• 2014-04-25

16. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Od 29 kwietnia do 4 maja 2014 roku | Cieszyn i Czeski Cieszyn

Na początek retrospektywy. Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną trzy, choć bohaterów będzie aż pięciu:

  • Dušan Hanák – niemal kompletna retrospektywa twórczości fabularnej i dokumentalnej słowackiego mistrza, który był chyba rekordzistą jeśli chodzi o czas przetrzymywania jego filmów na cenzorskich półkach, a paradoksalnie już od blisko 20 lat nie kręci filmów;
  • Janusz Majewski & Kurt Weber – wspólne dokonania tego niezwykłego reżysersko-operatorskiego tandemu, które przypadły na lata 60. XX wieku, a znajdziemy wśród nich i krótkometrażowe filmy science fiction, i najprawdziwszego… Awatara;
  • Franz Kafka & Jaroslav Hašek – wybór z najciekawszych środkowoeuropejskich ekranizacji prozy tych dwóch jakże różnych rówieśników, bo mało kto pamięta, że urodzili się w tym samym roku, a zmarli w odstępie półtora roku, i choć większość życia spędzili w Pradze, mało prawdopodobne, by kiedykolwiek się spotkali…
„Śnieg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Śnieg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Panowie Hanák, Majewski i Weber (który urodził się w Cieszynie!) przyjadą nad Olzę, by spotkać się z uczestnikami przeglądu.

A co słychać w cyklach tematycznych? W związku z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicą wydarzenia, które na zawsze zmieniło kształt świata, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej, pod lupę zostanie wzięty temat, jak środkowoeuropejscy twórcy przedstawiali epizody I wojny światowej. Temu tematowi poświęcony zostanie blok Wielka Wojna 1914-1918, trochę z przymrużeniem oka wywiedzionym z nostalgii za C. k. czasami, ale głównie zupełnie na poważnie, jak tego wymaga absurd i groza każdej wojny.

W ramach cyklu Granice i mury świata organizatorzy anonsowali wprawdzie wyprawę do byłej Jugosławii, ale… zmienili zdanie i pokażą, co się dzieje we współczesnym kinie ukraińskim, bardzo rzadko obecnym na polskich ekranach. To nie będzie opowieść o podziałach, ale próba udowodnienia, że ukraińskie kino nie tylko istnieje, ale i zdobywa festiwalowe nagrody.

Co będzie można zobaczyć? Na przykład dużą produkcję TenKtóryPrzeszedłPrzezOgień Mychajły Illienki, ukraińskiego kandydata do Oscarowych zmagań w 2012 roku. To oparta na faktach opowieść o ukraińskim żołnierzu, który z frontu II wojny światowej trafił do… wioski północnoamerykańskich Indian. I dla przeciwwagi produkcję skromną – rozpisaną na dwoje aktorów opowieść o przypadkowym spotkaniu i nieprzypadkowej miłości w nieco teledyskowym stylu, czyli Pomarańczową miłość Alana Badojewa.

„Płynące wieżowce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Płynące wieżowce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie laureat drugiej nagrody na MFF Locarno w 2012 roku, czyli niezwykłe Odpady nuklearne Myrosława Słaboszpyckiego. Dwoma krótkometrażowymi fabułami zaprezentuje się młoda autorka Maryna Gryszaj (Kręgi, Wyprawa do żelaznych ptaków). Nie może zabraknąć znakomitych animacji, autorstwa klasyka Anatolija Ławreniszyna (Następny, Biała wrona) i początkującego twórcy Władymira Własenki (Damage).

W sumie daje to trzy gęste bloki filmowe, odkrywające potencjał ukraińskiej kinematografii. Organizatorzy czekają jeszcze na potwierdzenia dwóch tytułów, laureatów najwyższych laurów w Cannes i Karlovych Varach.

Zainspirowani świetną książką dr Moniki Talarczyk-Gubały Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii, organizatorzy szykują taki właśnie cykl – przypominający lub wręcz odkrywający dokonania niezwykłych artystek, mniej znanych jak Ewa Kruk (Palace Hotel) czy Hanka Włodarczyk (Bluszcz), i bardziej jak Agnieszka Holland czy Barbara Sass.

„Tatarskie tęsknoty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tatarskie tęsknoty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak wiadomo, nie samym filmem Kino na Granicy żyje. Oto program muzyczny:

  • 29 kwietnia: Kieslowski (CZ)
  • 30 kwietnia: Bokka (PL)
  • 1 maja: Zrní (CZ)
  • 2 maja: Dr Misio (PL)
  • 3 maja: Puding pani Elvisovej (SK)

Będą wystawy: fotografii Dušana Hanáka i przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi Polska, Europa, świat. Twarze Agnieszki Holland, a także wydarzenia w ramach Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, spotkania, promocje książek, biesiady.

16. Przegląd Filmowy Kino Na Granicy
29 kwietnia – 4 maja 2014 r.
Cieszyn

Dodaj komentarz