• 2014-05-22

17. Dni Książki Żydowskiej

Od 25 do 28 maja 2014 roku | Stowarzyszenie Midrasz

Od 25 do 28 maja w Warszawie potrwają 17. Dni Książki Żydowskiej organizowane przez Stowarzyszenie Midrasz. Podobnie jak w latach ubiegłych program Dni obejmie spotkania autorskie, wykłady i dyskusje. Zadaniem Dni Książki Żydowskiej jest przede wszystkim popularyzacja książki żydowskiej wśród polskich czytelników, promocja polskiego dorobku wydawniczego o tematyce żydowskiej za granicą, a także ukazanie kultury współczesnych Żydów polskich jako integralnej części polskiej kultury.

Dni Książki Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

Dni Książki Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z Göranem Rosenbergiem, szwedzkim pisarzem, który zaprezentuje swoją najnowszą książkę Krótki przystanek w drodze z Auschwitz. Będzie można także porozmawiać o sposobach przedstawiania zagłady Żydów w powojennej i współczesnej literaturze polskiej, o najnowszej książce Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger, o antologii bajek i opowieści Eliezera Sztejnbarga, a także o sporcie żydowskim w przedwojennej Warszawie.

Ponadto odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Polca My, Żydzi Polscy… oraz koncert zespołu TRIS – w programie utwory Joachima Stuchewsky’ego, Elli Milch-Sheriff, Israela Brandmanna i Vally Weig.

Zgodnie ze zwyczajem Dni Książki Midrasza, spotkania są rejestrowane, tak by ich zapis mógł ukazać się później na łamach czasopisma. Dzięki temu trafiają również do tych czytelników, którzy nie mogą być obecni w Warszawie podczas spotkania.

Podczas Dni Książki działa specjalnie przygotowana księgarnia z najbardziej interesującymi pozycjami o tematyce żydowskiej wydanymi po polsku i po angielsku.

Niedziela, 25 maja

17.00 – z Ireną Wiszniewską rozmawia Bella Szwarcman-Czarnota (Centrum im. Mojżesza Schorra)

Irena Wiszniewska – dziennikarka, freelancerka. W latach dziewięćdziesiątych mieszkała na Litwie, skąd pisała korespondencje dla belgijskiej gazety Le Soir i francuskiej La Croix. We Francji wydała zbiór reportaży o Litwie Paroles dégelées, na liście lektur polecanych przez wydział Nauk Politycznych na Sorbonie.

Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, tłumaczka, współzałożycielka, redaktorka i felietonistka dwumiesięcznika Midrasz. Autorka książek Mocą przepasały swe biodraZnalazłam wczorajszy dzień oraz Cenniejsze niż perły.

17.00 – My, Żydzi polscy… – otwarcie wystawy fotografii Andrzeja Polca (Austriackie Forum Kultury)

Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia tych, którym udało się przeżyć Holokaust – ocalonych – autorstwa Andrzeja Polca. Andrzej Polec fotografuje od ponad 30 lat. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach, publikował w prasie krajowej i zagranicznej, wydał kilkanaście książek i albumów, m.in. album Zapomniani. My, Żydzi kresowi (2006). Andrzej Polec przez lata portretował osoby, które przeżyły Zagładę. Są to twarze pokolenia świadków, którzy mogą opowiedzieć nam o tragicznej historii. Jest ich coraz mniej. Należy ich wysłuchać i zabrać ich opowieść w przyszłość.

Dni Książki Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

Dni Książki Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

19.00 – Kohelet Anny Kamieńskiej – spotkanie z udziałem Krystyny Dąbrowskiej, Piotra Matywieckiego, Piotra Pazińskiego i Pawła Śpiewaka (Centrum im. Mojżesza Schorra)

Księga Koheleta doczekała się wielu przekładów, komentarzy i objaśnień. Przekład, który stał się pretekstem niniejszego spotkania, wyszedł spod pióra Anny Kamieńskiej, poetki, pisarki, tłumaczki i krytyczki literackiej, wnikliwej czytelniczki Biblii. Odnaleziony w archiwum poetki, ukazał się nakładem wydawnictwa Żydowskiego Instytutu Historycznego. Towarzyszą mu eseje Piotra Matywieckiego, Piotra Pazińskiego i samej tłumaczki.

Krystyna Dąbrowska – poetka, graficzka, tłumaczka. Wiersze publikowała m.in. w Kwartalniku ArtystycznymGazecie WyborczejDwutygodnikuOdrzeTwórczości. Zajmowała się również tłumaczeniem utworów Williama Carlosa Williamsa, W.B. Yeatsa, Thomasa Hardy’ego i Thoma Gunna. W 2006 r. wydała swój pierwszy tomik wierszy Biuro podróży, a w 2012 r. Białe krzesła, uhonorowane m.in. Nagrodą im. Kościelskich.

Piotr Matywiecki – poeta, eseista i krytyk literacki. Autor tomów poetyckich: PodróżStrunaPłanetnik i śmierćAnioł z ognia i loduŚwiatło jednomyślneNawrócenie Maxa JacobaPoematy biblijneImprowizacje i światyZwyczajna, symboliczna, prawdziwaTa chmura powracaPowietrze i czerńZdarte okładki, tomu prozy Kamień graniczny oraz artystycznej biografii Juliana Tuwima Twarz Tuwima (2007).

Piotr Paziński – redaktor naczelny Midrasza, eseista, krytyk literacki i tłumacz. Z wykształcenia filozof i doktor literatury z IBL PAN. Autor książek o Jamesie Joysie – Labirynt i drzewoDublin z Ulissesem oraz powieści Pensjonat i zbioru opowiadań Ptasie ulice.

Paweł Śpiewak – socjolog i historyk idei, profesor UW, publicysta, dyrektor Żydowskiego Instytut Historycznego. Zajmuje się socjologią ogólną, socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej. Bada i popularyzuje zachodnią filozofię i teorię polityki, zwłaszcza myśl liberalną i konserwatywną, zajmuje się także problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Opublikował m.in. książki: Ideologie i obywateleW stronę wspólnego dobraObietnice demokracjiPamięć po komunizmieŻydokomuna. Na łamach Tygodnika Powszechnego publikuje komentarze do Tory i innych ksiąg Biblii hebrajskiej, które złożyły się na tomy: Midrasze: księga nad księgami oraz Pięć ksiąg Tory. Komentarze.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz