• 2013-11-26

VIII Festiwal Made in Chicago

Od 29 listopada do 1 grudnia 2013 roku | Estrada Poznańska

Poznański festiwal Made in Chicago jest oryginalną i jedną z najciekawszych propozycji na mapie europejskich i polskich festiwali jazzowych, prezentującą wielkie dziedzictwo chicagowskiego jazzu. Jest organizowany we współpracy z najpoważniejszą organizacją wspierającą muzykę jazzową w USA – Jazz Institute of Chicago, z udziałem budżetu miasta Poznań i stanu Illinois.

Roscoe Mitchell and Mike Reed, fot. Lauren Deutsch (źródło: mat. prasowe)

Roscoe Mitchell and Mike Reed, fot. Lauren Deutsch (źródło: mat. prasowe)

Made in Chicago to nietypowy festiwal – bo samo Chicago jest miastem niezwykłym, przyjaznym muzyce. Historyczne postaci chicagowskiej sceny, otoczone szacunkiem, współtworzą dzisiejszy jazz wspólnie z młodymi twórcami. Do tradycji miasta należy wspólne muzykowanie, często w powoływanych ad hoc składach, łączących różne pokolenia muzyków. Wymianie doświadczeń sprzyjają liczne koncerty na stale zmieniającej się mapie klubów, kilka festiwali, w tym znakomity Chicago Jazz Festiwal, darmowe koncerty Jazz City czy Word Class Jazz w Millenium Parku i wiele innych imprez, organizowanych zarówno przez samych muzyków jak i przez profesjonalne instytucje, jak Jazz Institute of Chicago. Jazz w Chicago ma status zjawiska w światowej kulturze. Nie czerpie sił z intelektualnego snobizmu publiczności ale wprost z krwioobiegu miasta, którego jest żywą częścią. Jest zawsze tworzony z publicznością i dla publiczności. Mimo, że zdobył status legendy, wciąż zaskakuje oryginalnością.

Festiwal objawia pełnię afro-amerykańskiej kultury, tkwiąc korzeniami w stale obecnym w Chicago bluesie, nawiązuje do afrykańskiej tradycji ale zarazem do współczesnego jazzu. Koncerty muzyków z Chicago wykraczają poza tradycyjnie pojmowany jazz i mają niepowtarzalny charakter muzycznego misterium – szczególnie silny od lat 60tych, kiedy Muhal Richard Abrams powołał działające do dziś AACM (Association for the Advencement of Creative Musicians – Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kreatywnych Muzyków), najważniejszy jazzowy uniwersytet na świecie. Naucza się w nim nie tylko muzyki, lecz kreuje postawy twórcze, budzi świadomość dziedzictwa kulturowego Afro-amerykanów oraz naucza związków tradycji z nowoczesnością. Nie ma w nim klasycznych wykładowców, ani zwyczajnych studentów, nie ma ocen, egzaminów i akademickich struktur. Jest za to jazz tworzony i objaśniany w żywym kontakcie twórców z odbiorcami. Lista muzyków związanych z AACM, pełna znakomitych nazwisk, co roku się powiększa.

Program Festiwalu:

29 listopada

  • godz. 19.00, Nicole Mitchell’s Sun Dia, muzycy – Nicole Mitchell – flute, Joshua Abrams – bass, Njiate Agindotan – drums, percussion, Dwight Trible – vocal (Scena na Piętrze)

Nicole Mitchell jest flecistką, kompozytorką, liderką zespołu i pedagogiem. Prowadzi zespoły różniące się między sobą składem instrumentalnym i wielkością (od przedsięwzięć solowych po orkiestry), z których wiele w ostatnich siedmiu latach zaprezentowała polskim słuchaczom. Suita Harambee jej autorstwa, która miała swoją premierę w Polsce w 2006 r. podczas pierwszej edycji festiwalu Made In Chicago, doczekała się ostatnio wykonania w chicagowskim Symphony Center przez orkiestrę symfoniczną i 100-osobowy chór. Nicole Mitchell jest ponadto autorką utworów pisanych na zamówienie, m.in. Tribute to Alice Coltrane: Many Paths Meet The Sea (w hołdzie Alice Coltrane) oraz Arc of O, kompozycji napisanej z myślą o poznańskim festiwalu Made in Chicago. W skład zespołu Nicole Mitchell’s Sun Dial wchodzą prawdziwe indywidualności muzyki z bardzo różnych środowisk: basista Joshua Abrams, nigeryjski perkusista i kulturowy wizjoner Najite Agindotan, wokalista Dwight Trible (wokalista zespołu Pan Afrikan Peoples Arkestra) oraz flecistka Nicole Mitchell.

  • godz. 21.00, Dee Alexander’s Funkin’ with Acoustic Soul: A Tribute to Jimi Hendrix and James Brown (Sala Wielka CK Zamek)

Dee Alexander słynie z wszechstronności wokalnej, stąd odskok w kierunku twórczości Jamesa Browna nie był w jej przypadku rzeczą szczególnie wymagającą. Już wcześniej do swych wokaliz włączała jego słynne okrzyki i pomruki. Podobnie z elektrycznymi improwizacjami Jimi Hendrixa: Dee Alexander swoim głosem wznosi się na ten sam poziom, ten sam wymiar muzycznego wtajemniczenia. Hołd złożony tym wielce wpływowym amerykańskim muzykom obejmuje wyprawy zarówno ku znanym, jak i nieznanym terytoriom zajmowanym przez Hendrixa i Browna, przefiltrowane przez wyjątkową wyobraźnię Dee Alexander. Dee Alexander’s Funkin’ with Acoustic Soul to rozbudowany skład jej zespołu Evoluton Arkestra, który tworzą: Scott Hesse – gitara, Tomeka Reid – wiolonczela; Miguel De La Cerna – fortepian; Harrison Bankhead i Junius Paul – kontrabas; Ernie Adams – perkusja. Po raz pierwszy zespół złożył ten muzyczny hołd w południowym Chicago, by przez włoską Umbrię powrócić do chicagowskiego Millennium Park z koncertem dla wielotysięcznego tłumu słuchaczy.

Nicole Mitchell, fot. Lauren Deutsch (źródło: mat. prasowe)

Nicole Mitchell, fot. Lauren Deutsch (źródło: mat. prasowe)

30 listopada

  • godz. 19.00, Roscoe Mitchell/Mike Reed Duet, muzycy – Roscoe Mitchell – saxes, Mike Reed – drums (Scena na Piętrze)

Nowatorstwo praktyki wykonawczej i kompozytorskiej sprawia, że Roscoe Mitchell od ponad czterech dekad zalicza się do międzynarodowej czołówki muzyków jazowych. Jest liderem awangardowych zespołów jazzowych i zespołów wykonujących muzykę współczesną, a przede wszystkim członkiem-założycielem słynnego Art Ensemble of Chicago, Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM) i Trio Space. Perkusista Mike Reed od 1997 r. jest członkiem pełnej energii chicagowskiej społeczności muzyków wykonujących jazz i muzykę improwizowaną. Jako kompozytor, wykonawca, prezenter i promotor muzyki podąża własną drogą oraz łączy idee i ludzi w najbardziej niecodziennych miejscach. Jeden z takich pomysłów zmaterializował się w postaci Constellation – najnowszej sali koncertowej w Chicago, zaś jednym z pierwszych występów w nowej sali był koncertowy duet Reeda z Roscoe Mitchellem. Przez lata obaj muzycy wielokrotnie spotykali się w różnych muzycznych okolicznościach; tym razem jedno z takich wyjątkowych muzycznych spotkań odbędzie się ponownie w Poznaniu.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz