Erwin van Doorn i Inge Nabuurs. Morze oczekuje Twojego powrotu

Od 14 lutego do 13 kwietnia 2014 roku | CSW Łaźnia w Gdańsku

The Sea Awaits Your Return / Morze oczekuje Twojego powrotu jest instalacją składającą się z nowych prac duetu Erwin Van Doorn i Inge Nabuurs. W zaprojektowanej przez siebie scenografii pokazują oni 8 fotografii Disco Mori, współczesnych wersji tradycyjnych holenderskich Memento Mori, 8 alegorycznych Portretów filmowych i około 250 związanych z nimi obiektów-fetyszy.

Erwin van Doorn i Inge Nabuurs, „Morze oczekuje Twojego powrotu” – ilustracja do wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Erwin van Doorn i Inge Nabuurs, „Morze oczekuje Twojego powrotu” – ilustracja do wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaczynająca się w ostatnich dniach karnawału wystawa przedstawia symboliczny obraz postkolonialnego świata, w którym sztuka dawna, nauka, filozofia i poezja tworzą, wraz z kulturą popularną, wysublimowaną i groteskową hybrydę. Pozwoli ona odbyć fascynującą podróż w głąb czasu i własnej duszy, aby u progu wiosny w mrocznym wnętrzu carrus navalis odnaleźć drogę ku świetlanej przyszłości.

Kamila Wielebska, Morze oczekuje Twojego powrotu. Krótki opis poszczególnych etapów podróży:

Schodzisz teraz do jaskini. Jesteś tu, aby zobaczyć swoje odbicie w lustrze. Przyznaję, że brzmi to banalnie, prawdopodobnie każdego dnia kilkakrotnie spoglądasz na swojego lustrzanego sobowtóra. Jednak zgromadzone tu zwierciadła są magiczne. Pozwalają zobaczyć, kim naprawdę jesteś. Dlaczego jest ich aż tyle? Prawdopodobnie dlatego, że posiadasz wiele twarzy.

Zacznijmy od testu. Pierwsze pomieszczenie, które znajdujesz w jaskini, jest gabinetem pop-badaczy. Jeden lub jedna z nich przeprowadzi z Tobą test umożliwiający lepsze przyjrzenie się Twojej osobie. Połóż się po prostu wygodnie na szezlongu i odpowiadaj na pytania. Zobaczysz przedmioty i wybierzesz te, które rozpoznasz jako swoje.

Wskażemy Ci wtedy drogę do odpowiednich luster, które powiedzą Ci kim jesteś. Jeśli nikogo tu nie ma, sam zadaj i sam odpowiedz sobie na pytania, podążaj swoją ścieżką. Zanim jednak położysz się wygodnie na szezlongu, polecamy poświęcić chwilę na kontemplację znajdujących się w gabinecie kompozycji. Osiem fotografii, udających XVII-wieczne malarstwo niderlandzkie, odwzorowuje tyleż samo charakterów wyodrębnionych przez artystów. Każda z kompozycji składa się ze zbioru przedmiotów, zaś stałym elementem wszystkich jest ludzka czaszka. Skojarzenie z tradycyjnymi europejskimi przedstawieniami wanitatywnymi jest oczywiście bardzo dobrym tropem.

Wernisaż wystawy „Morze oczekuje Twojego powrotu”, CSW Łaźnia w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy „Morze oczekuje Twojego powrotu”, CSW Łaźnia w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

(Kamila Wielebska, Morze oczekuje Twojego powrotu. Krótki opis poszczególnych etapów podróży)

Łacińskie przypomnienie Memento Mori zostaje jednak zastąpione, tu i teraz, przez Disco Mori – tak właśnie zatytułowany jest cykl prezentowanych fotografii. Disco to łacińska forma pierwszej osoby liczby pojedynczej czasu teraźniejszego czasownika discere, oznaczającego uczyć się. Ale disco, jak przecież każdy wie, to również miejsce z podświetlaną podłogą i wirującą srebrną kulą, do którego przychodzimy potańczyć.

Martwe archiwum, ciążącej nam niekiedy pamięci, zostaje zastąpione w jednej chwili aktywnym procesem uczenia się. Strach przed końcem zmienia się w radość każdej chwili, a przerażający danse macabre średniowiecznych biczowników — w energetyzującą ekstazę tańca. Przechodzący inicjację szaman zjadany jest przez leśne bestie, a jego obgryzione białe kości oblekają się w nowe ciało wirując podczas tańca.

Teraz możesz położyć się na szezlongu i poddać testowi. Przypomina on trochę poważny test psychologiczny (choć pewnie warto pamiętać o tym, że jak twierdzi Deleuze schizofreniczny spacer jest lepszym modelem od neurotycznego leżenia na kanapce psychoanalityka), a zarazem wygląda jak niepoważny psychotest w piśmie dla nastolatków. Kto wie… być może poszukujemy nowego Buddy albo zbiegłego z balu Kopciuszka? W każdym razie oglądasz przedmioty i — w zgodzie z własnym widzi mi się i porywem chwili — wybierasz coś dla siebie.

Wernisaż wystawy „Morze oczekuje Twojego powrotu”, CSW Łaźnia w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy „Morze oczekuje Twojego powrotu”, CSW Łaźnia w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

(Kamila Wielebska, Morze oczekuje Twojego powrotu. Krótki opis poszczególnych etapów podróży)

Teraz mówimy Ci kim jesteś i wskazujemy drogę ciemnym korytarzem, abyś za jedną z kinowych kurtyn mógł ujrzeć teatrzyk swojego ja. W sumie to nic takiego: jeden z Portretów pochodzący z tej galerii i kilka zakurzonych rekwizytów z kolekcji fetyszy zbieranych w różnych stronach świata — wszystko, aby uruchomić Twoją wyobraźnię, trzecie, czwarte i piąte oko. To także lustra, w których możesz próbować się przejrzeć. Trudno przewidzieć, gdzie zaprowadzą Cię ich kręgi.

Którym z charakterów staniesz się w momencie konfliktu? I czy poza konfliktem, jednoczesnym ścieraniem się przeciwstawnych racji, istnieje jakiś inny stan? Czy potrafisz znaleźć się poza ideą bogów i demonów produkowanych przez umysł? Cokolwiek przyjdzie Ci zobaczyć, radzimy jednak szczerze nie przywiązywać się zbytnio do tego wizerunku. Pomyśl zawsze o jakiejś alternatywie. Z pirackiego punktu widzenia o wiele bardziej opłaca się swobodnie dryfować po morzach wyobraźni, niż dać się przykuć do niewielkiego fragmentu podzielonego świata. Masz w sobie wszystkie kolory tęczy.

Kuratorka: Kamila Wielebska

Erwin van Doorn i Inge Nabuurs, Morze oczekuje Twojego powrotu
Wystawę można oglądać od 14 lutego do 13 kwietnia 2014 roku
CSW Łaźnia w Gdańsku

Dodaj komentarz