• 2013-12-09

Praska Jesień Filmowych Przedpremier

Od 16 do 18 grudnia 2013 roku | Kino Praha w Warszawie

Po sukcesie pierwszej edycji przeglądu Praskie Lato Filmowych Przedpremier, Kino Praha proponuje swoim widzom kolejną dawkę przedpremierowych emocji. Praska Jesień Filmowych Przedpremier to 3-dniowa impreza, podczas której zaprezentowanych zostanie 6 tytułów, które swoją polską premierę będą miały dopiero na przełomie 2013 i 2014 roku. Wybrane tytuły wcześniej można było oglądać na festiwalach filmowych m.in. w Berlinie, Lizbonie oraz na Festiwalu Filmowym Transatlantyk, gdzie zostały docenione zarówno przez międzynarodową publiczność, jak i krytyków filmowych.

„Dzieci księdza”, reż. Vinko Bresan (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dzieci księdza”, reż. Vinko Bresan (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W ramach przeglądu  będzie można zobaczyć filmy:

Babcia Gandzia, reż. Jérôme Enrico – przewrotna komedia, która zdobyła nagrodę publiczności na Francuskim Festiwalu Filmowym w Lizbonie. Paulette, nietypowa staruszka, postanawia skorzystać z możliwości nieoczekiwanego zarobku. W czasie policyjnego pościgu diler wyrzuca dużą paczkę haszyszu, która ląduje wprost w rękach Paulette. Po twardych negocjacjach z miejscowymi gangsterami, Paulette rozkręca domowy interes – sprzedaż przepysznych wypieków z dominującą w smaku nutą konopi.

Dzieci księdza, reż. Vinko Bresan – szalona komedia, nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Salonikach. Na małej dalmatyńskiej wyspie młody ksiądz don Fabijan bierze udział w nietypowym spisku, który ma położyć kres wszelkiej antykoncepcji w mieście. Komedia o namiętności i prezerwatywach, które gwarantują zajście w ciążę.

Hannah Arendt, reż. Margarethe von Trotta – wspaniała historia wielkiej myślicielki nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid 2012. Biograficzna opowieść o Hannah Arendt, niemieckiej teoretyk polityki, filozof i publicystce. Praca nad reportażami dla New Yorkera z procesu byłego nazisty Adolfa Eichmanna doprowadziła do sformułowania jej słynnej tezy o banalności zła.

Matterhorn, reż. Diederik Ebbinge – debiutancka komedia o samotności i męskiej przyjaźni. Film pokazuje jak splatają się losy dwóch zupełnie przypadkowych osób – samotnego mężczyzny oraz niepełnosprawnego intelektualnie Theo. Pomiędzy dwoma mężczyznami zaczyna zawiązywać się silna więź, która nie przypada do gustu miejscowej ludności.

Pozycja dziecka, reż. Calin Peter Netzer – film zdobył główną nagrodę – Złotego Niedźwiedzia na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Główną bohaterką jest Cornelia, która nie może pogodzić się że jej syn jest dorosły i stara się od niej uniezależnić. Film opowiada o trudnych relacjach między matką a synem, o rodzicach tracących swoje dzieci.

Oh Boy, reż. Jan Ole Gerster – urocza komedia nagrodzona aż sześcioma statuetkami niemieckiego Oscara – nagrodami German Film Awards. Film przedstawia historię Nico, któremu trudno odnaleźć swoje miejsce na świecie. Nie martwiąc się o przyszłość, rzuca szkołę i zaczyna żyć z dnia na dzień. Wszystko się zmienia, kiedy na jego drodze pojawia się piękna blondynka, która przypomina mu, ile przez niego wycierpiała.

„Pozycja dziecka”, reż. Calin Peter Netzer (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Pozycja dziecka”, reż. Calin Peter Netzer (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Program:

16 grudnia

  • godz. 18.30 – Hannah Arendt
  • godz. 20.30 – Dzieci Księdza

17 grudnia

  • godz. 18.30 – Oh, Boy!
  • godz. 20.30 – Pozycja dziecka

18 grudnia

  • godz. 18.30 – Babcia Gandzia
  • godz. 20.30 – Matterhorn
Praska Jesień Filmowych Przedpremier (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praska Jesień Filmowych Przedpremier (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praska Jesień Filmowych Przedpremier
16-18 grudnia 2013 r.
Kino Praha, ul. Jagiellońska 26
Warszawa

Dodaj komentarz