• 2014-04-18

Miasto Słowa | Czytelnik-Kreator

26 i 27 kwietnia | 24 i 25 maja | 28 i 29 czerwca 2014 roku | Gdynia

Pod patronatem Nagrody Literackiej Gdynia powstaje cykl wydarzeń i akcji miejskich Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator, koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa / aktywnego czytelnika, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców.

„Miasto Słowa” – fragment plakatu (źródło: materiały prasowe)

„Miasto Słowa” – fragment plakatu (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenia skierowane są zarówno do osób już czytających i pasjonujących się literaturą, jak i potencjalnych czytelników. Hasło Czytelnik-Kreator odwołuje się do potencjału twórczego, tkwiącego w każdej osobie, a także podkreśla aktywizującą funkcję literatury, która skłania do nieustannego rozwijania wyobraźni i budowania poprzez słowa nowych światów. Spory nacisk zostanie położony na rozwijanie umiejętności słowotwórczych i artystycznych poprzez serię działań edukacyjnych z wiodącym elementem programowym Laboratorium Słowa. Wymiernym rezultatem Miasta Słowa i akcji Czytelnik-Kreator jest zaangażowanie nowej grupy odbiorców w działania czytelnicze i informacyjne związane z Nagrodą Literacką Gdynia.

Program opiera się na organizacji trzech Weekendów Literackich, w ramach których odbędą się liczne warsztaty, akcje miejskie oraz spotkania z literatami. Wiodącym działaniem edukacyjnym jest stworzenie Laboratorium Słowa / Strefy Kreatora, czyli przestrzeni edukacyjnej w gdyńskim InfoBoxie, która ma pobudzać kreację pisarską, uczyć posługiwania się słowem, wzmacniając zainteresowanie literaturą.

We współpracy z Dworcem PKP Gdynia Główna powstaje Czytelnia Dworcowa, czyli projekt prospołeczny bazujący na pomyśle dotarcia z promocją czytelnictwa do jak najszerszego grona odbiorców. Dworzec jako przestrzeń tranzytowa, poczekalnia dla podróżujących, miejsce spotkań, odpoczynku stanowi idealne miejsce do prezentacji książek i działań literackich. W hallu głównym naprzeciwko kas powstanie czytelnia zaaranżowana przez młodych dizajnerów, którzy wykorzystują istniejącą infrastrukturę, dobudowując do niej przemyślane elementy jak regały, lekkie parawany, lampy, przekształcając dużą, półokrągłą ławę w wygodną kanapę. Dzięki artystycznym ingerencjom standardowa przestrzeń dworcowa ulega radosnemu przekształceniu, całość ma sprawiać przytulne wrażenie, zachęcając do lektury w oczekiwaniu na pociąg. W ramach czytelni zostaną nieodpłatnie udostępnione książki i czasopisma literackie, w tym książki laureatów i nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia.

Organizatorzy zachęcają też do zapoznania się z akcją PKP Książka w podróży oraz do korzystania z punktu bookcrossingowego na Dworcu Gdynia Główna.

Dzięki zaangażowaniu Teatru Gdynia Główna w wybranych autobusach ZKM Gdynia zostanie przeprowadzona akcja Słowo do Kontroli – przez dwie godziny aktorzy będę recytowali fragmenty wybranych utworów, wykorzystując element zaskoczenia i niespodzianki, konfrontując publiczność z literaturą w nieoczywisty sposób.

„Miasto Słowa” (źródło: materiały prasowe)

„Miasto Słowa” (źródło: materiały prasowe)

We współpracy z TGG powstaje akcja specjalna dedykowana Miastu Słowa – Chór Czytelników. To  angażujący czytelników happening w reżyserii Idy Bocian, ze scenariuszem Ewy Ignaczak na podstawie tekstu Wiesława Myśliwskiego Ostatnie rozdanie.

Organizatorzy ogłaszają nabór do akcji. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu i twórczym zaangażowaniem się we współtworzenie tego wyjątkowego chóru proszone są o przesyłanie zgłoszeń na adres: teatr@teatrgdyniagłówna.pl.

Wraz z pierwszym Weekendem Literackim rozpoczyna się również konkurs na tweet literacki, który zostanie rozstrzygnięty 10 czerwca, a zwycięski tweet z imieniem i nazwiskiem autora pojawi się na specjalnie wydrukowanych torbach, zakładkach i smyczach wprowadzonych do sprzedaży. Cały dochód zostanie przeznaczony na Dom Hospicyjny dla Dzieci Bursztynowa Przystań.

Tweet to krótka wiadomość tekstowa (maksymalnie 140 znaków) publikowana na Twitterze. Twitter umożliwia tagowanie oraz odpowiadanie innym użytkownikom. Użytkownicy piszą krótkie wiadomości na swoim profilu na Twitterze przez stronę www, SMS lub aplikację mobilną. Organizatorom zależy, aby w ten dowcipny sposób zaktywizować ludzi młodych, choć konkurs nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy może zgłosić swój tweet literacki poprzez użycie znacznika #miastoslowa oraz zgłoszenie e-mailowe.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres info@miastaslowa.pl wraz z czytelnie wypełnionym formularzem dostępnym na stronie internetowej Miasta Słowa.

Od 26 kwietnia w wybranych gdyńskich księgarniach pojawią się specjalne zaprojektowane regały Nagrody Literackiej Gdynia, które wyeksponują książki nominowanych i laureatów.

Regały staną w księgarniach: Vademecum (ul. Świętojańska 5–7), Chimera (Centrum Gemini, ul. Jerzego Waszyngtona 21) oraz w dwóch księgarniach Gdańskiego Domu Książki (Róża Wiatrów, ul. Starowiejska 35 oraz Gdynia-Grabówek, ul. Stefana Okrzei 7/9).

Konkurs na tweet (źródło: materiały prasowe)

Konkurs na tweet (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz