• 2013-11-22

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka

Od 4 do 8 grudnia 2013 roku | Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG

Żubroffka już po raz ósmy zaprasza do Białegostoku i na Podlasie. Każdy, kto pamięta początki Festiwalu, na pewno zauważył, jak zmienił się on przez te wszystkie lata, kiedy to z małej kameralnej imprezy ewoluował w jeden z najważniejszych polskich festiwali krótkiego filmu. Organizatorzy gwarantują, że artystycznych emocji nie zabraknie, a tegoroczna edycja Żubroffki zapewni mnóstwo, nie tylko filmowych, atrakcji.

„Road to”, pokaz filmowy jury (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Road to”, pokaz filmowy jury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas Festiwalu, o nagrody w pięciu konkursach walczyć będzie kilkadziesiąt – wyselekcjonowanych z kilkuset – filmów z całego świata. W kategorii Okno na wschód zaprezentowane zostaną filmy z Europy Środkowo-Wschodniej, a w sekcji Cały ten świat – dzieła twórców z pozostałej części globu. Z kolei polscy filmowcy, jak zawsze zmierzą się ze sobą w kategoriach: Amatorzy, Studenci i Niezależni. W sumie 76 filmów z 29 krajów.

Wśród startujących w konkursach filmowców zostanie rozdanych pokaźna lista nagród, w tym najważniejsza, czyli Grand Prix Festiwalu w wysokości 2.000 €, będąca zarazem szansą na światową dystrybucję zwycięskiego filmu przez ShortsTV.

O tym, kto na nagrody zasłużył, zdecyduje międzynarodowe jury w składzie: Agnieszka Obszańska (dziennikarka radiowej Trójki), Taisia Igumentseva (rosyjska reżyserka filmowa nagrodzona w Cannes za film Road to), Leszek Dawid (reżyser i scenarzysta filmów Ki i Jesteś bogiem), Emma De Swaef (belgijska reżyserka animacji i ubiegłoroczna zwyciężczyni Żubroffki) oraz Mikołaj Wawrzeniuk, reprezentujący białostocką szkołę reportażu.

„Paperman”, Oscar Shorts (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Paperman”, Oscar Shorts (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Żubroffki widzowie będą mogli wybrać się w krótkometrażowe podróże filmowe m.in. do Litwy, Łotwy, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Gruzji, Hiszpanii, Anglii a nawet na Karaiby. Zobaczą także zestawy specjalne, m.in. Animowane Filmy Dokumentalne, Oblicza Islamu, Krótkometrażowe nominacje do Oscarów, Midnight Shorts, Legendy starej Pragi, izraelskie filmy sf… czy holenderskie filmy dla najmłodszych.

„Arbuz”, gruzińskie filmu z festiwalu Batumi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Arbuz”, gruzińskie filmu z festiwalu Batumi (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie również: warsztaty filmowe (Coffe on glass Svetłany Filippovej) i dziennikarskie (Pisząc i myśląc o filmie Magdy Sendeckiej), wystawy komiksu Na własny koszt. Komiksowy pamiętnik bywalca burdeli oraz wystawa fotografii Petrut Calinescu Around Black Sea, spotkania z twórcami, panel dyskusyjny oraz koncerty, podczas których wystąpią: kultowy estoński hip hopowiec Tommy Cash, guru londyńskiej sceny dubstep & grime Son of Kick, największa marka na scenie reggae jungle Congo Natty z Tenorem Fly oraz legenda światowej muzyki dub Mad Professor. Dodatkowo, po raz w pierwszy w Polsce widzowie będą mogli wziąć udział w Animated Karaoke Battle.

Wielkie emocje podczas otwarcia Festiwalu zapewni premierowy w Polsce pokaz filmów nominowanych do nagrody Oscara® w kategorii Krótkometrażowy Film Fabularny, zaś uroczystą galę, podczas której zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody, uświetni unikalny mix nowoczesnej muzyki i obrazu Trains of thoughts live – Sofa surfers.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorem Festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG.
Festiwal realizowany z budżetu Miasta Białystok.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
4-8 grudnia 2013 r.
Białystok

Dodaj komentarz