• 2014-05-20

54. Krakowski Festiwal Filmowy

Od 25 maja do 1 czerwca 2014 roku | Kraków

Pozakonkursowe cykle tematyczne

Jak co roku pokazom konkursowym będą towarzyszyć projekcje tematyczne – powrócą takie cykle jak: Opowieści ze świataGdzieś w Europie, Laureaci festiwaliPanorama filmu polskiegoDźwięki muzyki czy pokazy etiud studenckich. Najmłodszych widzów organizatorzy zaproszą na cykl Festiwal Dzieciom. Natomiast znajomość dzieł, które weszły do kanonu kinematografii, będzie można nadrobić dzięki przeglądom retrospektywnym.

Docs+Science – nowość edycji 2014

Sekcja filmów naukowych – po raz pierwszy na Krakowskim Festiwalu Filmowym, organizowana wspólnie z Fundacją dla AGH, pod Patronatem Honorowym Dyrektora Narodowego Centrum Nauki prof. dr hab. inż. Andrzeja Jajszczyka oraz JM Rektora AGH prof. dr hab. inż. Tadeusza Słomki.

W programie Doc+Science intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Organizatorzy zapraszają do niezwykłej podróży tropem wilków zamieszkujących Karpaty (Wilcze Góry), a także do obejrzenia naszej planety z kosmosu (Ziemia z kosmosu). Dyskusję na temat prywatności i swobód obywatelskich w Internecie podejmuje film Warunki umowy obowiązują, z którego będzie można dowiedzieć się, jak wielkie korporacje wykorzystują nasze dane. Wraz z twórcami filmu Gorączka cząstek widzowie zajrzą do największego akceleratora cząsteczek na świecie i z bliska przyjrzą się pracy naukowców pracujących z tajemniczo brzmiącym Wielkim Zderzaczem Hadronów. Na koniec przekonają się, że na świecie istnieją jeszcze prawdziwie dzikie i dziewicze miejsca odporne na nowinki techniczne. Odwiedzą amazońskie plemię Pirahã, które w swoim unikalnym języku nie nazywa kolorów, liczb, nie używa czasu przeszłego i przyszłego (Gramatyka szczęścia).

Gleb Osatinski „Dom na skraju galaktyki” (źródło: materiały prasowe)

Gleb Osatinski „Dom na skraju galaktyki” (źródło: materiały prasowe)

Kino Pod Wawelem – pokazy plenerowe

U stóp Wzgórza Wawelskiego rozłoży się ponownie popularne Kino Pod Wawelem, które przyciąga amatorów wieczornych seansów pod gołym niebem. Na wielkim ekranie zaprezentowane zostaną filmy z cyklu Dźwięki muzyki, wybrane przez dziennikarza radiowej Trójki, Piotra Metza. Tegoroczny motyw przewodni: Klub 27, czyli filmy o muzykach tragicznie zmarłych w wieku lat 27 (Janis Joplin, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Amy Winehouse). Wstęp na pokazy – wolny.

Pokaz specjalny filmu niemego Trawa z muzyką na żywo

Pokaz filmu niemego Trawa (Grass: A Nation’s Battle for Life), reż. Merian C. Cooper i Ernest B. Schoedsack, USA 1925, 71′ z muzyką na żywo: Stealpot Live On Beat.

Dokumentalny zapis wędrówki ludu Bachtirów przez pustynię oraz masyw górski Zard Kuh, leżący na terenie dzisiejszego Iranu. Zawiera słynną sekwencję przeprawy przez rwący nurt rzeki Karun. Wyprawa w poszukiwaniu pastwisk, która pochłaniała liczne ofiary w ludziach i zwierzętach, filmowana była z bliska oraz ze szczytów gór – autorzy na własnej skórze doświadczyli trudów egzystencji tamtejszych ludów.

Stealpot to projekt utalentowanego, młodego muzyka Szymona Folwarcznego, który gra na trąbce, organach Hammonda i obsługuje wszelkiej maści elektronikę.

Pokaz organizowany we współpracy z Festiwalem Filmu Niemego w Krakowie i anonsujący jego 15. Edycję, która odbędzie się w dniach 4–7 grudnia 2014.

Pokaz filmu – 31 maja 2014, godz. 18.00, Małopolski Ogród Sztuki

Pokazy DocFilmMusic w Warszawie

Już po raz drugi dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich pokazy konkursu muzycznego DocFilmMusic będą miały swoją edycję warszawską. W dniach 27 maja–1 czerwca w kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu pokazanych zostanie 10 muzycznych dokumentów. Seanse codziennie o godz. 18.30 i 20.15.

Pokazy: Kino Kultura, Warszawa, 27 maja–1 czerwca, godz.18.30 i 20.15

Dmitry Geller „Kiedy mężczyzna spotyka kobietę” (źródło: materiały prasowe)

Dmitry Geller „Kiedy mężczyzna spotyka kobietę” (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenia towarzyszące

Festiwalowi zawsze towarzyszą wystawy, koncerty i pokazy specjalne. W tym roku będą to m. in.:

  • Wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym: 28 maja–31 sierpnia

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie powstała z okazji przypadającej w 2014 roku 60 rocznicy debiutu fabularnego reżysera. Twórczość Andrzeja Wajdy zostanie ukazana poprzez niezwykły i jedyny taki zbiór plakatów o wyjątkowej jakości wydanych w kraju i na świecie; są wśród nich egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach, z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech, Włoch. W sumie około 300 obiektów.

Otwarcie wystawy: 26 maja, godz.18.00, Muzeum Narodowe, zniżka z akredytacją i karnetem

  • Wystawa Stanley Kubrick w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie: 4 maja–14 września
  • Pokaz specjalny: 28 maja, godz. 19.15, Kino Pod Baranami
  • Wystawa fotografii Wojciecha Staronia, Małopolski Ogród Sztuki

Wystawa fotografii jednego z najzdolniejszych polskich operatorów (Plac ZbawicielaPapusza) i reżysera nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych Syberyjska lekcja (1998) i Argentyńska lekcja (2011).

Otwarcie wystawy: 25 maja, godz. 16.00, Małopolski Ogród Sztuki, wstęp wolny

Lorenzo Recio „Cień” (źródło: materiały prasowe)

Lorenzo Recio „Cień” (źródło: materiały prasowe)

  • Koncert zespołu Kroke w klubie Alchemia na krakowskim Kazimierzu

Kroke – to zespół instrumentalny z gatunku world music. Nazwa zespołu w języku jidysz oznacza Kraków. Założony w 1992 roku zespół klezmerski w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej, brzmienia orientu, a także jazzu, tworząc swój własny, charakterystyczny styl. W ostatnich latach oprócz własnych projektów zespół nagrywał również płyty z takimi artystami jak: Nigel Kennedy, Edyta Geppert czy Maja Sikorowska. Grupa cieszy się popularnością głównie poza granicami Polski.

Koncert – 28 maja, godz. 22.30

  • Koncert Projekt Nosowska w Forum Przestrzenie

Nosowska zaprezentuje przekrojowy repertuar – głównie najważniejsze i najbardziej znane utwory z solowej działalności. Dodatkowo będzie można usłyszeć kilka bardzo dawno niegranych, elektronicznych kompozycji Andrzeja Smolika – zapewne będzie to gratka dla fanów twórczości Artystki. Wokalistka rozpoczęła karierę muzyczną u schyłku lat 80. i błyskawicznie podbiła serca polskiej publiczności. Poza działalnością w rockowej grupie HEY i gościnnymi występami w innych zespołach Nosowska prowadzi niezwykle udaną karierę solową. Wydała do tej pory sześć albumów studyjnych, z których ostatnie dwa, Osiecka (2008) i 8 (2011), pokryły się platyną. Jest również laureatką wielu nagród i wyróżnień. Ma na koncie między innymi ponad dwadzieścia Fryderyków, w większości za osiągnięcia solowe. Tylko w 2012 roku uzyskała sześć nominacji do tej zaszczytnej statuetki. W latach 2012–2013 była dyrektor artystyczną projektu Męskie Granie, co potwierdziło jej niesłabnącą pozycję na polskim rynku muzycznym.

Koncert: 30 maja, godz. 22.30, Forum Przestrzenie, wstęp z zaproszeniami

  • Krakowska Żenada Grupy Poetyckiej Rebjata

Grupa zaprezentuje swój nowy, piąty tomik Trąbka i gwizdek, wydany przez Fundację Duży Format. Utwory GPR przeczytają Beata Fudalej i jej studenci: Magdalena Jaworska, Monika Frajczyk i Maciej Sajur.

Pauza in Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, 30 maja, godz. 17.00

54. Krakowski Festiwal Filmowy
Od 25 maja do 1 czerwca 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz