• 2013-11-27

Przystanek rumuńskiego kina

Od 3 do 8 grudnia 2013 roku | Kino Iluzjon w Warszawie

Rumuński Instytut Kultury wraz z Kinem Iluzjon w Warszawie zapraszają na najnowsze rumuńskie filmy, których pokazy odbędą się w ramach programu Przystanek rumuńskiego kina.

„Dobre chęci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dobre chęci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach programu będą wyświetlane rumuńskie hity ostatnich dwóch lat: Wszyscy w naszej rodzinie, reż. Radu Jude; Za wzgórzami, reż. Cristian Mungiu; Dobre chęci, reż. Adrian Sitaru; Ślimaki i ludzie, reż. Tudor Giurgiu; Love building, reż. Iulia Rugină; Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian oraz Pozycja dziecka, reż. Călin Peter Netzer – prapremiera zdobywcy tegorocznego Złotego Niedźwiedzia w Berlinale. Gościem specjalnym programu będzie Janusz Wróblewski, krytyk filmowy.

Program Przystanek rumuńskiego kina obejmuje również cenione na całym świecie rumuńskie filmy krótkometrażowe takich reżyserów Nowej Fali jak Corneliu Porumboiu, Cristian Mungiu, Cătălin Mitulescu oraz Tudor Giurgiu. Dla dzieci organizatorzy przygotowali projekcje rumuńskich bajek z serii Mihaela, których główną bohaterką jest dziewczynka z kucykami o imieniu Mihaela. Seria została stworzona przez karykaturzystę Nella Cobara w latach 1970–1980.

Program:

 • 3 grudnia, godz. 19.30 – Wycieczka do miasta, reż. Corneliu Porumboiu (19 min.)
 • Wszyscy w naszej rodzinie, reż. Radu Jude (107 min.)
 • 4 grudnia, godz. 19.30 – Ręka Paulişty, reż. Cristian Mungiu (15 min.)
  Za wzgórzami, reż. Cristian Mungiu (155 min.)
 • 5 grudnia, godz. 20.00 – Korek drogowy, reż. Cătălin Mitulescu (15 min.)
  Dobre chęci, reż. Adrian Sitaru (105 min.)
 • 6 grudnia, godz. 20.00 – Superman, Spiderman lub Batman, reż. Tudor Giurgiu (11 min.)
  Ślimaki i ludzie, reż. Tudor Giurgiu (100 min.)
 • 7 grudnia, godz. 20.00 – Zatrzymani na Świętach, reż. Iulia Rugină (40 min.)
  Love building, reż. Iulia Rugină (85 min.)
 • 8 grudnia, godz. 11.00 – Bajki dla dzieci: Mihaela, reż. Nell Cobar (46 min.)
  godz. 18.00 – Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian (73 min.)
  godz. 20.00 – Pozycja dziecka, reż. Călin Peter Netzer (116 min.)
  Gość specjalny: Janusz Wróblewski, krytyk filmowy
„Wycieczka do miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wycieczka do miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opisy filmów.

Wycieczka do miasta, reż. Corneliu Porumboiu. Pewnego dnia rano nauczyciel – pasjonat komputerów – oraz kierowca wójta ruszają do miasta stołecznego (Bukaresztu) z powodu nagłej konieczności założenia internetu oraz wybudowania toalety dla żony wójta.

Corneliu Porumboiu, ur. 1975 r. w Vaslui, ukończył reżyserię na Państwowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej w Bukareszcie w 2003 r. Jego kariera filmowca rozpoczęła się filmem krótkometrażowym Przeminęło z Winem (2002), który zdobył kilka nagród na międzynarodowych festiwalach w Rumunii i został zaprezentowany na licznych festiwalach za granicą. Jego kolejny film krótkometrażowy Podróż do miasta został równie dobrze przyjęty, a w 2006 r. Porumboiu wyreżyserował swój pełnometrażowy debiut 12:08 na wschód od Bukaresztu.

„Wszyscy w naszej rodzinie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wszyscy w naszej rodzinie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszyscy w naszej rodzinie, reż. Radu Jude. Marius jest rozwodnikiem po trzydziestce. Małżeństwo mu się, co prawda, nie udało, ale ma z niego pięcioletnią córeczkę Sofię, którą bardzo kocha. Na co dzień dziewczynka mieszka z matką, co strasznie frustruje Mariusa. Pewnego dnia przyjeżdża po Sofię, by jak co roku zabrać ją na wspólne wakacje. Okazuje się jednak, że nic nie idzie po jego myśli. W potulnym dotąd Mariusie coś pęka. Wkrótce cała rodzina zostaje wplątana w pełną humoru, przemocy, policyjnych interwencji i miłosnych wyznań walkę.

Radu Jude urodził się w 1977 roku w Bukareszcie. W 2003 r. ukończył kierunek produkcji filmowej na Wydziale Mediów. Pracował jako asystent reżysera podczas kręcenia filmów pełnometrażowych w Rumunii, np. przy Amen autorstwa Costy-Gavrasa. Jest autorem filmów krótkometrażowych Wrestling (2003), The Black Sea (2004), The Tube with a Hat (2006), In the Morning i Alexandra (oba zrealizowano w 2008 r.), a także filmu pełnometrażowego Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie (2009) i Wszyscy w naszej rodzinie (2012).

„Ręka Paulisty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ręka Paulisty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ręka Paulişty, reż. Cristian Mungiu. Co się stanie, gdy opery latynoamerykańskie będą sposobem na życie? To jest całkiem dobre pytanie, które zmusza Cristiana Mungiu do przeanalizowania rzeczywistości i fikcji przedstawionej w operze mydlanej, a także do pomieszania ze sobą pojęć z języka codziennego.

Za wzgórzami, reż. Cristian Mungiu. Mały kościół i kilka drewnianych domków pośrodku polany – w tej skromnej scenerii atmosfera ukojenia boskością obecna w żeńskim klasztorze wydaje się nie do zachwiania. Lasy dookoła nie drgną, zastygłą ciszę wstyd zakłócać nawet szeptem, odcięcie od świata otula miasteczko poczuciem bezpieczeństwa. Szczelna granica wyznaczana przez strzegącą spokoju naturę okazuje się niewystarczająca. Zagrożenie wślizguje się do klasztoru niepostrzeżenie, wraz z przybyciem Aliny, przyjaciółki mniszki Voichiţy. Wbrew jej zapewnieniom zakon nie zdołał stłamsić miłosnego uczucia Voichiţy do koleżanki, której obecność na nowo rozbudza szmer niepokoju w jej ciele, duszy i sercu. Z kolei uparte awanse Aliny w końcu przeradzają się w dręczące ją epileptyczne ataki, uznane przez religijną wspólnotę za diabelskie opętanie. Z wolna rozsadzane życie zakonu przywodzi mniszki do momentu, w którym miłosierdzie zaczyna przegrywać ze strachem.

Cristian Mungiu urodził się w rumuńskim mieście Jassy, w 1968 roku. Ukończył studia z literatury angielskiej i amerykańskiej na Uniwersytecie w Jassy oraz reżyserię filmową na Akademii Teatralno-Filmowej w Bukareszcie. W 1999 roku jego film dyplomowy Ręka Paulisty reprezentował Rumunię na ceremonii wręczania studenckich Oscarów. W 2007 roku otrzymał Palme d’Or w Cannes za 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz