• 2014-01-28

Zbigniew Blukacz. Mapy Światła

Od 29 stycznia do 19 lutego 2014 roku | Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

Mapy Światła to osobista opowieść o życiu w mieście i związanymi z nim stanami samotności i zagubienia, ale też zastanowienia się nad ludzką egzystencją w bardziej uniwersalnym kontekście. Malarstwo Blukacza opowiada o człowieku we współczesnym świecie. Świecie niezwykle zróżnicowanym, wielowątkowym. Artysta nie narzuca odbiorcy jednego sposobu interpretacji, zaprasza raczej do poszukiwań własnych dróg do odczytywania jego twórczości.

Zbigniew Blukacz, „Mapy Światła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Blukacz, „Mapy Światła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl obrazów powstał na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jego początkiem było kilka obrazów z poprzedniej wystawy w Centrum Sztuki w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. Jak tłumaczy artysta:

Maluję cyklami. Powody wyboru tematu są istotne. Temat determinuje formę, decyduję się na jakiś konkretny, jeżeli długo chodzi mi po głowie i staje się rodzajem obsesji. Temat jest ważnym punktem wyjścia do realizacji obrazu, który z kolei jest dla mnie medium w kontakcie z inną rzeczywistością- kiedyś nazywano to pięknem. Wybieram motywy przez odrzucenie z wielu szkiców i notatek – to, co zostaje wybrane nie do końca jest uświadomione, ale wydaje mi się podświadomie konieczne i potencjalnie ważne. Często dopiero później wiem dlaczego i o czym to jest. W takim sensie mogę od moich obrazów dowiedzieć się czegoś nowego o samym sobie.

Zbigniew Blukacz w cyklu pokazywanym w Rondzie Sztuki stawia na emocje wzruszenia, o których istnieniu zapominamy lub, których do siebie nie chcemy dopuszczać. Ważny jest dla niego sam język budujący optykę obrazu. Ucieka od fotograficznego zapisu. Od pewnego momentu w trakcie malowania obrazu jego przedmiotowość przestaje mnie już interesować, zajmuję się samym zapisem, jego abstrakcyjną muzycznością, jego brzmieniem. – dopowiada.

Zbigniew Blukacz, „Mapy Światła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Blukacz, „Mapy Światła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Połowę naszego życia spędzamy w ciemności, słońce w czasie zimowym jest obecne w naszych warunkach klimatycznych tylko siedem godzin na dobę. Ciemność jest więc równie realna jak światło. Świat zanurzając się w ciemności, jakby tracił swoją materialność, ulatnia się. Punktem odniesienia stają się sztuczne światła, one wyznaczają geografię- mapy świata zastąpione są przez mapy światła. Ciemność oddala nas od zewnętrzności i tym samym zbliża do siebie samych, odbieramy wtedy świat bardziej refleksyjnie i zmysłowo. Jedne z najpiękniejszych pejzaży, jakie widziałem to sylwety rozświetlonych miast widziane z samolotu. Jednym z pierwszych był Dublin, pomyślałem wtedy o Ulissesie Joyce’a, o tym, że egzystencja każdego człowieka to oddzielna jednostkowa odyseja, podróż przez życie.

Zbigniew Blukacz

Zbigniew Blukacz, „Mapy Światła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Blukacz, „Mapy Światła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spojrzenie z boku, przez ramię, na miliard migocących światełek, ciepłe i przyjazne wydają się być na tle pasma ciemnych chmur. Zawieszone w czerni i szarym fiolecie. Strefa. Zona. Niedostępna. Zakazana. Znowu w górę i w krąg. Jak rozczytać atlas tych miejsc. Druga, niewidoczna strona Księżyca. Wszystko tam może być. Kto zechce, to wyczyta z tej świetlistej topografii co chce. O czym marzy i czego się boi. Wszystko tam znajdzie. Poza konstrukcją, rytmami, iluzją pragmatycznej, uwodzącej sieci Nocnego Łowcy. Miasta i miejsca i katalog linii papilarnych bez właściciela. Zaproszenie. Migoczący alfabet. Lot bez końca.”

Villqist

Zbigniew Blukacz, Mapy Światła
Wernisaż: 29 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 19 lutego 2014 roku
Galeria ASP w Katowicach, Rondo Sztuki

Dodaj komentarz