• 2013-11-14

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Od 17 do 24 listopada 2013 roku | Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

Festiwalowy tydzień z muzyką kompozytora będącego jedną z najbardziej znaczących postaci współczesnej sceny muzycznej potrwa od 17 do 23 listopada w Warszawie. Podczas 6 koncertów symfonicznych i 3 kameralnych usłyszeć będzie można dzieła reprezentujące drogę twórczą mistrza: od awangardowych utworów z lat 60-tych po ostatnie, powstałe w roku jubileuszowym (Suita na wiolonczelę solo i Kwintet smyczkowy).

Krzysztof Penderecki, fot. Bruno Fidrych (źródło: mat. prasowe)

Krzysztof Penderecki, fot. Bruno Fidrych (źródło: mat. prasowe)

Festiwal rozpocznie się w bardzo intymnej atmosferze. W programie koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie zabrzmią bowiem kameralne dzieła maestro Pendereckiego (Trzy miniatury na klarnet i fortepian, Kwintet smyczkowy, Suita na wiolonczelę solo, Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian). Prawdziwym fajerwerkiem wieczoru będzie natomiast jego obsada.

Do udziału w inauguracji zaproszeni bowiem zostali najznakomitsi artyści polscy i zagraniczni, w tym rosyjski król altówki Yuri Bashmet. Grający na historycznym instrumencie Paolo Testorego z 1758 roku artysta koncertował ze Światosławem Richterem, Mścisławem Rostropowiczem, Gidonem Kremerem. Od 20 lat jako dyrygent kieruje także orkiestrą kameralną Soliści Moskwy. Swe utwory dedykowało mu ponad 50 kompozytorów, a wśród nich tak wybitni twórcy jak Alfred Schnittke, Sofia Gubajdulina, Gija Kanczeli, John Tavener, Poul Ruders. Krzysztof Penderecki skomponował w tym roku walca na altówkę solo z okazji 60. urodzin Bashmeta. Czy usłyszymy tę kompozycję podczas koncertu rozpoczynającego festiwal. W oficjalnym programie jej nie ma, ale kto wie czym uraczą nas na bis gwiazdy tego wieczoru.

Krzysztof Penderecki (źródło: Archiwum: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena)

Krzysztof Penderecki (źródło: Archiwum: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena)

Program festiwalu to najsłynniejsze dzieła jubilata. Zarówno te kameralne jak i symfoniczne, chóralne i oratoryjne, a wśród nich m.in.: eksperymentalne Strofy Psalmy Dawida, poruszający Tren ofiarom Hiroszimy czy napisana z okazji 3000-lecia świętego miasta VII Symfonia - Siedem bram Jerozolimy. 23 listopada, a więc w samym dniu 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi zaś monumentalne Credo, będącego swoistym wyznaniem wiary kompozytora.

Podczas trwającego cały tydzień wydarzenia na scenie Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej gościć będą światowej sławy artyści: Anne-Sophie Mutter, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Charles Dutoit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk. Ale to tylko część z ponad 50 nazwisk dyrygentów i solistów, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w jubileuszowym festiwalu. Wraz z nimi na koncertowych scenach pojawią się nasze wspaniałe orkiestry: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Aukso, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, a także zespoły kameralne, chóry, śpiewacy i aktorzy.

Program koncertów Festiwalu:

Niedziela, 17 listopada, 18.00, Zamek Królewski – Sala Wielka
Trzy miniatury  na klarnet i fortepian 
Darko Brlek – klarnet, Marek Bracha – fortepian
Kwintet smyczkowy
Kwartet Dafô
Justyna Duda (skrzypce), Danuta Augustyn (skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka), Anna Armatys (wiolonczela), Jurek Dybał – kontrabas
Suita na wiolonczelę solo
Danjulo Ishizaka – wiolonczela
***
Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian
Michel Lethiec – klarnet, André Cazalet – róg, Julian Rachlin – skrzypce, Yuri Bashmet – altówka, Maja Bogdanovic – wiolonczela
Barry Douglas – fortepian

Poniedziałek, 18 listopada, 19.00, Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa
Sinfonietta per archi
Sinfonietta nr 2
Massimo Mercelli – flet, Andres Mustonen – dyrygent, Sinfonia Varsovia
***
II Koncert skrzypcowy Metamorfozy
Julian Rachlin – skrzypce, Lawrence Foster – dyrygent, Sinfonia Varsovia
***
IV Symfonia
Lorin Maazel – dyrygent, Sinfonia Varsovia

Strony: 1 2

Dodaj komentarz