• 2014-02-21

Archi-box 5: Perceptron

Od 27 lutego do 30 marca 2014 roku | Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wąska, wydłużona przestrzeń Archi-boxu zachęca do eksperymentów z dźwiękiem. Nawet bez żadnej przemyślanej ingerencji wnętrze boxu ma specyficzną akustykę. Dźwięk odbija się w nim w zaskakujący sposób, zależnie od kierunku emisji i odległości od otworów oraz ścian. Ilość i częstotliwość odbić zmienia się zauważalnie z każdym krokiem.

Wiatrowy ul, proj. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiatrowy ul, proj. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ta obserwacja sprawiła, że projektanci z grupy MRKK postanowili wykorzystać i przekształcić akustyczne parametry trzydziestometrowego pomieszczenia tak, aby podzielić je na strefy o zróżnicowanej aurze akustycznej, w różny sposób wzmacniające i pochłaniające dźwięk. Sterylny white cube zmieni się tym razem w naszkicowany dźwiękiem pejzaż złożony z pozornie nieprzystających do siebie ujęć.

W pierwotnym znaczeniu perceptron to bardzo uproszczony fizyczny model narządu wzroku – pierwsza sieć neuronowa posiadająca zdolność uczenia się, skonstruowana przez Franka Rosenblatta w 1958 roku. W wydaniu MRKK Perceptron jest instalacją opowiadającą o sposobach percepcji przestrzeni, budującą środowisko, w którym zwiedzający wystawiony zostaje na oddziaływanie nieoczekiwanych bodźców.

Wiatrowy ul, proj. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiatrowy ul, proj. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nieformalną grupę MRKK | design studio tworzą Maja Ratyńska – absolwentka Wydziału Wzornictwa gdańskiej ASP i Konrad Zientara – architekt wykształcony na Wydziale Architektury tamtejszej Politechniki. Od początku działalności ważna jest dla nich aktywność pozabiurowa – biorą udział w wielu zdarzeniach popularyzujących ideę szeroko rozumianego projektowania, zrównoważonego rozwoju i ekologii, a także organizują warsztaty edukacyjne. Upodobanie do tematów związanych z odnawialnymi źródłami energii, recyklingiem i oszczędnością energii oraz zamiłowanie do eksperymentów zaowocowało współpracą z wieloma organizacjami kulturalnymi i edukacyjnymi z całej Polski. Doświadczenia wyniesione z pobytu w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej skłoniły ich do zajęcia się akustyką i zainteresowania odbiorem przestrzeni za pośrednictwem słuchu. Badania nad percepcją zmysłową przyczyniły się do powstania unikatowych instrumentów elektroakustycznych oraz akcesoriów niemowlęcych stymulujących rozwój wzroku. Ich wyprawki i zabawki niemowlęce White & Black można znaleźć w sklepach lub na wystawach designu (Mediolan, Berlin), instrumentów posłuchać na koncertach elektronicznej muzyki eksperymentalnej, a realizacje architektoniczne obejrzeć na terenie Kaszub i Trójmiasta. Deklarują, że bardziej niż generowanie kryształowych renderów interesuje ich budowa wiaty nad jeziorem.

Laboratorium elektroniczno-muzyczne, proj. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laboratorium elektroniczno-muzyczne, proj. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archi-box to przestrzeń cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, organizowanych w ramach nowego programu Muzeum Architektury. W 2013 roku zrealizowane zostaną cztery odsłony cyklu – do udziału w przedsięwzięciu zaproszone zostały grupy projektantów z Polski (Maciej Siuda i Jednorazowe Laboratorium Architektury, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio). W programie każdej z odsłon są otwarte warsztaty i wystawa oraz książka podsumowująca efekty pracy projektantów.

Rys. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rys. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archi-box 5: Perceptron
MRKK | design studio: Maja Ratyńska i Konrad K’sadhu Zientara
Otwarcie: 27 lutego 2014 r., godzina 18.00
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz