu kolejnych współpracował z gitarzystą klasycznym Davidem Tanenbaumem oraz z wirtuozem elektrycznej gitary Stefem Burnsem, z którym wspólnie napisał piosenkę Stammi vicino. Utwór ten trafił do repertuaru popularnego włoskiego zespołu rockowego Vasco Rossi, został wydany na płycie Vivere o niente i w marcu 2011 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów iTunes Rock we Włoszech. Przez krytyków od lat wyróżniany jako najlepszy gitarzysta.

Diknu Trio (źródło: mat. prasowe)

Diknu Trio (źródło: mat. prasowe)

Diknu Schneeberger Trio to austriacki zespół, którego muzyka określana jest mianem gypsy jazzu lub gypsy swingu. Na jego repertuar składają się standardy jazzowe, utwory Django Reinhardta, Stochelo Rosenberga i Bireli’ego Lagrene’a. Trio powstało w 2006 roku z inicjatywy młodego gitarzysty Diknu Schneebergera, który zaprosił do współpracy swojego ojca, kontrabasistę Joschi’ego Schneebergera oraz gitarzystę Martina Spitzera. Wielkim sukcesem okazały się dwie pierwsze płyty tria Rubina i The Spirit of Django. Schneeberg mając zaledwie 17 lat zdobył nagrodę im. Hansa Kollera, która w Austrii jest najważniejszym, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym muzykom jazzowym. W ubiegłym roku ukazała się trzecia płyta tria, zatytułowana Friends.

Soundz Good to polski duet, który tworzą Magda Czwojda (gitara) i Marta Zalewska (wokal, bas). W tym roku skończyły pracę nad swoją debiutancką płytą nagraną w Studio 7 w Piasecznie. Pomimo młodego wieku współpracowały już z wieloma gwiazdami polskiej piosenki, takimi jak: Krystyna Prońko, Kayah czy Majka Jeżowska. Miały okazję pracować również z Waldemarem Malickim i Filharmonią Dowcipu, Tercetem czyli Kwartetem (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta) oraz zespołem Perfect.

Duo Melis, czyli Susana Prieto i Alexis Muzurakis, zadebiutowało w 1999 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Wolos. Koncertowali w najbardziej prestiżowych salach Europy – Filharmonii Berlińskiej, Sali Koncertowej im. Czajkowskiego w Moskwie, Concertgebouw w Amsterdamie, w Ateńskiej Sali Koncertowej (Megaron) oraz w Merkin Concert Hall w Nowym Jorku. Zdobyli liczne nagrody w międzynarodowych konkursach dla duetów gitarowych oraz zespołów kameralnych, między innymi we Frechen, Montélimar, Paryżu, Lipsku i Weronie. Na ich bogaty repertuar duetu składają się: utwory barokowe, kompozycje Astora Piazzolli, Alberto Ginastery, Leo Brouwera. Susana i Alexis są absolwentami konserwatoriów muzycznych w Hadze, Lipsku i Berlinie. Od 2006 roku uczą gry na gitarze w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Strasburgu.

Eamon McGrath (źródło: mat. prasowe)

Eamon McGrath (źródło: mat. prasowe)

Eamon McGrath to kanadyjski gitarzysta, wokalista i kompozytor. W swojej twórczości w zadziwiający sposób łączy zupełnie odmienne gatunki muzyczne nie popadając jednak w komercyjną konwencję grania wszystkiego dla wszystkich. Pomimo młodego wieku udało mu się już stworzyć własny oryginalny styl i rozpoznawalne brzmienie. McGrath napisał już ponad 250 piosenek i w ciągu pięciu lat wydał pięć płyt: Wild Dogs, 13 Songs of Whiskey and Light, Peace Maker, Young Canadians i Pegasus. Jego koncerty cieszą się olbrzymią popularnością zarówno w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Podczas wiosennego, europejskiego tournée w ciągu 2 miesięcy zagrał aż 27 koncertów, co nie wyczerpało jeszcze zainteresowania publiczności jego muzyką.

Współpraca Yvonne Sanchez (wokal) i Pedro Tagliani’ego (gitara) trwa od kilku lat, a jej owocem jest koncertowy album Songs About Love nagrany w październiku 2011 roku w Pradze. Jej debiutancka płyta Invitation, która ukazała się w 2001 roku, odniosła wielki sukces – w 2002 roku była nominowana do czeskiej nagrody Grammy w kategorii jazz i blues. Drugi album My Garden uzyskał status złotej płyty oraz nominację do prestiżowej czeskiej nagrody muzycznej – Andel w kategoriach: najlepszy album roku i najlepszy album jazzowy. Tagliani jest cenionym wykonawcą muzyki brazylijskiej. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w latach 80. w Brazylii, jako gitarzysta i kompozytor zespołu Raiz de Pedra. Od 1993 roku Pedro Taglini mieszka i tworzy w Europie, głównie w Wiedniu i Monachium, biorąc udział w licznych projektach, jako gitarzysta i aranżer. Jego pierwszą w pełni autorską płytą był krążek Arvoredo nagrany w Wiedniu razem z austriackim saksofonistą Thomasem Kugi. W 2010 roku ukazał się jego drugi solowy album Ao Vento. Nagrał również płytę w duecie z niemieckim pianistą Chrisem Gallem. Krążek zatytułowany Duo Dois ukazał się w 2009 roku. W tym samym czasie Pedro Tagliani rozpoczął współpracę z Yvonne Sanchez, biorąc udział w nagraniu jej drugiej płyty My Garden.

Finałowy koncert festiwalu poświęcony będzie pamięci Jaremy Klicha, zmarłego w tym roku wrocławskiego gitarzysty. W programie wieczoru znajdą się występy najbardziej znanych polskich jazzmanów – artystów, których Jarema szczególnie cenił i podziwiał, zarówno jako muzyk, jak i meloman – wielbiciel dobrego jazzu. Zagrają dla niego: Marek Napiórkowski Trio KonKubiNap, Wojtek Pilichowski Band, Leszek Zaleski Quartet oraz kwartet Artura Lesickiego z gościnnym udziałem Krzysztofa Kiljańskiego.

Program Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA +

 • 10 października 2013 r., godz. 18.00, Stary Ratusz, Sukiennice 14/15 – Scena Młodych (Polska, Czechy, Niemcy), Występy uczniów szkół muzycznych z trzech krajów
 • 13 października 2013 r. godz. 18.00, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7 – Que Passa (Polska), Fuzja muzyki świata
 • 17 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56 – Peppino D’Agostino (Włochy), Liryczny fingerstyle
 • 18 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej – Diknu Schneeberger Trio (Austria), Swing w stylu gypsy
 • 19 października 2013 r., godz. 19.00, Galeria na Czystej, ul. Czysta 4 – Jan Markowski, Lazhar Cherouana (Francja), Nowe brzmienie klasyki
 • 20 października 2013 r., godz. 18.00, Stara Giełda, pl. Solny 16 – Filip Optołowicz, Dávid Pavlovits (Węgry), Klasycznie i kreatywnie
 • 22 października 2013, godz. 20.00, Klub Muzyczny Łykend, ul. Podwale 37/38 – Eamon McGrath (Kanada), Folk for Punks
 • 23 października 2013, godz. 20.00 – Soundz Good (Polska), Nie-męskie granie
 • 26 października 2013, godz. 19.00, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19 – Antoni Tomaszewski, Duo Melis (Hiszpania, Grecja), Mistrzowie muzyki klasycznej
 • 27 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej – Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani (Kuba, Polska, Brazylia), Piosenki o miłości
 • 29 października 2013, godz. 19.00, Impart, ul. Mazowiecka 17 – Larry Coryell (USA), Legenda jazz fusion
 • 30 października 2013, godz. 19.00, Impart – Jazzmani dla Jaremy (Polska), Koncert poświęcony pamięci Jaremy Klicha, wrocławskiego gitarzysty i członka założyciela Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
od 10 do 30 października 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz