• 2014-05-20

54. Krakowski Festiwal Filmowy

Od 25 maja do 1 czerwca 2014 roku | Kraków

W 2007 roku obok dwóch dotychczasowych konkursów, krajowego oraz międzynarodowego, po raz pierwszy pojawił się trzeci konkurs obejmujący dziesiątkę najlepszych pełnometrażowych dokumentów. Nowy konkurs jest rezultatem nieustannego rozwoju festiwalu oraz efektem zmian w światowej produkcji dokumentalnej. W poprzednich latach przy okazji pokazów Krakowskich Premier Dokumentalnych organizatorzy KFF przekonali się, jak wielkie zainteresowanie publiczności wzbudzają pełnometrażowe produkcje dokumentalne z całego świata dotykające istotnych, niejednokrotnie kontrowersyjnych problemów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, Dyrekcja Festiwalu powołała nową sekcję konkursową. Laureatem pierwszej edycji konkursu pełnometrażowych dokumentów został holenderski reżyser Jeroen Berkvens, twórca filmu Jimmy Rosenberg – ojciec, syn i talent.

Piotr Dumała „Hipopotamy” (źródło: materiały prasowe)

Piotr Dumała „Hipopotamy” (źródło: materiały prasowe)

Na przestrzeni lat zmieniał się nie tylko program imprezy, ale również pozycja samego festiwalu. Obecnie rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych, m.in. przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów (w kategoriach filmów krótkometrażowych).

Informacje programowe

54. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 25 maja–1 czerwca. Na program imprezy składają się pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata (liczba wszystkich prezentowanych w programie filmów – ok. 180).

 • Ceremonia otwarcia – 25 maja, godz. 18.00, Kijów.Centrum
 • Ceremonia zamknięcia i pokaz filmów nagrodzonych – 31 maja, godz. 20.00, Kijów Centrum
 • Pokazy filmów nagrodzonych – 1 czerwca, godz. 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00, Małopolski Ogród Sztuki

Krakowski Festiwal Filmowy to cztery równorzędne konkursy, w tym trzy międzynarodowe: konkurs pełnometrażowych dokumentów, konkurs filmów krótkometrażowych, konkurs muzycznych dokumentów DocFilmMusic oraz konkurs polski.

 • Konkurs krótkometrażowy – fabuły, animacje, dokumenty krótsze niż 30 minut – nagroda główna: Złoty Smok
 • Konkurs dokumentalny – dokumenty dłuższe niż 30 minut – nagroda główna: Złoty Róg
 • Konkurs muzycznych dokumentów DocFilmMusic – dokumenty muzyczne dłuższe niż 30 minut – nagroda główna: Złoty Hejnał
 • Konkurs polski – fabuły, animacje krótsze niż 30 minut oraz dokumenty o dowolnej długości – nagroda główna: Złoty Lajkonik

W konkursach weźmie udział 110 filmów, ale 98 tytułów, bo 12 filmów polskich startuje równolegle w konkursie narodowym i międzynarodowych.

Podział konkursowy:

 • 10 dokumentów muzycznych
 • 20 dokumentów pełnometrażowych (10 długometrażowych, 10 średniometrażowych)
 • 39 filmów w konkursie krótkometrażowym
 • 41 filmów w konkursie polskim

Podział gatunkowy:

 • 64 filmy dokumentalne
 • 21 filmów fabularnych
 • 25 filmów animowanych
Bogdan Dziworski „Arena życia” (źródło: materiały prasowe)

Bogdan Dziworski „Arena życia” (źródło: materiały prasowe)

Film otwarcia – Sen o Warszawie, reż. Krzysztof Magowski

Sen o Warszawie to pierwszy, duży, biograficzny film o Czesławie Niemenie – ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci artysty. W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły się w 2005 roku, wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. Rzucają one nowe światło na życie artysty, bo Niemen był uwielbiany przez swoją publiczność i raczej nielubiany przez ówczesne komunistyczne władze kulturalne. Wypowiadają się w nim przyjaciele, krytycy, dziennikarze muzyczni, w sumie ponad 50 osób. Sen o Warszawie to także film o historii naszego kraju i mecenacie kulturalnym z okresu PRL-u. Fani Niemena przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi własną młodość. Dla najmłodszego pokolenia jest to film o utalentowanym piosenkarzu, który zrobił oszałamiającą karierę i zapewnił sobie trwałe miejsce w polskiej muzyce rozrywkowej.

Smok Smoków dla Bogdana Dziworskiego

Nagroda Smok Smoków przyznawana dokumentalistom i animatorom za całokształt twórczości przypadnie w tym roku Bogdanowi Dziworskiemu, autorowi ponad 40 filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, operatorowi, scenarzyście i fotografikowi. Krytycy zwracają uwagę na konsekwencję w realizacji programu artystycznego, która cechuje twórczość Dziworskiego. Operuje przede wszystkim obrazem, słowo w jego filmach jest często niemal nieobecne, rolę nośnika informacji przejmuje dźwięk. Duże znacznie ma też kompozycja obrazu, Dziworski od wielu lat współpracuje w tym zakresie z montażystką Agnieszką Bojanowską. Lejtmotywem w jego twórczości jest tematyka sportowa; realizacje Dziworskiego to często impresje na temat poszczególnych dyscyplin, dokumentacja rywalizacji, prezentacja sylwetek sportowców. Do jego najbardziej znanych, a zarazem najczęściej nagradzanych filmów należą: Krzyż i topór (1972), Pięciobój nowoczesny (1975), Hokej (1976), Olimpiada (1978), Dwubój klasyczny (1978), Sceny narciarskie z Franzem Klammerem (1980), Fechtmistrz (1980), Kilka opowieści o człowieku (1983), Szapito (1985), Hommage á Beksiński (1987). Bogdan Dziworski współpracował również jako operator przy wielu filmach dokumentalnych, m.in. Deklaracja nieśmiertelności i Będziesz legendą człowieku Marcina Koszałki oraz fabularnych, m.in. Wizja lokalna 1901 (1980) Filipa Bajona, Uwikłanie (2011) Jacka Bromskiego.

Obecnie, po wielu latach przerwy, Dziworski kończy prace nad filmem Plus minus czyli podróże muchy do Gruzji. Podczas festiwalu planowana jest retrospektywa filmów Bogdana Dziworskiego oraz jego master class.

Ceremonia wręczenia nagrody Smok Smoków – 27 maja, godz. 20.00, Kijów.Centrum

Bartosz Dombrowski „6 kroków” (źródło: materiały prasowe)

Bartosz Dombrowski „6 kroków” (źródło: materiały prasowe)

Spojrzenie na Wielką Brytanię

W ramach kontynuacji cyklu Spojrzenie na…, w którym prezentowane są kinematografie narodowe poszczególnych krajów, widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszymi produkcjami z Wielkiej Brytanii. Pokazom filmów dokumentalnych i krótkich będzie towarzyszyć konferencja branżowa, w której wezmą udział filmowcy, producenci i przedstawiciele brytyjskich instytucji filmowych. Wydarzenie ma na celu poznanie specyfiki tamtejszego rynku filmowego oraz eksplorację polsko-brytyjskich możliwości koprodukcyjnych. Film otwarcia cyklu Spojrzenie na Wielką BrytanięLondyn – nowy Babilon (London – The Modern Babylon), reż. Julien Temple. Cykl Spojrzenie na Wielką Brytanię został zorganizowany przy wsparciu British Council.

 • Inauguracja cyklu – 26 maja, godz. 20.00, Kijów.Centrum.
 • Konferencja branżowa – 28 maja w godzinach 11.00–14.00, Małopolski Ogród Sztuki

Dodaj komentarz