• 2014-04-07

Fragment nieistniejącego świata, reż. Jacek Bała

12 kwietnia 2014 roku | Wrocławski Teatr Współczesny

Biegniemy, zdobywamy. Czasem w tym pędzie zatrzymuje nas choroba i te pytania, które cały czas próbowaliśmy w sobie zagłuszyć – po co żyję? i czy umrę? – docierają do nas z całą swoją bezwzględnością. Czasem pytania pojawiają się jako przebłyski – po obejrzeniu filmu czy przeczytaniu książki. Czasem kilka zdań porusza nas tak silnie, że stajemy oniemiali nad cudem życia i grozą śmierci.

Próba spektaklu „Fragment nieistniejącego świata", Tomasz Żurek (źródło: mat. prasowe)

Próba spektaklu „Fragment nieistniejącego świata", Tomasz Żurek (źródło: mat. prasowe)

Taką moc zatrzymywania mają Zapiski z nocnych dyżurów Jacka Baczaka. Refleksje młodego mężczyzny, który swoją służbę wojskową odpracował jako pielęgniarz w zakładzie dla nieuleczalnie chorych, zdumiewają dojrzałością – opisują okrutną rzeczywistość rozkładu ciał i umysłów, ale sięgają znacznie głębiej. Książka w swoim rytmie, niedopowiedzeniach i przemilczeniach staje się swoistą medytacją nad sensem. I mimo, iż dużo w niej opisów strachu, buntu, bezradności – przynosi ukojenie i nadzieję.

W spektaklu Fragment nieistniejącego świata opartym na Zapiskach… pytania ostateczne pojawiać się będą z dwóch perspektyw: młodości [reżysera, który zbiera materiał do reportażu o hospicjum] i starości [człowieka, który kiedyś jako młody chłopak pracował w hospicjum, a po wielu latach leży w tym samym zakładzie].

W foyer na I piętrze Wrocławskiego Teatru Współczesnego od 8 kwietnia oglądać można będzie wystawę rzeźb autora Zapisków… pt. Śniący. 13 kwietnia po spektaklu Teatr zaplanował spotkanie z Jackiem Baczakiem.

Jacek Bała – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie [Wydział Lalkarski we Wrocławiu, 2007 oraz Wydział Reżyserii w Krakowie, 2013]. Założyciel krakowskiego Teatru Drugiej Strony oraz zespołu Janko Muzykant. Za autorskie przedstawienie ESC [Escape From Freedom – Misterium] w 2007 r. na Festiwalu Teatralnym Zdarzenia-Tczew-Europa otrzymał nagrodę publiczności. Swoje spektakle pokazywał m.in. na festiwalach: Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi [2007], Fama w Gdańsku [2009], Olsztyńska Trzydniówka Teatralna [2009], Sztuki 3M w Koszalinie [2012], Debiutantów Pierwszy Kontakt w Toruniu [2013], Forum Młodej Reżyserii w Krakowie [2013]. Za monodram K.(!) na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego [2009] oraz drugą nagrodę na Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Stara w Prochownia w Warszawie [2010]. Autor scenariuszy, wierszy, muzyki do własnych przedstawień. W 2000 r. wydał debiutancki tomik poezji Połykanie brzegów. Publikował m.in. w Odrze, Undergruncie, Borusii. W sezonie 2007/2008 aktor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Wyreżyserował Proces Franza Kafki [Teatr Polski w Bielsku-Białej, 2011], Hetery na podstawie m.in. Dwóch Bakchid oraz Jeńców Plauta [Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, 2102], Szelmostwa Lisa Witalisa Jana Brzechwy [Teatr Lalek Rabcio w Rabce-Zdroju, 2012], Ostatnie tango w Paryżu Roberta Alley’a [Teatr Śląski w Katowicach, 2012], Król David Live! [Teatr Muzyczny Capitol, 2014].

Fragment nieistniejącego świata
Na podstawie Zapisków z nocnych dyżurów Jacka Baczaka
Adaptacja: Agnieszka Bała
Scenariusz, reżyseria, muzyka, światło: Jacek Bała
Scenografia: Karolina Mazur
Obsada: Bogusław Kierc, Tomasz Cymerman
Prapremiera: 12 kwietnia 2014 r., Mała Scena
Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
Wrocław

Dodaj komentarz