• 2013-11-27

SpaceFest! 2013

6 i 7 grudnia 2013 roku | Klub Żak w Gdańsku

Tegoroczna edycja będzie miała miejsce 6 i 7 grudnia w gdańskim Klubie Żak. Na scenie będzie można zobaczyć takie zespoły jak Dead Skeletons (IS), Weekend (US), Ampacity (PL), Trans/Human (UK), Niewolnicy Saturna (PL), Stara Rzeka (PL) oraz Judy’s Funeral (PL). W składzie Pure Phase Ensemble oprócz Raya Dickaty i trójmiejskich muzyków pojawi się Laetitia Sadier (FR) – wokalistka grupy Stereolab. Występy zespołów przeplatane będą dj-skimi setami.

Trans/Human L-espace-magnan-NCall (źródło: mat. prasowe)

Trans/Human L-espace-magnan-NCall (źródło: mat. prasowe)

Wydarzenie zmieniło miejsce, ale nie zmieniło formuły – na scenie gdańskiego Klubu Żak pojawią się artyści, których zainteresowania wyszły daleko poza ramy klasycznie rozumianego rocka. Można powiedzieć, że opuściły ziemskie rejony i przeniosły się w kosmos, bo to właśnie on, a także otchłań i bezmiar przestrzeni, który jednocześnie przeraża i fascynuje jest głównym motywem ich twórczości. Warto więc zarezerwować czas w pierwszy weekend grudnia, wybrać się na SpaceFest! i razem z zaproszonymi artystami przeżyć niepowtarzalną podróż, nie tylko w czasie, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni.

Tradycyjnie już, występy zespołów poprzedzą próby Pure Phase Ensemble – grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Skład PPE zmienia się co rok, a jedynym muzykiem, który regularnie gra w PPE jest Ray Dickaty znany m.in. ze współpracy z Pj Harvey, Cornershop czy Spiritualized. Specjalnym gościem tegorocznego składu PPE będzie Laetitia Sadier – charyzmatyczna wokalistka Stereolab, która wystąpi z grupą trójmiejskich muzyków: Małgorzatą Penkallą i Magdaleną Gajdzicą z zespołu Enchanted Hunters, Joanną Kuźmą znaną m.in. z projektów Asia i Koty i Folder, Jarkiem Marciszewskim, Jakubem Świątkiem i Sławkiem Draczyńskim z zespołu Popsysze, Jakubem Kozakiem z The Esthetics. Za realizację dźwięku będzie odpowiadał Karol Schwarz. Efekt ich pracy usłyszymy 6 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2014 roku.

Headlinerem drugiego dnia koncertów będzie islandzka grupa Dead Skeletons. Ich koncerty to uczta dla uszu – z niezwykłą lekkością przemieszczają się po shoegaze’owych rejonach zaprawionych odpowiednią dawką psychodelii i stoner-rockowego pazura, ale także muzyczne przedstawienie, w którym ważną rolę odrywają wizualizacje tworzone na żywo przez lidera grupy Jóna Sæmundura Audarsona. Koncertem na SpaceFest! grupa zakończy swoje europejskie tournee.

Pozostałe zagraniczne zespoły to: pochodzący z USA Weekend odnajdujący się w estetyce low-fi/shoegaze oraz brytyjski Trans/Human, który w czasie koncertów wykorzystuje nie tylko klasyczne instrumenty muzyczne, ale także przedmioty codziennego użytku, które mogą stać się generatorami zaskakujących dźwięków.

Dead Skeletons, fot. Fred Lombard (źródło: mat. prasowe)

Dead Skeletons, fot. Fred Lombard (źródło: mat. prasowe)

Wśród wykonawców znalazły się także cztery polskie grupy. Gdyńskie Ampacity publiczność miała okazję poznać podczas poprzedniej edycji SpaceFestu. Warto podkreślić, że ten space rockowy skład powstał specjalnie w celu jednorazowego występu na festiwalu, ale został tak entuzjastycznie przyjęty, że wkrótce pojawiły się kolejne oferty koncertowe, m.in. na katowickim OFF Festiwalu, gdzie zespół zagrał porywający koncert. Podczas SF! 2013 odbędzie się premiera winylowego wydania ich płyty Encounter One.

Kolejne polskie zespoły to: Niewolnicy Saturna, w których skład wchodzą muzycy znani z takich zespołów jak: Ścianka, Hey, Oranżada czy Cieślak i Księżniczki czyli: Maciek Cieślak, Maciek Zabrocki i Robert Derlatka; oraz Stara Rzeka i Judy’s Funeral – laureaci ogłoszonego przez organizatorów SpaceFestu konkursu dla młodych zespołów.

Przerwy między występami zespołów zagospodarują DJ Doug Shipton z legendarnej brytyjskiej wytwórni Finders Keepers, DJ Dr Switchoff a.k.a. Danil Akimov z Rosji oraz legendarny trójmiejski DJ radiowy Adam Czajkowski.

Weekend (źródło: mat. prasowe)

Weekend (źródło: mat. prasowe)

Program koncertów:

6 grudnia 2013 | start 19.00

Weekend (US)
Ampacity (PL)
Pure Phase Ensemble + Laetitia Sadier (UK/FR/PL)
Jaguwar (DE)
Stara Rzeka (PL)
+
DJ Adam Czajkowski (PL)
DJ Dr.Switchoff (RU)

7 grudnia 2013 | start 19.00

Dead Skeletons (IS)
Trans/Human (UK)
Niewolnicy Saturna (PL)
Judy’s Funeral (PL)
+
DJ Doug Shipton (Finders Keepers) (UK)
DJ Adam Czajkowski (PL)

SpaceFest!, plakat (źródło: mat. prasowe)

SpaceFest!, plakat (źródło: mat. prasowe)

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe. Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Klubem Żak przy wsparciu Miasta Gdańska.

ARTYŚCI / SpaceFest! 2013:

DEAD SKELETONS

Dead Skeletons to muzyczno-wizualny projekt artystyczny z Islandii prowadzony przez Jóna Sæmundura Audarsona, Henrika Bjoernssona (Singapore Sling, Go-Go Darkness, Hank and Tank) oraz Ryana Carlsona van Kriedt (Asteroid #4). Niesamowite wizualizacje towarzyszące ich występom są tworzone przez frontmana Jóna Sæmundura Audarsona, który wspólnie z Antonem Newcombe z Brian Jonestown Massacre, jest też autorem kanału Dead TV.

Dead Skeletons zostało powołane do życia w 2008 roku jako element uzupełniający wystawę Jóna Sæmundura w Muzeum Sztuki w Reykjaviku. Nagrany wtedy utwór Dead Mantra stał się hymnem sceny niezależnej i zainicjował powstanie całego albumu Dead Magick (A Records) wydanego przez zespół w 2011. W 2012 trio zmieniło formę na pełny skład koncertowy angażując m.in. Willa Carruthersa (ex Spacemen 3), po czym ruszyło w pierwszą europejską trasę, która okazała się wielkim sukcesem frekwencyjnym. Zagrali m.in. jako headliner na scenie Pavilion festiwalu Roskilde oraz jako gwiazda Liverpool Psych Fest. W 2013 zespół ruszył w swą pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych i zagrał m.in. na festiwalach Austin Psych Fest i Psyco De Mayo Festival. Następnie wrócili do koncertowania w Europie, m.in. na Primavera Festival oraz tegorocznej edycji All Tomorrow’s Parties w rodzinnej Islandii.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz