• 2014-04-29

Układ planetarny

Od 16 maja do 21 czerwca 2014 roku | Galeria Miejska we Wrocławiu

Motywem przewodnim wystawy Układ planetarny, powstałej w oparciu o nietypową koncepcję, sytuującą się na styku wielu dziedzin: kosmologii, kosmogonii, astronomii, metafizyki i sztuk wizualnych – jest Układ Słoneczny. Każdy z ośmiu prezentowanych na ekspozycji artystów otrzymał swoją planetę, która poprzez właściwości, charakter, jak i symboliczne zakorzenienie najlepiej odzwierciedla i charakteryzuje prezentowaną przez niego twórczość.

Daniel Krysta, „Ch6", 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Krysta, „Ch6", 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa stanowi prezentację twórczości ośmiu artystów, z których każdy reprezentuje inną planetę Układu Słonecznego: Merkury – Katarzyna Kmita, Wenus – Monika Konieczna, Ziemia – Daniel Krysta, Mars – Zdzisław Nitka, Jowisz – Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Saturn – Łukasz Huculak, Uran – Karolina Jaklewicz i Neptun – Marek Starzyk. Grupa różnorodnych pod względem stylistyczno-formalnym, współczesnych realizacji artystycznych zestawiona została tutaj z bezcennym, szesnastowiecznym Epitafium Nikolausa Jenkwicza-Posadowskiego, które pojawi się na wystawie w formie hologramu wyświetlanego w jednej z przestrzeni ekspozycyjnych.

Epitafium nie pełni na wystawie roli mu przypisanej – jest raczej swoistym odniesieniem interpretacyjnym, które konotuje wielopoziomową analizę pojawiających się tu – i przenikających się nawzajem – symboli, toposów, motywów, jak również tez i prawd wiary. To, co naukowe, przenika się z tym, co oparte w wierze. Dlatego też – pomimo bezpośredniego nawiązania w tytule do astronomicznego terminu – nie jest to wystawa o kosmosie. Jest to raczej wieloznaczeniowa wykładnia – tak lokalna, jak i globalna – o tym, co ziemskie, niebiańskie, ludzkie i duchowe zarazem.

Karolina Jaklewicz, „Uran pierwiastek", 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Jaklewicz, „Uran pierwiastek", 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Starzyk (1960-2011) Neptun. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego i pracowni grafiki prof. Andrzeja Basaja. Zajmował się grafiką warsztatową (linoryt i techniki cyfrowe), projektowaniem graficznym oraz malarstwem.

Karolina Jaklewicz – Uran. Urodzona w 1979 roku w Trzebiatowie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, gdzie w 2007 roku uzyskała dyplom z malarstwa u prof. Stanisława Kortyki oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Wojciecha Kaniowskiego. W latach 2000-2003 studiowała również na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Łukasz Huculak, „Koniec", 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Huculak, „Koniec", 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Huculak – Saturn. Urodzony w 1977 roku. W latach 1997-2002 studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 2002 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Kortyki. Obecnie pracuje w niej jako adiunkt na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. W 2012 r. został powołany do wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Kurator wystaw (cykl wystaw Hallo Wrocław 2016!), autor tekstów o sztuce (Format, Dwutygodnik, Art&Business).

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki – Jowisz. Urodzony w 1946 roku w Prudniku. W latach 1965-1971 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. Od ukończenia studiów pracuje na tej uczelni jako pedagog i wykładowca. Jest profesorem i prowadzi pracownię malarstwa. W latach 1990-1993 pełnił funkcję rektora. W latach 1997-2009 pracował na Uniwersytecie Zielonogórskim, prowadząc na Wydziale Artystycznym zajęcia z malarstwa.

Zdzisław Nitka, „Dyrektor i naziści", 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Nitka, „Dyrektor i naziści", 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Nitka – Mars. Urodził się w 1962 roku w Obornikach Śląskich. W wieku dwunastu lat, oglądając w podręczniku szkolnym prace van Gogha i Vlamincka, postanowił zostać malarzem. W latach 1982-1987 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowniach Jerzego Zyndwalewicza, Aleksandra Dymitrowicza i Józefa Hałasa, u którego obronił dyplom. W 1997 r. wraz z żoną Jolantą Nikt stworzył Muzeum Ekspresjonistów. Obecnie prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz