• 2013-11-09

Kolekcja Hermansdorferów

Od 26 listopada 2013 roku do 19 stycznia 2014 roku | Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Prace Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Fijałkowskiego, Władysława Hasiora, Natalii Lach-Lachowicz, Jana Lebensteina, Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego i kilkudziesięciu innych polskich artystów współczesnych można będzie oglądać na tej wystawie. To wybór dzieł z liczącej ponad 300 eksponatów kolekcji rodziny Hermansdorferów.

Jerzy Nowosielski, „Wnętrze czerwone”, ok. 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Nowosielski, „Wnętrze czerwone”, ok. 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rosłem i dojrzewałem w domu, w którym na ścianach wisiało kilkanaście dobrych obrazów artystów z początku XX wieku, m.in. Władysława Jarockiego, Karola Maszkowskiego, Jana Rembowskiego, Leona Wyczółkowskiego, a na podłodze leżały kilimy z motywami huculskimi.

Pisze we wstępie do katalogu wystawy Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Obrazy i kilimy były własnością mojej babci Heleny z Urbańskich Szymańskiej – osoby o szerokich zainteresowaniach humanistycznych, miłośniczki romantycznej literatury pięknej. Atmosfera domu, wpływ babci zadecydowały zapewne o wyborze przeze mnie kierunku studiów, a pozyskiwanie dzieł sztuki i otaczanie się nimi traktowałem jako oczywistą oczywistość . Pierwszy obraz Mariusz Hermansdorfer otrzymał w 1964 roku jako nagrodę w konkursie na recenzję z Wystawy Ziem Odzyskanych. Był to Jeździec w czarnej kurtce Eugeniusza Gepperta, współzałożyciela Szkoły Wrocławskiej.

Władysław Hasior, „W starym piecu diabeł pali”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Władysław Hasior, „W starym piecu diabeł pali”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszym artystą spoza Wrocławia, którego prace wzbogaciły zbiory Mariusza Hermansdorfera był Zbigniew Makowski. Artysta uwielbia dokumentować każde spotkanie, z którego jest zadowolony, podarowaniem własnej pracy. Jego artystyczne listy i przesyłane życzenia są także dziełami sztuki. Również przyjaźń z innymi artystami owocowała otrzymaniem cennych dzieł. Tak było w przypadku Jana Lebensteina, Jerzego Tchórzewskiego, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego i wielu innych. Decyzja o tym, że uzyskane w formie darów dzieła sztuki zostaną przekazane do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, została podjęta dość dawno temu.

Ryszard Winiarski, „Penetration of real space”, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Winiarski, „Penetration of real space”, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przechowywana od dawna w Muzeum, częściowo eksponowana na wystawie stałej (Rosołowicz, Stażewski), na prezentacjach indywidualnych (m.in. Jurkiewicz), kolekcja Hermansdorferów dojrzała do pełnego opracowania, pokazania i ofiarowania instytucji, w której pracuję ponad 49 lat, 41 kieruję Działem Sztuki Współczesnej, a 30 pełnię obowiązki dyrektora. Zakończenie tego okresu jest optymalnym terminem na sfinalizowanie formalności.

Mariusz Hermansdorfer

Kolekcja Hermansdorferów
Wystawa z cyklu Artyści i mecenasi Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Dar oraz depozyt rodziny Hermansdorferów
Wystawę będzie można oglądać od 26 listopada 2013 roku do 19 stycznia 2014 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz