• 2014-03-11

Dora Hara. Błony – interfejs dla malarstwa i przestrzeni

Od 13 marca do 1 czerwca 2014 roku | Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Malarska ekspresja i swoiście traktowana przestrzeń ekspozycyjna to integralna wypowiedź prezentowanego artefaktu. Ekspozycja stanowi prezentację malarstwa na podłożu bezgruntowym, czyli jedwabiu, malarstwa zintegrowanego z przestrzenią zabytkowej architektury przemysłowej z początków dziewiętnastego wieku. Działanie bezpośrednio odnosi się do koncepcyjnych założeń Kobro stanowiących współistnienie rzeźby i architektury.

Dora Hara, „Chce się żyć” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dora Hara, „Chce się żyć” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jednak w prezentowanej ekspozycji mamy możliwość doświadczania świadomie zakomponowanego malarstwa, z wyrazistym podkreśleniem urody zastanej przestrzeni odrestaurowanej fabryki przemysłowej. Atencja, z jaką została potraktowana architektura i pietyzm warsztatu malarskiego tworzy harmonijną aurę artefaktu, która może być odczuwalna przez odbiorców, a zarazem jej uczestników eksplorujących trójwymiarową barwną kompozycję. Idea ta została zrealizowana przy użyciu rozwiązań technicznych umożliwiających nowatorskie traktowanie malarstwa i tkaniny, niewidzialnie zespolonych z podłożem ścian, szyb, czy okna, tworząc w ten sposób wyrazistą kompozycję przestrzenną.

(Dora Hara)

Błony to autorskie określenie malarstwa powstałego na podłożu bezgruntowym, eksponowanego często bezpośrednio na szybach współczesnej architektury. W kreowaniu delikatnych form malarskich o dużej sile wyrazu materializują się energetyzujące zapisy emocjonalne osobistych przemyśleń czy wartości ontologicznych. Poprzez abstrakcyjną formułę malarstwa, widzowi z szacunkiem pozostawiona jest indywidualna możliwość definiowania i reinterpretacji komunikatów wizualnych. Powołanie określenia Błony odnosi się do tkaniny jedwabnej pochodzącej z świata fauny, co wywołuje wiele skojarzeń znaczeniowych o głębokim ładunku emocjonalnym.

Dora Hara

Dora Hara, „Relacja 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dora Hara, „Relacja 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dora Hara jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie, studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu, doktorat obroniła w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Pracuje w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi i w Warszawie. Obecnie jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych. Jest przedstawicielem na Polskę międzynarodowego zrzeszenia World Textile Art Organization (WTA) z siedzibą w Miami (Kalifornia, USA).

Dora Hara, „Zwyczajny szary dzień” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dora Hara, „Zwyczajny szary dzień” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zajmuje się tkaniną unikatową, instalacją malarską, sztuką performance i open space. Przeprowadziła wiele przedsięwzięć indywidualnych w kraju i za granicą, m. in.: Hołd dla faraonów, Błony Instalacja w świątyniach w Luksorze, Karnak i osadzie Beduinów (2004; Egipt), Błony Instalacja na dziedzińcu Pałacu Wilanowskiego w Warszawie i dziedzińcu SWSPIZ w Łodzi, Veli Rosni (Chorwacja), Moskwie (Rosja) (2005), Kwiaty polskie – Zasłony instalacja w Pałacu w Słubicach (2006), …dla Afryki Instalacja Chott al Jerid na Saharze (2006; Tunezja), 3 x 3 Circles 300 x 300 cm. Instalacja w Teotihuakanie (2011; Meksyk), Mixed Media Art Communications w kilku miastach Japonii (2011). Swoje prace pokazywała na wielu wystawach zbiorowych, m.in.: 20th Miniartextil International Contemporary Textile Art w Como, Paryżu i Wenecji (2010), Contemporary Art Biennial of Fukushima w Fukushimie (2010; Japonia), 6th, 7th International Fiber Art Biennial From Lausanne to Beijing w Zhengzhou (2010 – wyróżnienie), Nantong (2012), 6 Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Barwy i faktury w Gdyni (2011), World Textile Art w Miami, Moving Water and River Taiwan International Quilt Exhibition w Taichung City i Tainan (2012; Tajwan) oraz 14 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (2013). W tym roku weźmie udział w międzynarodowym konkursie Salon des Réalités Nouvelles w Paryżu. Prace Artystki znajdują się w USA, Japonii, Meksyku i Polsce.

Jolanta Piwońska, Kurator wystawy

Dora Hara, Błony – interfejs dla malarstwa i przestrzeni
Wernisaż: 13 marca 2014 roku, godz. 13.00
Wystawa potrwa do 1 czerwca 2014 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodaj komentarz