• 2013-11-21

Chopin Ponaddźwiękowy

30 listopada 2013 roku | Muzeum Emigracji w Gdyni

Warsztaty muzyczne, film dokumentalny i animacje, wykład z prezentacją, koncert jazzowy, składające się na wydarzenie Chopin Ponaddźwiękowy, oferują mieszkańcom Trójmiasta ciekawe propozycje spotkań z twórcami oraz animatorami kultury, którzy poszukują w tradycji Chopinowskiej współczesnych, aktualnych i inspirujących motywów. Chopin Ponaddźwiękowy zaprezentuje wybrane współczesne inspiracje twórczością najsłynniejszego polskiego kompozytora-emigranta.

Joanna Duda, fot. Przemek Woźny (źródło: mat. prasowe)

Joanna Duda, fot. Przemek Woźny (źródło: mat. prasowe)

Na początku listopada 1830 r. Fryderyk Chopin wyjechał z Polski w zagraniczną podróż, aby rozwijać swój talent w ówczesnych europejskich stolicach muzyki – Wiedniu, a przede wszystkim Paryżu. W dniu wyjazdu nie miał pewności, że opuszcza Warszawę na zawsze, tymczasem Powstanie Listopadowe, które wybuchło w stolicy kilka tygodni później sprawiło, że Chopin już nigdy nie wrócił z emigracji, jednocześnie zdobywając we Francji światową sławę jako pianista i kompozytor.

Muzyka Fryderyka Chopina jest popularna na całym świecie dzięki niezliczonym konkursom, festiwalom, recitalom, bogatej literaturze i nagraniom, jego nazwisko jako symbol patriotyzmu, Wieszcz narodowy odmienia się w polskiej tradycji przez wszystkie przypadki, a kongresy i konferencje chopinologów próbują nadal rozwikłać tajemnice życia i twórczości jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych. Fascynujący Fryderyk Chopin, popularny w Europie już za życia, oddziałuje nie tylko na artystów, muzykologów i rzesze melomanów, ale współcześnie stał się także częścią kultury popularnej, począwszy od dziesiątków filmów biograficznych, licznych obrazów kinowych sięgających po utwory Chopina jako tło muzyczne, aż po gry komputerowe wykorzystujące jego postać i muzykę. Twórczość Chopina, który na emigracji w Francji zafascynował znaczną część europejskiej elity, jest ponadczasowa i ponadnarodowa, ale także wyrasta ponad muzykę i kulturę wysoką, żyje niejako własnym życiem.

„Chopin Ponaddźwiękowy", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Chopin Ponaddźwiękowy", plakat (źródło: mat. prasowe)

Chopin Ponaddźwiękowy proponuje różne formy doświadczenia Chopina – jako nowoczesnego twórcę, nadal inspirującego artystów, jako Polaka-emigranta, którego twórczość wędruje po całym świecie, przekraczając granice narodowe i kulturowe, jako czarodzieja fortepianu, który może zauroczyć najmłodszych widzów.

  • Koncerty dla melodzieciaków z rodzinami Odlotowy Fortepian – ulubiony instrument Chopina – Koncert dla dzieci w wieku 4-9 lat, powtórzony dwukrotnie

Fundacja Muzyka jest dla wszystkich zaprasza dzieci i rodziców, dziadków, wujków i ciocie na kreatywne warsztaty muzyczne oraz koncert rodzinny pod hasłem Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie! W programie wystąpi dwóch pianistów i flecista oraz doświadczeni animatorzy, którzy poprowadzą zabawy muzyczno-teatralne związane z fortepianem, inspirowane życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Koncert i warsztaty będą miały wyjątkową atmosferę dzięki bliskiemu kontaktowi wykonawców z publicznością, a interakcji będzie sprzyjać brak dystansu i tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Artyści wystąpią na scenie dwukrotnie z tym samym koncertem.

Podczas koncertu słuchacze zapoznają się z różnorodną rolą fortepianu i pojęciami: pianista, solista, wirtuoz, akompaniator, duo. W repertuarze, oprócz utworów Chopina, pojawią się świadomie dobrane dzieła muzyczne pochodzące z różnych epok, których kompozytorzy mieli wpływ na rozwój muzyki fortepianowej, m.in. Mozarta i Liszta. Koncert Odlotowy Fortepian został przygotowany specjalnie z myślą o małych słuchaczach. Będzie to niezapomniane spotkanie artystyczne, które rozbudzi muzyczną wyobraźnię uczestników, by mogli czerpać z muzyki i muzykowania wszystko to, co najlepsze dla ich edukacji kulturalnej.

  • Filmy animowane Zaczarowany Fortepian | Etiudy Chopina

Nominowany do Oscara film Zaczarowany Fortepian (reż. Martin Clapp, prod. Breakthru Films) to porywająca animacja lalkowa z utworami Chopina, wykonywanymi przez wirtuoza fortepianu, chińskiego pianistę Lang Langa. Film jest subtelną i wzruszającą opowieścią o tęsknocie, podniebnych przygodach i radości z ponownego odnalezienia. Ukochany tata Ani wyjeżdża do pracy w Londynie. Dziewczynka bardzo tęskni za rodzicem i pragnie go odnaleźć. Razem z kuzynem wyrusza w niezwykłą podróż na pokładzie starego fortepianu – magicznej maszyny latającej, która zabiera dzieci do najpiękniejszych miast Europy, odwiedzanych niegdyś przez Chopina.

Etiudy Chopina to zbiór krótkich filmów animowanych, wyreżyserowanych przez uznanych i nagradzanych twórców, towarzyszący animacji Zaczarowany Fortepian. Zaprezentujemy trzy kolekcje filmów, wśród których znajdują się wyśmienite klasyczne animacje rysunkowe, malarskie i kolaże fotograficzne, a ich bohaterami są m.in. Państwo Chomikowie, Mały Listonosz, dzieciaki z całego świata i fantazyjne postaci z obrazów Jerzego Dudy-Gracza. Kolekcja Dzieciaki skierowana jest do najmłodszych widzów, ale z pewnością podbije też serca starszej widowni. Zbiór Sztuka łączy muzykę Chopina z pięknymi i wyrafinowanymi plastycznie opowieściami, a sekcja Różne Światy to muzyka przekraczająca granice geograficzne i kulturowe.

  • Wykład O emigracji Chopina, Marita Alban Juarez

Jak wyglądała emigracja ojca Chopina? Jak sam Fryderyk przygotowywał się do wyjazdu i dlaczego odsuwał go w nieskończoność? Co pianista zabrał ze sobą z Polski – dosłownie i w przenośni…? Czy to prawda, że Chopin spędził znaczną część życia w podróżach? Marita Albán Juárez zmierzy się z legendami i mitami wpisanymi w emigracyjną biografię kompozytora.

Marita Albán Juárez – wokalistka latin-jazzowa, muzykolog. Studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu PSJ w Warszawie, pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Regularnie koncertuje w klubach jazzowych i na festiwalach w Polsce i za granicą ze swoim zespołem Marita Albán Juárez Quartet. Od kilku lat stale związana z Narodowym Instytutem Chopina m.in jako współautorka bestsellerowej książki Polska Chopina, czyli przewodnika po miejscach historycznie związanych z kompozytorem. Jej misją jest propagowanie muzyki klasycznej, stąd zaangażowanie w projekty filmowe i telewizyjne.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz