• 2014-04-11

XL lat Sztuki Włókna w Kowarach i na Dolnym Śląsku 1974–2014

Od 10 kwietnia do 22 czerwca 2014 roku | Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Wystawa jubileuszowa zatytułowana XL lat Sztuki Włókna w Kowarach i na Dolnym Śląsku 1974–2014 przedstawia nieprzemijającą siłę i niezwykłą kreatywność artystów wykorzystujących miękkie, włókniste, elastyczne media inspirujące zarówno w klasycznych dokonaniach warsztatowych i rękodzielniczych oraz we współczesnych działaniach wizualnych.

Wystawa „XL Sztuki Włókna w Kowarach”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, fot. Lech Andrzejewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „XL Sztuki Włókna w Kowarach”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, fot. Lech Andrzejewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Minęły cztery dekady artystycznych międzynarodowych spotkań w Kowarach. Miniony czas, w którym odbywały się twórcze spotkania, na forum warsztatowym, wystawienniczym i dyskusyjnym, został zatrzymany w monograficznym opracowaniu, towarzyszącym aktualnej wystawie. W środowiskach kulturotwórczych w Polsce i w świecie, miasto Kowary znane jest jako jedyne miejsce, otwarte na cykliczne, coroczne kreacje w dziedzinie sztuki włókna.

Na początku XXI wieku, Fabryka Dywanów w Kowarach, główny i jedyny sponsor Warsztatów Twórczych – Kowary została zlikwidowana. W tym kontekście kreowane dzieła zaczęły zmieniać swój dotychczasowy charakter, wcześniej wykonywane były z wysokogatunkowej wełny poprodukcyjnej. Surowiec z dywanówki zaczęły zastępować inne miękkie tworzywa, często przeznaczone do wtórnego wykorzystania. Nowatorskie efekty kreacji artystycznych coraz częściej zauważane były na corocznych, prezentacjach sztuki włókna w galeriach i muzeach dolnośląskich. Z tego powodu został także zmieniony program i reguły organizacyjne Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Włókna WT–Kowar. Niezmienione pozostały jedynie urokliwe pejzaże i klimat podgórskich miejscowości, które nadal fascynują i zawsze są źródłem nowych inspiracji.

Wystawa zorganizowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa z okazji jubileuszu czterdziestolecia przedstawia twórczość artystów uczestniczących w Sympozjum Sztuki Włókna w ostatnim dziesięcioleciu XXI wieku. Prezentację twórczości uczestników sympozjum można podzielić na kilka kategorii ze względu na użyte surowce i różnorodność technik warsztatowych.

Kluczową grupę stanowią tkaniny artystyczne wykonane klasycznymi technikami tkackimi, wśród nich znajdują się prace autorstwa: Marii Teresy Chojnackiej, Barbary Basiewicz, Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, Bartosza Burgielskiego, Bożenny Burgielskiej, Dagmary Chotnickiej-Świat, Krystyny Dyrdy-Kortyki, Agnieszki Godszling, Marii Jełowickiej, Anny Jesinowicz-Nguyen, Vołodymyra Klimova, Moniki Lindner, Joanny Lohn-Zając, Jadwigi Leśkiewicz-Zgieb, Zygmunta Łukasiewicza, Joanny Owidzkiej, Ewy Elżbiety Piss, Zenoviji Shulhi, Marty Tokar, Audina Uğrulu.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz