• 2014-03-20

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

Od 21 marca do 8 czerwca 2014 roku | Animation Across Borders

Od Bałtyku i Mazur, po Beskid i Bieszczady. Domy Kultury, Galerie, Kina, Klubokawiarnie, Muzea… Po ubiegłorocznym debiucie w 21. miejscowościach (20-tu miastach i Pacanowie), ambicją O!PLA było dotarcie do jeszcze większej ilości miast i miasteczek. II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA 2014 odbędzie się – symbolicznie – w czterdziestu czterech miejscowościach: trzydziestu dziewięciu miastach i pięciu wsiach.

„Odrobina tej radości”, Łukasz Rusinek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Odrobina tej radości”, Łukasz Rusinek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorośli Widzowie we wszystkich miejscowościach zobaczą 5 bloków konkursowych prezentujących najnowszą polską animację autorską w czterech kategoriach: studyjnej / szkolnej / off&workshop / wideoklip. Ponadto, w wielu miejscach program wzbogacony będzie o projekcje towarzyszące dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a w niektórych także o warsztaty animacji, spotkania z twórcami, prelekcje, oraz wydarzenia będące autorską inwencją lokalnych organizatorów O!PLA 2014.

Konkurs. O uznanie ogólnopolskiej publiczności z 44 miejscowości walczyć będzie w tym roku aż 90 (ze 127 zgłoszonych!) polskich krótkometrażowych filmów animowanych z lat 2012-2014: 9 w kategorii Studyjnej, 13 w kategorii Off & Workshop, 20 w kategoriiAnimowany Wideoklip, i aż 33 w kategorii Szkolnej. Tegoroczną nowością będzie piąta kategoria o nazwie Animowane fraszki, w której ostatecznie znalazło się 15 filmów trwających od 44 do 137 sekund. Przy powstawaniu tej kategorii brano pod uwagę także filmy zgłoszone w ubiegłym roku.

Podobnie jak w zeszłym roku, laureaci konkursu zostaną wyłonieni na podstawie liczby głosów oddanych przez wszystkich widzów uczestniczących w ogólnopolskich projekcjach.

Nagrodami regulaminowymi O!PLA są statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka, ufundowane są przez firmę TISSOTOYS.

„Księży Młyn”, Justyna Apolinarzak i Marta Ostajewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Księży Młyn”, Justyna Apolinarzak i Marta Ostajewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielkie otwarcie. 5 premier, 2 projekcje specjalne, w tym Moonshine Michała Poniedzielskiego i animowany dokument pt. Księży Młyn, oraz niezwykła podróż z zeszłorocznymi laureatami Tobołków Koziołka Matołka, podczas której nie zostaną wyświetlone filmy nagrodzone na O!PLA 2013. To wszystko czeka na widzów podczas Wielkiego Otwarcia II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2014 21 marca o 17.00, w Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1).

Niewątpliwym wydarzeniem będzie premiera projektu Poezja w obrazach czyli 3 krótkich filmów animowanych w trzech różnych technikach zrealizowanych przez trzech różnych artystów (Daria Wiktoria Kopiec, Paulina Majda, Jakub Wroński) , a mimo to ze sobą połączonych. Połączonych osobą Czesława Miłosza, którego wiersze zainspirowały twórców do wyjątkowych realizacji. Tak powstała kolekcja filmów, które stały się częścią wystawy w krasnogrudzkim dworze, poświęconej życiu i twórczości Czesława Miłosza: Szukanie ojczyzny – świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza. Inicjatorami i organizatorami projektu jest Fundacja Pogranicze oraz Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach, dzięki uprzejmości których Poezja w obrazach otworzy Festiwal O!PLA 2014.

„Moonshine”, Michał Poniedzielski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moonshine”, Michał Poniedzielski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejną premierą będzie T. – projekt Zbigniewa Czapli, jednej z najważniejszych postaci we współczesnej polskiej animacji (Rytuał, Papierowe pudełko, Toto), który postanowił podjąć autotematyczny dialog o animacji z 11-letnim artystą (rysownikiem i ilustratorem), Tadkiem Łabędzkim. Co z tej animowanej rozmowy wynikło będzie można dowiedzieć podczas Wielkiego Otwarcia O!PLA 2014!

Ostatnią premierą Wielkiego Otwarcia będzie Indywiduum, najnowszy film twórcy znakomitego Wyścigu (1989) – groteskowa opowieścią o totalitarnym mieście, w którym obowiązuje… zakaz śmiechu.

Podczas Wielkiego Otwarcia zaprezentowany zostanie także Moonshine Michała Poniedzielskiego, uznane za najlepszą animację na 44. Tampere Film Festival, oraz animowany dokument autorstwa Justyny Apolinarzak i Marty Ostajewskiej, z muzyką Suavasa Lewego, inspirowaną dźwiękami Łodzi – Księży Młyn.

Atrakcją dla pamiętających zeszłorocznych laureatów Tobołków Koziołka Matołka będzie unikatowy program prezentujący wcześniejsze i najnowsze, a także przyszłe dokonania twórców, których filmy podbiły serca publiczności na O!PLA 2013.

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA (źródło: materiały prasowe organizatora)

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA jest niezależny promotor animacji – Animation Across Borders.

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA
21 marca – 8 czerwca 2014 r.

Wielkie Otwarcie
21 marca 2014 r.
Muzeum Kinematografii
Łódź

Dodaj komentarz