• 2014-03-14

Wacław Ropiecki. Nie patrz na to, co widzialne

Od 24 marca do 4 maja 2014 roku | Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Antywystawa jest rezultatem przemyśleń teoretycznych Wacława Ropieckiego nad sztuką. Pokazuje on możliwość nowej roli, jaką może odegrać artysta i szuka odniesień daleko wykraczających poza problematykę społeczną i polityczną.

Autor pracy: Wacław Ropiecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Wacław Ropiecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolaże wykonane z fotografii i tekstów będących rezultatem filozoficznych przemyśleń autora złożą się na najnowszą wystawę Wacława Ropieckiego. Prace tego typu zazwyczaj rozpowszechnia drogą elektroniczną pod nazwą Porannych Kaw!, natomiast wystawa przedstawi je w postaci zmaterializowanej jako obiekty przestrzenne.

Będzie tam wiele warstw – tłumaczy artysta – zdjęcia i teksty w formie reliefów, będą też dodatkowe, ukryte przedmioty. Wskazówki pokazujące na co nie patrzeć, sprawią, że zwiedzający zaczną szukać ukrytych znaczeń, zaczną się zastanawiać, co jest ważne.

Wacław Ropiecki – ukończył studia matematyczne. Od 1977 należy do ZPAF, był członkiem i współzałożycielem Grupy Format , współpracował z Galerią Foto-Medium-Art, Galerią Permafo i łódzkimi animatorami Strychu, Konstrukcji w Procesie i Łodzi Kaliskiej. W latach 1980-85 tworzył prace pod wspólnym hasłem Do Życia przez Sztukę.

Autor pracy: Wacław Ropiecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Wacław Ropiecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

W grudniu 1981 r. rozpoczął działalność jako Podróżująca Galeria WIĘCEJ ŚWIATŁA! i w proteście na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, bojkotując oficjalne miejsca wystawowe, przenosił w torbie prace i prezentował je w postaci Ksiąg w mieszkaniach prywatnych, akademikach, biurach, na uroczystościach rodzinnych itp. Do zbioru Ksiąg należały m.in. Księga Dusz, Księga Przyjaciół, Księga Do Życia Przez Sztukę i Księga Podróżującej Galerii WIĘCEJ ŚWIATŁA! Ta ostatnia po latach stała się niejako zwierciadłem, w którym przeglądała się sztuka współczesna Polski, Niemiec, Holandii i Francji. Podróżująca Galeria WIĘCEJ ŚWIATŁA! działa do dziś, a w jej skład wchodzą następujące projekty: Galeria internetowa wysyłająca swoim odbiorcom obiekty ze Zbioru szkiców, projektów i scenariuszy PORANNA KAWA!; KSIĘGA Podróżującej Galerii WIĘCEJ ŚWIATŁA! zawierająca wizerunki osobowości kultury i sztuki, które są jednocześnie czytelnikami Porannej Kawy!; Rosja nieznana; Poranna Kawa! w wersji przestrzennej.

Wacław Ropiecki, Nie patrz na to, co widzialne
Wystawę można oglądać od 24 marca do 4 maja 2014 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz