• 2014-05-21

IV Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH

Od 30 maja do 31 sierpnia 2014 roku | BWA Wrocław

W tym roku IV Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH i wszystkie wokół niego działania skupiają się wokół tematu Roweru, jednak nie w kontekście sportu czy sportowców, ale w jego wymiarze społecznym, symbolu wolności, emancypacji i postępu, a także nowoczesnego i szybko zmieniającego się miasta oraz zamieszkujących go, współuczestniczących w jego przemianach osób i podmiotów.

Chris Gilmour, „Rower”, 2010, materiał: karton (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chris Gilmour, „Rower”, 2010, materiał: karton (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rower przeobraża przestrzeń miejską stając się siłą napędzająca różnorodność, odrodzenie, dynamizm i kreatywność – opowiada Joanna Stembalska, kuratorka najnowszej edycji OUT OF STH, międzynarodowego biennale poświęconego trudnym do zaklasyfikowania zjawiskom z pogranicza sztuki i ogólnie rozumianej kultury oraz miejskiego aktywizmu.

Co będzie można zobaczyć Biennale? Przede wszystkim wystawę Velodream, która otworzy biennale podczas wernisażu galerii Awangarda – BWA Wrocław. Francuska kuratorka Blandine Roselle wybrała prace ponad 30 znanych i cienionych artystów z całego świata, m.in. duńską grupę BIG, duet Claes Oldenburg & Coosje van Bruggen, AKAY, Bena Wilsona, Gavina Turka, Ivána Navarro czy pochodzącego z Japonii – Cogoo. Wystawa ujawni idealną wizję przyszłości, w której twórcy zamiast pielęgnować postrzeganie roweru jako la petite reine (małej królewny) widzą w nim absolutnego władcę miasta.

Podczas Biennale odbędzie się pierwsza wystawa w nowej przestrzeni Studio – BWA Wrocław, która zainauguruje długofalową ideę Miastoprojekt  – kipiącej życiem pracowni wokół bardzo szeroko rozumianych działań w przestrzeni publicznej. W premierowej odsłonie będzie można zobaczyć prace i projekty Sławomira Czajkowskiego (ZBK), Krystiana Czaplickiego (Truth), Piotra Kmity, Pawła Kowzana, Piotra Skiby, Kamy Sokolnickiej, Karoliny Freino i Karoliny Zajączkowskiej.

Martin Angelov, „Kolelinia”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martin Angelov, „Kolelinia”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biennale wychodzi poza przestrzeń galerii i zaktywizuje szereg działań w przestrzeni rowerowej. Nowe stojaki, piktogramy na trasach i wiele innych działań, które obejmą przestrzeń miejską z punktu widzenia rowerzystów, przy współpracy z oficerem rowerowym.

W kilku miejscach Wrocławia odbędą się koncerty, działania performatywne, pokazy, m.in. na słynnym welodromie na ul. Żmigrodzkiej, przy Aureoli (instalacji Jakuba Szczęsnego) na podwórku przy ul. Świdnickiej czy w przestrzeni przy ul. Ruskiej 46. O rowerze i wszelkim zagadnieniom – od serwisu po kwestie alternatywnej formy komunikacji – będą poświęcone liczne spotkania, warsztaty i dyskusje, w którym wezmą udział działacze rowerowi, aktywiści, artyści i amatorzy rowerów.

Satoshi Minakawa, „Dekochari” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Satoshi Minakawa, „Dekochari” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczne Biennale to nie tylko wystawa, ale szereg wydarzeń, które na trzy miesiące zawładną całym Wrocławiem. Kuratorzy Biennale Joanna Stembalska i Zbiok Czajkowski podkreślają, że tworząc program myśleli o tym, jak przybliżyć szerszej publiczności różne ciekawe zjawiska związane z rowerem. – Zależy nam, by sztuki wizualne nie kojarzyły się z niedostępnym zjawiskiem – mówi Joanna Stembalska – Rower dla nas nie jest tylko zagadnieniem artystycznym, to również ważna część naszego codziennego życia w mieście.

Dlatego Biennale OUT OF STH to również panele edukacyjne poświęcone ważnym tematom, takim jak aktywizm miejski czy bezpieczeństwo dziecka na rowerze. W czerwcu w Studio – BWA Wrocław zainaugurowany zostanie Miastoprojekt jako cykl spotkań, debat i wystaw, które podejmą zagadnienia związane z przestrzenią miejską. W lipcu zaś planowane jest wspólne oglądanie Tour de France.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz