• 2013-12-18

PLEASE CALL STELLA!

Od 13 grudnia 2013 roku do 23 lutego 2014 roku | CSW Znaki Czasu w Toruniu

PLEASE CALL STELLA! to wystawa podsumowująca pierwszą część LOCIS – projektu opartego na dwuletnim programie rezydencji artystycznej i wymiany kulturalnej między toruńskim CSW, Wydziałem Sztuki przy Radzie Hrabstwa Leitrim (Irlandia) oraz szwedzką Botkyrka Konsthall z siedzibą w Sztokholmie. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki finansowaniu z funduszu programu unijnego Kultura 2000.

Maja Hammarén, storyteller excerpt, video (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maja Hammarén, storyteller excerpt, video (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zapoczątkowany we wrześniu LOCIS to projekt, dzięki któremu spotkała się dwójka polskich artystów – Arek Pasożyt (Toruń) i Patrycja Orzechowska (Gdańsk), Irlandczyk Cathal Roche, Szwedka Maja Hammarén oraz Jonas Nobel, założyciel grupy Uglycute. Seria toruńskich spotkań i warsztatów grupy pięciorga artystów zaowocowała wspólnym projektem wystawienniczym PLEASE CALL STELLA!.

Zgromadzeni wokół Nobla młodzi artyści, podczas wielogodzinnych rozmów i prezentacji własnej twórczości, borykali się ustawicznie z barierą językową. Jak pisze Jonas Nobel w poetyckim tekście na temat wystawy, język to zbyt tępe narzędzie, by rozmawiać o sztuce; trudno niektóre zjawiska i myśli ująć w słowa macierzystej mowy, a przekładanie ich na angielski to już prawdziwy mozół. Nieporozumienia i niedopowiedzenia, wynikające z utraconych w toku tłumaczenia sensów, wyznaczyły pewien rodzaj umownej komunikacji, komunikacji o jakości niższej niż najniższa rozdzielczość zdjęć prac w Powerpointowych prezentacjach, które pokazywali sobie artyści podczas ciągnących się godzinami spotkań. Aby wykroczyć poza sytuację w duchu lost in translation, Jonas Nobel zdecydował, że czas, aby w przestrzeni CSW zamiast słów i obrazków skażonych pikselozą spotkały się realne prace artystów.

Tytuł wystawy nawiązuje do pracy Cathal Roche – jest to utwór, w którym artysta tłumaczy na język muzyki pewien pozornie absurdalny angielski tekst, zaczynający się od słów Please call Stella. Tekst jest jednak tylko pretekstem do zestawienia wszystkich możliwych akcentów języka angielskiego. Roche naśladuje poszczególne intonacje, tworząc zagęszczony soundtrack wystawy, wypełniający przestrzeń między pracami. Wystawa wyraża tęsknotę artystów za modelem współpracy idealnej, wyraża refleksję nad pojęciem dialogu, języka, tłumaczenia i porozumienia; oddaje proces spotykania się artystów i wspólnego zaangażowania we wzajemne projekty.

Pierwsza część LOCIS zakończy się planowanym na 21 lutego 2014 seminarium z udziałem wszystkich 15 uczestników, prezentujących projekty zrealizowane w Szwecji przez Dominika Stevensa, Elaine Reynolds (IRL), Ewę Axelrad (PL), Mattiasa Åkesona i Jorun Kugelberg (SE), w Irlandii przez Jarosława Kozakiewicza, Natalię Wiśniewską (PL), Ulrikę Larsson (SE), Niall Walsh, Kathy O’Leary (IRL) oraz tutaj, w Toruniu, przez Jonasa Nobla (SE), Cathal Roche (IRL), Maję Hammarén (SE), Arka Pasożyta i Patrycję Orzechowską (PL).

LOCIS to projekt dający młodym artystom możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń, a także umożliwiający współpracę i nawiązanie kontaktów z uznanymi na arenie międzynarodowej artystami/architektami. W każdej edycji projektu udział biorą artyści z Polski, Szwecji i Irlandii, pracujący wspólnie pod opieką liderów LOCIS, czyli Jarosława Kozakiewicza, Jonasa Nobla i Dominika Stevensa. Mimo tego, że programy rezydencji i programy badawcze, organizowane przez trzy współpracujące ze sobą instytucje – Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Botkyrka Konsthall w Sztokholmie oraz Centrum Rzeźby Leitrim w Manorhamilton, są od siebie niezależne, łączy je wspólne zainteresowanie kwestiami dotyczącymi przestrzeni oraz tego, w jaki sposób jest ona wykorzystywana i przetwarzana przez ludzi.

Patrycja Orzechowska, „Wall”, rewers (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycja Orzechowska, „Wall”, rewers (źródło: materiały prasowe organizatora)

LOCIS, jak wskazuje pochodząca z łaciny nazwa, wiąże się z takimi pojęciami jak lokalny, lokować, lokacja, lokator… LOCIS jest więc programem zarówno badawczym jak i rezydencyjnym, dzięki któremu będą mogły rozwijać się inicjatywy artystyczne dotyczące takich pojęć jak miejsce, teren, lokalizacja oraz topos, z uwzględnieniem wielości ich potencjalnych konotacji środowiskowych, społecznych, politycznych, ekonomicznych i kulturalnych.

Artyści: Jonas Nobel, Maja Hammarén (Szwecja), Cathal Roche (Irlandia), Arek Pasożyt, Patrycja Orzechowska (Polska)

PLEASE CALL STELLA!
Wernisaż: 13 grudnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 23 lutego 2014 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz