• 2013-11-05

Carolee Schneemann Life Book

Od 29 października 2013 roku do lutego 2014 roku | Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu

Ekspozycja Carolee Schneemann Life Book jest poszerzeniem formy filmowej, ponownym podejściem do zrealizowanych przez lata materiałów powstałych w trakcie pracy nad Breaking the Frame Marielli Nitosławskiej, dokumentującym życie i twórczość wybitnej nowojorskiej artystki.

Carolee Schneemann, Eye Body 34 Transformative Actions, 1963 (źródło: materiały prasowe CS WRO)

Carolee Schneemann, Eye Body 34 Transformative Actions, 1963 (źródło: materiały prasowe CS WRO)

Carolee Schneemann, pionierka performansu, body artu i kina awangardowego, od ponad pięciu dekad przełamuje ramy świata sztuki, wykorzystując różnorodne formy wyrazu i rzucając wyzwanie takim pojęciom, jak feminizm, płeć, seksualność i tożsamość.

Zrealizowany przez Mariellę Nitosławską, kanadyjską reżyserkę i dokumentalistkę, wykorzystujący bogactwo filmowych gatunków osobisty filmowy portret artystki, to medytacja na temat przestrzeni – fizycznej, prywatnej, cielesnej, konceptualnej, prowokujący do zastanowienia się nad granicami malarstwa, literatury, performansu i filmu.

Wystawa stanowi kolejne przełamanie ramy – tym razem  w formie wielomedialnej przestrzennej instalacji prezentowane są unikatowe fotografie, szkice, fragmenty prac, dzienniki i listy, sekwencje filmowe i wideo, konstruujące paralelną w stosunku do filmu opowieść. Na wystawie ponownie splatają się zagadnienia twórczości i wątki autobiograficzne, wydobywając portret Carolee Schneemann oraz jej historyczne dokonania, które wpłynęły na niepokoje i wybory kształtujące bieg współczesnej sztuki światowej.

Breaking The Frame, Marielle Nitoslawska (źródło: materiały prasowe CS WRO)

Breaking The Frame, Marielle Nitoslawska (źródło: materiały prasowe CS WRO)

Breaking The Frame, 2012, 100 min.

  • Zrealizowano na nośnikach: 35mm, 16mm, 8mm, HD CAM, HDV
  • Reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Marielle Nitoslawska
  • Montaż: Monique Dartonne
  • Muzyka: James Tenney

Projekcja w sekcji Special Docs American Film Festival – niedziela, 27 października godz. 16.00, Kino Nowe Horyzonty, Sala nr 4

Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z artystką i reżyserką. Projekcja poprzedza otwarcie pierwszej w Polsce monograficznej wystawy Carolee Schneemann w Centrum Sztuki WRO, 29 października 2013 roku którą przygotowuje autorka filmu, Marielle Nitoslawska.

Zaczęłam zgłębiać archiwum Schneemann tylko po to, by zdać sobie sprawę, że ono właściwie nie ma dna. To był początek Breaking the Frame.

Marielle Nitoslawska

Carolee Schneemann, Life Book (źródło: materiały prasowe CS WRO)

Carolee Schneemann, Life Book (źródło: materiały prasowe CS WRO)

Breaking the Frame to osobisty, pełnometrażowy portret, dokumentujący życie i twórczość wybitnej nowojorskiej artystki Carolee Schneemann. Pionierka performansu, body artu i kina awangardowego od ponad pięciu dekad przełamuje ramy świata sztuki, wykorzystując różnorodne formy wyrazu i rzucając wyzwanie takim pojęciom, jak feminizm, płeć, seksualność i tożsamość.

Powstający przez sześć lat we współpracy z artystką obraz wykorzystuje bogactwo filmowych gatunków. To medytacja na temat przestrzeni — fizycznej, prywatnej, cielesnej, konceptualnej — prowokująca do zastanowienia się nad granicami malarstwa, literatury, performansu i filmu, ich możliwościami i właściwościami pamięci. Wykorzystując wątki autobiograficzne, oddaje historyczne niepokoje sztuki Zachodu w Ameryce II połowy XX wieku.

Partnerem rezydencji Marielli Nitosławskiej we Wrocławiu jest Griffin Art Space

Carolee Schneemann, Snows, 1967 (źródło: materiały prasowe CS WRO)

Carolee Schneemann, Snows, 1967 (źródło: materiały prasowe CS WRO)

Marielle Nitoslawska (ur. 1953 w Montrealu) – kanadyjska reżyserka i operatorka filmowa, historyk sztuki. Profesor Uniwersytetu Concordia w Montrealu. Urodzona w Kanadzie, przez ponad dekadę mieszkała w Polsce. Absolwentka Uniwersytetu Concordia w Montrealu oraz PWSFTviT w Łodzi. W latach 1978—1989, wraz z przyjaciółmi—artystami z Warsztatu Formy Filmowej aktywnie uczestniczyła w podziemnym ruchu sztuki mediów w Łodzi. Jej dokumenty, eksperymenty i fabuły pokazywane były podczas festiwali filmowych, biennale sztuki, w muzeach i galeriach na całym świecie.

Koncepcja wystawy: Mariella Nitosławska
Kuratorzy: Piotr Krajewski, Viola Kutlubasis-Krajewska

Artist Talk z udziałem Karola Radziszewskiego – środa, 30 października, godz. 18.00

Carolee Schneemann Life Book
Wernisaż we wtorek, 29 października o godz. 19.00
Finisaż: luty 2014 roku
Centrum Sztuki WRO
Widok 7, Wrocław

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR