• 2013-11-03

KINO.PT – przegląd nowego kina portugalskiego

Od 14 do 17 listopada 2013 roku | Kino.Lab, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Czy w dzisiejszych czasach istnieje jeszcze jakieś daleko? Czy są jeszcze takie miejsca i czas, do których możemy uciec albo miejsca, o których istnieniu wolimy nie widzieć? Jeśli jednak istnieje jakieś daleko, należałoby zapytać, gdzie się ono znajduje? Bo daleko to przede wszystkim punkt obserwacyjny dla tego, kto chce widzieć wyraźnie, kto chce poznać i zrozumieć świat wokół siebie.

„Podróż do Portugalii”, reż. Sérgio Tréfaut (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Podróż do Portugalii”, reż. Sérgio Tréfaut (źródło: materiały prasowe organizatora)

W takim dalekim punkcie ustawiają swoje kamery twórcy młodego pokolenia portugalskiego kina, urodzeni już w wolnej rzeczywistości, odległej od czasów dyktatury Nowego Państwa. Starają się zrozumieć świat, mierząc dystanse swoich czasów. Dystanse geograficzne, jak czyni to Gonçalo Tocha w swoim poznawaniu wyspy Corvo, jednego z najodleglejszych punktów Europy; dystanse społeczne, o których opowiadają Filipa Reis i João Miller Guerra dokumentując życie ludzi mieszkających w gorszych dzielnicach wielkich miast; dystanse między narodami, które ukazuje Sérgio Trefáut w Podróży d Portugalii; dystanse osobiste, historyczne i wiele innych.

Pasja odkrywania odległości u tego młodego pokolenia filmowców wynika przede wszystkim z potrzeby zrozumienia i uczynienia z kina sztuki zbliżenia, skrócenia dystansu. To pokolenie chce zaznaczyć swoją pozycję w odróżnieniu od wielkich mistrzów portugalskiego kina, takich jak Manoel de Oliveira, Fernando Lopes, Paulo Rocha czy César Monteiro – twórców, którzy woleli zawsze eksplorować granice języka filmowego niż po prostu opowiadać historie i nadali portugalskiemu kinu jego auto-refleksyjny i ironiczny charakter.

Przegląd KINO.PT ma na celu ukazanie świeżości i różnorodności współczesnego kina portugalskiego oraz zapoznanie polskiego widza z nowymi twórcami: już zdobywającymi spory rozgłos i uznanie, jak Miguel Gomes, Sérgio Trefaut czy Gonçalo Tocha, i tymi na razie mniej znanymi, jak Salomé Lamas czy Regina Pessoa.

„Kali, mały wampir”, reż. Regina Pessoa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kali, mały wampir”, reż. Regina Pessoa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

13 listopada

  • godz. 19.00 – uroczyste otwarcie przeglądu KINO.PT – koncert Alfredo Costa Monteiro Acordeon Solo / Sala Laboratorium CSW

14 listopada

  • 18.30 – Balou, reż. Gonçalo Tocha, 2007, dok. 77’
  • 20.00 – Podróż Do Portugalii, reż. Sérgio Tréfaut, 2011, dram. 75’ + Spotkanie z reżyserem

15 listopada

  • 18.30 – Na ziemi, nie na księżycu, reż. Gonçalo Tocha, 2011, dok. 185’

16 listopada

  • 18.00 – Film niepokoju, reż. João Botelho, 2010, fab. 90′
  • 20.00 – Tabu, reż. Miguel Gomes, 2012, dram. 118’

17 listopada

  • 18.00 – Zestaw shortów, 84′
  • 20.00 – Kocia kołyska, reż. Filipa Reis, João Miller Guerra, 2012, dok/fab., 57’ + Wspólnota, reż. Salomé Lamas, 2012, dok. 23’
Przegląd nowego kina portugalskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd nowego kina portugalskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

KINO.PT – przegląd nowego kina portugalskiego
14-17 listopada 2013 r.
Kino.Lab, CSW Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz