• 2014-04-09

Geniusz w golfie, reż. Weronika Szczawińska

11 kwietna 2014 roku | Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

11 kwietnia w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu będącego rodzajem antybiografii i antyhistorii na podstawie tekstu Agnieszki Jakimiak. W Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej zaprezentowany zostanie spektakl Geniusz w golfie, w którym zaprezentują się Beata Paluch, Marta Nieradkiewicz, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Paweł Kruszelnicki oraz Piotr Wawer jr (gościnnie).

„Geniusz w golfie", plakat: Joanna Howańska (źródło: mat. prasowe)

„Geniusz w golfie", plakat: Joanna Howańska (źródło: mat. prasowe)

Podobno kiedyś istniało miejsce, które było dla wszystkich wspólne. Podobno kiedyś byli tacy, którzy potrafili być razem. Podobno kiedyś istniał człowiek, który był dla wszystkich wspólny.

Był kiedyś ktoś, kto nosił czarny golf, mieszkał pod numerem czterdzieści i cztery i miał charakterystyczne, wibrujące R. Ktoś, kto chichotał i ten jego chichot niósł się echem po wszystkich teatralnych korytarzach. Wiemy, że odszedł i że nikt nie zastąpi jego braku. Wiemy, że to jemu powinniśmy wszystko zawdzięczać i że wszystko zostało zaprzepaszczone.

Nie wiemy, co to znaczy.

Dlatego tworzymy antybiografię i antyhistorię, zebraną ze strzępków, wyrywków i wycinków informacji o kimś, kogo nie mogliśmy poznać i o kim nie mamy prawa mówić. Nie po to, żeby odmienić przeszłość, ale po to, żeby sprawdzić, w jaki sposób możemy wejść z nią w dyskusję. Oraz po to, żeby sprawdzić, czego się boimy, co nas zatrzymuje, dlaczego tak potrzebujemy autorytetu, mistrza, przewodnika i lidera – i czy na pewno ta potrzeba wskazuje nam jedyny prawidłowy kierunek.

Wyobraźmy sobie powrót do przeszłości, który nie służy ani negacji, ani petryfikacji historii. Wyobraźmy sobie taką formę dyskusji z czasem, w którym nie uczestniczyliśmy, która pomaga nam zrozumieć nasze współczesne miejsce oraz sprawdzić, czemu nie jest to najlepsze z możliwych miejsc. Sprawdźmy, czy istnieje taka strategia, która sprawia, że przeszłość nie jest ani po naszej stronie, ani przeciwko nam, ale pozwala dzięki spojrzeniu wstecz wykonać pracę w teraźniejszości – piszą o spektaklu jego twórcy.

Reżyseria: Weronika Szczawińska
Obsada: Beata Paluch, Marta Nieradkiewicz, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Paweł Kruszelnicki, Piotr Wawer jr (gościnnie)
Tekst: Agnieszka Jakimiak
Scenografia: Natalia Mleczak
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Choreografia: Agata Maszkiewicz
Asystentka reżyserki: Marta Aksztin

Geniusz w golfie
Premiera: 11 kwietnia 2014 r., godz. 19.15
Kolejne pokazy: 12 i 13 kwietnia godz. 17.00, 15, 16 i 17 kwietnia godz. 18.00
ul. Jagiellońska 1, Sala Helena
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz