• 2014-04-14

Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha

Od 26 kwietnia do 9 listopada 2014 roku | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

W 2014 roku, w dwudziestolecie swojego istnienia, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowało dwie dopełniające się wzajemnie wystawy: Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha i Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich. Pierwsza prezentuje fenomen Muzeum Manggha, nowej i dynamicznej instytucji muzealnej XXI wieku, kreującej przestrzeń dialogu międzykulturowego, otwarcia i eksperymentu.

„Hikifuda”, ok. 1900 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hikifuda”, ok. 1900 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podstawą kolekcji Muzeum Manggha jest zbiór zgromadzony przez Fundację Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy podczas jej działalności, a przekazany muzeum w 2007 roku. Systematycznie uzupełniają go dary artystów, kolekcjonerów i przyjaciół Muzeum Manggha, a także zakupy.

Ten konsekwentnie budowany zbiór tworzy współczesna i dawna sztuka polska i japońska – obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki i akwarele, grafiki, plakaty, książki artystyczne oraz rzemiosło artystyczne – ceramika, katagami (szablony farbiarskie) i kimona, maski i kostiumy teatru nō. Jednym z najcenniejszych jego elementów jest kolekcja obrazów, rysunków, gwaszy i akwarel Andrzeja Wajdy, tworzonych przez artystę podczas całego jego życia.

Sōei Ōgura, Maska teatru „nō”, lata sześćdziesiąte XX w. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sōei Ōgura, Maska teatru „nō”, lata sześćdziesiąte XX w. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Podróż do Japonii. Z kolekcji Muzeum Manggha prezentuje po raz pierwszy te wyjątkowe zbiory, ilustrując problemowo, achronologicznie skomplikowane, ale niekiedy też proste relacje polsko-japońskie. Główny wątek budujący narrację ekspozycji stanowią prace z podróży do Japonii: współczesne rysunki Andrzeja Wajdy i dawne fotografie Ze’eva Aleksandrowicza oraz Franza Stoedtnera, a osnowę między innymi grafiki Toshihira Hamana, obiekty Aliski Lahusen, obrazy Tomasza Tatarczyka, Jerzego Stajudy, rzeźby Macieja Szańkowskiego, instalacje Rafała Pytla, komiks Kuby Woynarowskiego dedykowany Feliksowi Jasieńskiemu, polskie plakaty do kina japońskiego (1951–1993), katagami oraz artystyczne fotografie Hiroo Kikaia i Tomka Niewiadomskiego.

Ta pozornie niewielka kolekcja (widziana rzecz jasna z perspektywy dużych muzeów) znakomicie ilustruje buddyjską sentencję: Senri no michi mo ippo karaNawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Wystawa Podróż do Japonii jest niczym innym jak początkiem tej podróży.

Hiroshige Utagawa, „Nagła ulewa w Shōno”, ok. 1833 – 1834 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hiroshige Utagawa, „Nagła ulewa w Shōno”, ok. 1833 – 1834 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycji towarzyszyć będzie nietypowa publikacja-przewodnik po zbiorach: Muzeum Manggha od A do Z, w językach polskim i angielskim.
Scenariusz i aranżacja: Anna Król
Druki towarzyszące wystawie: Rafał Sosin

Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha
Wystawę można oglądać od 26 kwietnia do 9 listopada 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz