• 2013-11-09

Kolekcja Hermansdorferów

Od 26 listopada 2013 roku do 19 stycznia 2014 roku | Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Prace Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Fijałkowskiego, Władysława Hasiora, Natalii Lach-Lachowicz, Jana Lebensteina, Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego i kilkudziesięciu innych polskich artystów współczesnych można będzie oglądać na tej wystawie. To wybór dzieł z liczącej ponad 300 eksponatów kolekcji rodziny Hermansdorferów.

Jerzy Nowosielski, „Wnętrze czerwone”, ok. 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Nowosielski, „Wnętrze czerwone”, ok. 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rosłem i dojrzewałem w domu, w którym na ścianach wisiało kilkanaście dobrych obrazów artystów z początku XX wieku, m.in. Władysława Jarockiego, Karola Maszkowskiego, Jana Rembowskiego, Leona Wyczółkowskiego, a na podłodze leżały kilimy z motywami huculskimi.

Pisze we wstępie do katalogu wystawy Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Obrazy i kilimy były własnością mojej babci Heleny z Urbańskich Szymańskiej – osoby o szerokich zainteresowaniach humanistycznych, miłośniczki romantycznej literatury pięknej. Atmosfera domu, wpływ babci zadecydowały zapewne o wyborze przeze mnie kierunku studiów, a pozyskiwanie dzieł sztuki i otaczanie się nimi traktowałem jako oczywistą oczywistość . Pierwszy obraz Mariusz Hermansdorfer otrzymał w 1964 roku jako nagrodę w konkursie na recenzję z Wystawy Ziem Odzyskanych. Był to Jeździec w czarnej kurtce Eugeniusza Gepperta, współzałożyciela Szkoły Wrocławskiej.

Władysław Hasior, „W starym piecu diabeł pali”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Władysław Hasior, „W starym piecu diabeł pali”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszym artystą spoza Wrocławia, którego prace wzbogaciły zbiory Mariusza Hermansdorfera był Zbigniew Makowski. Artysta uwielbia dokumentować każde spotkanie, z którego jest zadowolony, podarowaniem własnej pracy. Jego artystyczne listy i przesyłane życzenia są także dziełami sztuki. Również przyjaźń z innymi artystami owocowała otrzymaniem cennych dzieł. Tak było w przypadku Jana Lebensteina, Jerzego Tchórzewskiego, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego i wielu innych. Decyzja o tym, że uzyskane w formie darów dzieła sztuki zostaną przekazane do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, została podjęta dość dawno temu.

Ryszard Winiarski, „Penetration of real space”, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Winiarski, „Penetration of real space”, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przechowywana od dawna w Muzeum, częściowo eksponowana na wystawie stałej (Rosołowicz, Stażewski), na prezentacjach indywidualnych (m.in. Jurkiewicz), kolekcja Hermansdorferów dojrzała do pełnego opracowania, pokazania i ofiarowania instytucji, w której pracuję ponad 49 lat, 41 kieruję Działem Sztuki Współczesnej, a 30 pełnię obowiązki dyrektora. Zakończenie tego okresu jest optymalnym terminem na sfinalizowanie formalności.

Mariusz Hermansdorfer

Kolekcja Hermansdorferów
Wystawa z cyklu Artyści i mecenasi Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Dar oraz depozyt rodziny Hermansdorferów
Wystawę będzie można oglądać od 26 listopada 2013 roku do 19 stycznia 2014 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR