• 2014-02-26

Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej pod dyr. Alexandra Liebreicha

2 marca 2014 roku | Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego

2 marca o godzinie 18.00 w Filharmonii Krakowskiej będzie miał miejsce Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie, który ze względu na obsadę wykonawczą oraz nietuzinkowy program, zapowiada się na muzyczne wydarzenie miesiąca.

Alexander Liebreich, fot. Thomas Rabsch (źródło: mat. prasowe)

Alexander Liebreich, fot. Thomas Rabsch (źródło: mat. prasowe)

2 marca Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej poprowadzi znakomity niemiecki dyrygent Alexander Liebreich, pełniący funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta NOSPR w Katowicach. Solistami w tym koncercie będą: skrzypek Piotr Tarcholik – na co dzień koncertmistrz NOSPR, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka – związana z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wiolonczelista Zdzisław Łapiński – rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

W wykonaniu orkiestry i solistów zabrzmią utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Karla Amadeusa Hartmanna oraz Richarda Straussa.

Alexander Liebreich – został okrzyknięty przez prasę jednym z najbardziej reprezentatywnych dyrygentów nowego pokolenia.Urodzony w Ratyzbonie, ukończył Konserwatorium w Monachium i salzburskie Mozarteum, swoje umiejętności poszerzał, współpracując z Claudiem Abbado i Michaelem Gilenem. W 1996 r. otrzymał nagrodę w konkursie dyrygenckim im. Kiryła Kondraszyna. Był asystentem Edo de Waarta w holenderskiej Radiowej Orkiestrze Filharmonicznej, współpracował gościnnie z wieloma prestiżowymi orkiestrami. Z początkiem sezonu 2012/13 rozpoczął pracę na stanowisku dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Alexander Liebreich od 2006 r. jest także dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Monachijskiej Orkiestry Kameralnej oraz dyrektorem artystycznym Tongyeong International Music Festival, odbywającym się w Korei Południowej. Jesienią 2014 Alexander Liebreich obecny będzie na otwarciu powstającej aktualnie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zaprojektowanej przez architekta i projektanta Tomasza Koniora oraz wybitnego japońskiego akustyka Yasuhisa Toyotę, wraz z Chórem Radia Bawarskiego i pianistą Krystianem Zimermanem.

Piotr Tarcholik – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Ewy Szubra- Jargoń; później uczeń prof. Grigorija Żyslina i prof. Wiesława Kwaśnego. Laureat konkursu Jeunesse Musicales w Weikersheim w 1992 r. oraz Konkursu Mozartowskiego w Krakowie. Współzałożyciel i lider zespołu Kameralistów Krakowskich (obecnie Sinfonietta Cracovia), gościnny koncertmistrz Radiowej orkiestry Symfonicznej w Krakowie. Koncertował w wielu krajach Europy, USA oraz Japonii. Występował jako solista z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Kameralna, Cappella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Filharmonią Rzeszowską, Świętokrzyską i Wrocławską, oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną, którą od 2003 roku prowadzi od pulpitu koncertmistrza. Dokonał wielu nagrań płytowych (dla m. in. firmy Dux, CD Accord, Chandos Records, Virgin Classics) i radiowych. Od września 2004 pracuje jako pierwszy koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Piotr Tarcholik prowadzi również klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Beskidzkich Warsztatach Skrzypcowych w Rycerce Górnej, Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu oraz Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Alexander Liebreich, fot. Thomas Rabsch (źródło: mat. prasowe)

Alexander Liebreich, fot. Thomas Rabsch (źródło: mat. prasowe)

Zdzisław Łapiński – urodził się w 1956 roku w Krakowie. Jego pedagogami byli profesorowie: L. Solecki i H. Zarzycki, w którego klasie wiolonczeli ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Studiował w Yale University pod kierunkiem prof. Aldo Parisota. W 1977 roku na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi był członkiem kwartetu – laureata I nagrody. W 1978 roku z tym samym kwartetem zajął III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Evian (Francja). W tym samym roku na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Poznaniu został laureatem III nagrody. W 1979 roku jako członek tria fortepianowego (Trio Jagiellońskie) został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej we Florencji. Dokonał szeregu nagrań dla potrzeb Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Francuskiego. Był I wiolonczelistą orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis i koncertmistrzem Orkiestry PRiTV w Krakowie. Od roku 1989 jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1992 roku założył Zespół Wiolonczel CANTABILE, którego jest kierownikiem artystycznym. Jest kierownikiem artystycznym Zespołu Kameralnego Primo Allegro oraz Profesorem i Kierownikiem Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Katarzyna Budnik-Gałązka – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof.: Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku asystentki w klasie altówki w macierzystej uczelni.  We wrześniu 2013 została laureatką 3 nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych. Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy. Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu Młoda Polska.

Alexander Liebreich, koncert w Akademii Muzycznej w Krakowie (źródło: mat. prasowe)

Alexander Liebreich, koncert w Akademii Muzycznej w Krakowie (źródło: mat. prasowe)

Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej pod dyr. Alexandra Liebreicha
2 marca 2014 r., godz. 18.00
ul. Zwierzyniecka 1, Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego

Dodaj komentarz